logo

İlçemizde bulunan Tip-1 diyabet hastası 12 Çocuktan 4’üne Şeker Ölçüm Sensörü Takıldı

İlçemizde bulunan Tip-1 diyabet hastası 12 Çocuktan 4’üne Şeker Ölçüm Sensörü Takıldı

Vezirköprü ilçemizde Samsun İl Sağlık Müdürlüğü ve Vezirköprü İlçe Sağlık Müdürlüğü koordinesinde gerçekleştirilen araştırma kapsamında Tip-1 şeker hastalığı olduğu tespit edilen 12 çocuktan 4’üne geçtiğimiz hafta Çarşamba günü Şeker ölçüm sensörü takıldı.
Bir yıllık maliyeti Vezirköprü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından karşılanan şeker ölçüm cihazı konusunda Vezirköprü İlçe Sağlık Müdürlüğü’nce yapılan yazılı bilgilendirmede, “Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet hastalığı temelde Tip 1 Diyabet ve Tip 2 Diyabet olarak iki çeşittir.” Denildi.
Bilgilendirmenin devamında ise; “Tip 1 Diyabet genellikle çocukluk ve gençlik çağlarında ortaya çıkan, vücutta kan şekerinin dengelenmesinde ana rol oynayan insülin hormonunun yokluğu ile seyreden ve kan şekerinin yüksek olmasıyla tanı alan, ömür boyu devam eden bir hastalıktır. Bu hastalığın tedavisinde insülin hormonu hastalara dışarıdan verilmektedir. Hastalığın gidişatı ise kan şekeri ölçümleri ile takip edilmektedir.
Tip 1 diyabetli bir birey kan şekerini ideal düzeyde tutabilmek için günde 5-10 kez kan şekeri ölçümü yapmalıdır. Evde kan şekeri ölçümü, parmak ucundan alınan bir damla kanın şeker ölçüm cihazına yerleştirilmesi ile yapılabilmektedir. Gelişen teknolojiyle birlikte kan şekeri ölçümünü kolaylaştırmak ve sürekli hale getirmek mümkündür.” İfadeleri kullanıldı.
Bunun için geliştirilmiş olan şeker ölçüm sensörlerinin bulunduğu belirtilen yazıda; “Bu sensörler vücuda yerleştirilerek kan şekerinin gidişatı sürekli olarak izlenebilmekte ve şekerin düştüğü ya da yükseldiği durumlarda hastanın önlem almasını kolaylaştırmaktadır.
Bu şeker ölçüm sensörleri sayesinde tip 1 diyabetli çocuklarımız, her defasında parmak ucundan kan şekeri ölçümü yapmaktan kurtulmakta ve canları yanmadan hastalıklarını kontrol altına alabilmektedirler.
Samsun İl Sağlık Müdürlüğü koordinatörlüğünde Vezirköprü İlçe Sağlık Müdürlüğü’müzün yaptığı çalışma neticesinde Vezirköprü’de 18 yaş altı 12 çocuğumuzun Tip 1 Diyabetli olduğu görülmüştür.
İlçe Sağlık Müdürlüğü ve aile hekimlerimiz iş birliği ile bu çocuklar ve aileleri ile iletişime geçilmiş, muayeneleri yapılmış, kan şekeri ölçümü ve diğer kan tahlilleri yapılmıştır. Kan şekerlerini ideal seviyede tutmak için sık sık bireysel görüşmeler yapılmış, diyabet yönetimi ile ilgili ailelere detaylı eğitimler verilmiştir.
Daha sonra Vezirköprü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile iletişime geçilerek bu çocukların şeker ölçüm sensörü ihtiyacı olduğu görüşülmüştür. Yapılan çalışmalar ve incelemeler neticesinde 4 çocuğumuza Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından şeker ölçüm sensörü satın alınmış ve bir yıllık maliyetleri de karşılanmıştır.” Denildi.
Sensörler çocuklara geçtiğimiz hafta Çarşamba günü takılarak çocuklar ve aileler sensörün çalışma sistemi hakkında bilgilendirildi.

Share
59 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+3 = ?