logo

İlçe Tarım ve Kenevir..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Geçtiğimiz haftaki sorularımıza bir hayli destek aldık. Vezirköprü’nün yıllarca süren ve neredeyse değişmeyen sıkıntılarından bazılarını yeniden hatırlattık.
Unutmuş olduklarımızın bazılarını da hatırlatan okuyucularımız oldu. Bunlardan biri “İlçe Tarım Binası’nın akıbeti ne oldu?” diğeri ise “Vezirköprü kenevir başkenti olacaktı. Endüstrisi Vezirköprü’de gelişecekti. Ne oldu?” şeklindeydi.
Böylesine önemli iki konuyu atladığım için okuyucularımdan özür dileyerek ekliyorum.
Vezirköprü’ye yatırım yapılacaksa, bir eksikliği giderilecekse ya tasarruf tedbirleri devreye giriyor, ya da bütçede pay bulmak sıkıntısı beliriyor.
Nüfusunun önemli kısmı tarımla ve hayvancılıkla geçinen, direk olmasa bile dolaylı yoldan ekonomisinin büyük kısmına tarımın destek verdiği Vezirköprü yaklaşık 5 yıl önce de OVA kapsamına alınmış ve Türkiye’nin de önemli tarım üretimi yapılan yerlerinden biri olduğu tescillenmişti.
Tüm bu gelişmelere rağmen Vezirköprü’de İlçe Tarım binası güvenlik nedeniyle yıkıldığı günden bu güne arsa olarak durmayı sürdürüyor.
5 yıla yakın süredir boş duran bu arsanın ne zaman değerlendirileceği ise halen belirlenemedi. Bina tamamlansa bu kadar büyük bir ilçede iş yoğunluğunu azaltacak personel eksikliği diye başlayacağız. Şimdi yer yokluğundan böyle bir talebimiz de olamıyor. Personel azlığından ziraat mühendisleri ve veterinerler de sahada üreticilerin sıkıntılarını çözmektense dairede evrak memuru olarak görev yapmak zorunda kalıyorlar.
Vezirköprü yerine mesela onda biri kadar çiftçisi ve hayvancılıkla uğraşan üreticisi olmamasına rağmen (Atakum gibi) ‘iş yoğunluğu(!)’ yüksek yerlerde gerekli görkemli binalar ve kendine iş arayan personel bulundurmak daha mantıklı bulunuyor olsa gerek.
Kenevir
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Vezirköprü Kenevirin başkenti olacak.” açıklamasından sonra gelecek günler için umutlanan Vezirköprülüler, aradan geçen 4 yıla yakın zamandan sonra unutulmaya yüz tutan bir yatırım beklentisiyle kalakaldılar.
Koskoca fabrika hayalleri Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin küçük standına girmeyi başaran 3-5 tekstil ürünü ile sınırlanmak zorunda kaldı.
Vezirköprü’de kendir olarak bilinen keneviri ekenler bile emeklerinin karşılığını alamadı, iki üç yıllık emeklerini bazı uyanık tüccarlara hediye ettiler. TİGEM bir yıl tohumu aldı, sapları Vezirköprü’deki ekicide kaldı. Sonraki yıllarda tohum bile alan olmadı.
Velhasıl kenevir Vezirköprü’de hiç başlamamış gibi az oranda eskisi gibi ekilen bir ürün haline döndü.

İlçemizin çözülemeyen sorunları çok her biri için ayrı ayrı değerlendirmeler yapılabilir, yapılıyor da. En büyük beklentimiz yıllardır aynı şekilde saymaya devam ettiğimiz bu sıkıntıların hiç olmazsa bazılarının ortadan kalkmasıdır.

Share
5 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Büyüyen Vezirköprü..

  01 Aralık 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü merkezi olarak bilinen ve Belediye binasın yanında Hükümet Konağı, Emniyet ve PPT gibi binaların başka deyişle halkın sürekli işlerinin olduğu yerlerden oluşan alanın değişmesi gündemdeki yerini koruyor. Vezirköprü'nün özellikle Hastane'nin şehrin Havza tarafındaki sınırına taşınması İlçe'nin mücavir alanının büyümesi çarşının da alanını genişletti. Hastane taşındıktan sonra Vezirköprü Belediyesi'nin binasının da Esentepe Mahallesi'ne taşınması için çalışma başlatılması merkezdeki esnafın olduğu kadar şehrin diğer mahallelerindeki v...
 • DERLEME

  01 Aralık 2021 Köşe Yazıları

  Gazetecinin görevi muhalif olmaktır. Olumsuz olanları kamuoyu ile paylaşmak, bu olumsuzluklara ilgililerin dikkatini çekmek, kamuoyunun da duyarlılığını sağlamaktır. Olup bitenleri, olması gerekenleri kamuoyu ile paylaşmaktır. Bıkmadan, yılmadan, usanmadan yazmaya devam edeceğiz. Çünkü; biz halkız, vatandaşız. Yani partimiz Vezirköprü'dür. -“Vezirköprü Partisiyiz” ismini bu yazdığımız gazeteye rahmetli Vefai abi koymuştu. Biz de Vefai abiye verdiğimiz söze sadık kalarak, partiler üstü kalmaya yani Vezirköprü Partisi olmaya devam edeceğ...
 • Beklemeye devam!

  24 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  “Kavak OSB Yatırımcılara Fırsat sunuyor.” “Kavak OSB Yatırımcılar için çekim merkezi” “Kavak OSB Samsun'un en büyüğü olacak” “Havza OSB'de 50 milyon liralık yeni yatırım” “Havza OSB'ye 10 milyon liralık yatırım kararı” “Havza OSB'de 7 milyon euroluk yeni yatırım kararı” “Suluova OSB'ye 6 ayda 24,5 milyon yatırım” “Merzifon OSB'ye 19 fabrika geliyor” “Vezirköprü'ye 3 sanayi yapılacak” “Vezirköprü'ye en özel OSB yapılacak” İnternette bir arama motoruna ilçelerin ismiyle birlikte OSB haberleri yazın, karşınıza bu haberler çıkıyor. Samsu...
 • AĞAÇ- İŞ OLMAZSA VEZİRKÖPRÜ KÖY OLUR

  24 Kasım 2021 Köşe Yazıları

  Samsun'dan sık sık ziyaretimize gelen dostumuz Şaban Bey'le sohbet ediyoruz. Şaban Bey toplumsal konulara ülke ve dünya sorunlarına kafa yoran, düşünce üreten bir dostumuz. Sohbet ederken fikir olarak yararlandığım için kendisini dikkatle dinlerim. Vezirköprü ile ilgili gözlemlerini şöyle anlatıyor dostum Şaban Bey. Yıllardan beri Vezirköprü'ye gelirim. Her sosyal sınıfla toplumsal, siyasal sohbet ederim. Yıllardır Vezirköprü'nün makûs talihi hiç değişmez. Örneğin; Türkiye'de otoban olmayan yollar pek kalmadı. Havza'dan Vezirköprü yoluna gi...