logo

İlçenin etrafında şantiye sahaları..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Geçtiğimiz hafta baba dostu Erhan Yılmaz’ın oğlu Salih ve Büşra’nın düğünü için gittiğimiz (genç çifte de bir kez daha mutluluklar dilerim) BEMSA düğün salonunun terasında dostlarımızla bir arada otururken dikkatimizi çekti.
Zaman zaman gözünüze dokunan değişiklikler üzerine konuştuğuz zaman daha da kalıcı hale geliyor.
BEMSA’nın terasına oturduğunuzda gözünüzün önü açılıyor. Neredeyse ilçenin önemli kısmını görebilme imkanına sahip oluyorsunuz. Bu kez İlçenin hemen her tarafında dağların yontulmaya başladığına dikkat ettik.
Kuşçular tarafında, Kabalı tarafında nereye bakarsanız bir çalışma göze çarpıyor. Ancak, çalışmalar sırasında oluşan manzaranın insanın içini açtığını söylemek zor.
Doğanın ortasında büyük büyük kel araziler oluşuyor. Kimi bunların olmasına karşı çıkar, kimi olmazsa olmaz bulur.
Ancak gözle görülen en büyük (ve en yakın) çalışma, Güldere yolu üzerindeki Çalköy köprüsünün yanındaki yıllardır patlatılarak yollara malzeme çekilen dağın hali.
Yakından bakınca insanın doğaya karşı mücadelesinin ne durumda olduğunu görüyor, daha iyi anlıyorsunuz. Umarım, özellikle çevrecilerin altını çizdiği gibi, bir gün doğa kendisine bu yapılanların intikamını almaya kalkmaz.
Güldere yolu üzerinde Çalköy Köprüsü’ne bakınca da insan şaşırıyor. Biz de vatandaşların şikâyetleri üzerine bir gidip bakalım dedik.
Açıkçası güzel bir köprü görüntüsü karşılıyor sizi. Ben sağlam bir köprü olarak burada hizmet vereceğim diyor. Ama aklınıza hemen geliyor, ne zaman?
2020 yılında 6 ayda bitirileceği taahhüdüyle sözleşmesi yapılan köprü hatırlarsınız inşaat başladıktan 6 ay sonra yıkılmıştı. Büyükşehir Belediyesi, Belediyenin ve dolayısıyla halkın zararı olmadan yeniden yapılacak açıklamasını yaptı. Köprü yeniden başladı ve üzerinden 6 ay daha geçti.
Bugün bizim de gidip gördüğümüz üzere bir çalışma devam etmiyor. Belki teknik bir sebeple ara verilmiş olabilir. Yine de tüm bu yaşananlara baktığımızda hem kaynak israfı hem de Vezirköprü’nün bir köprü yapımı için bile taahhüt edilen sürenin en az iki katı beklediği gerçeğini değiştirmiyor.
Eski köprüyü de bilenler bilir, Vezirköprü istikametine doğru girişinde keskin bir virajı vardı. Bu kez keskin bir viraj yok ortada çünkü geniş bir hale getirilmiş. Ancak vatandaşların bize aktardığı gibi köprünün istikameti köylere doğru değil de, patlatılarak malzeme çıkartılan dağa doğru yapılmış.
Doğal olarak vatandaşlar soruyor:

“Bu köprü bizim için mi yapıldı, yoksa Büyükşehir kendi işini kolaylaştırmak için bir köprü yapacaktı da, vatandaşa yaptık diyerek bir taşla iki kuş mu vurmaya çalışıyor?”
Bugün neredeyse tamamlanmış köprünün açılma tarihine bu kadar az(?) süre kaldığında bu şikayetin anlamı tabii ki yok. Olan olmuş. Başta söylenseydi, belki müdahale edilebilirdi.
Ancak bugün en azından yetkililer vatandaşa bu köprünün ne zaman biteceğini, yeniden ihale edildiyse ya da ihalesiz eski firmaya ‘tamamla’ dediyse; tanınan süreyi açıklasalar da, vatandaş gözle rahat gelip gitse..

Share
26 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Okullardaki sıkıntılar: YURT ve İHALE

  06 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Okulların açılmasıyla birlikte eğitimde yaşanan sıkıntılar yeniden gündeme geldi. Bunlardan bazıları ilk ve orta dereceli okullarda yaşanırken, bazıları da üniversite ve dengi okullarda yaşanıyor. Bu güne kadar Vezirköprü'de hiç duyulmayan YURT sorunu bu yıl ilçemizde de baş gösterdi. İlçemizdeki yurtların yetersizliği yıllardır sürse de, büyük kentlerdeki yurt sorununun medyada yer alması nedeniyle bu yıl ön plana çıktı. Belediyelerin yarışı haline dönen yurt sıkıntısına çözüm arayışında ilçemizde de hem Samsun Büyükşehir, hem de Vezirköprü B...
 • GEÇTİĞİMİZ HAFTALAR VE GÜNLERDE VEZİRKÖPRÜ’DE YAŞANANLAR

  06 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de geçtiğimiz aylar, haftalar ve günlerde nelerin yanlış nelerin doğru olduğunu sevgili Göktan Vatandaş Gazetesi'nde “Bana Göre” köşesinde “ÜZÜLDÜK” başlığı altında çok güzel özetlemiş. Gerek Göktan'ın bu makalesi, gerekse Vezirköprü Ziraat Odası'nın hazırlayarak siyasilere ve ilgili kurumlara sunduğu rapor hiçbir yoruma meydan vermeyecek kadar açık ve nettir. Bu çalışmasından dolayı Ziraat Odası Başkanı Sayın Arslan KAYA ve yönetimini bir kez daha kutlarım. Peki; Neler yanlış, neler doğru?… - İlçede köylülerin karşı...
 • ÜZÜLDÜK..

  29 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü belki de tarihinde ilk defa yaşanan bir olaya şahit oldu. Vezirköprü Belediye binası fiziki saldırıya uğradı. Olayların gelişimine bakıldığında hak edilmediği ortada olan bir gelişme ilçenin kara tarihine yazılan bir olay oldu. Şiddetin hiçbir türü, hiçbir koşulda kabul edilemez. Kim yaparsa yapsın, kime hangi sebeple yaparsa yapsın. Bu kadar büyük olayın sebebi olan Arazi Toplulaştırma işleminin, Vezirköprü Belediyesi ile bir ilgisi olmadığı ortadayken, hedefe konması garip olduğu kadar da son günlerin moda deyişiyle 'manidar!' Öyl...
 • BUGÜN GİT – YARIN GEL SORUNU ÇÖZERSEN BİTER

  29 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Geçmişte kurum amiri olan bir dostum vardı. O yıllarda teknoloji olmadığı için kamu kurumlarında işler pekte tıkır tıkır gitmezdi. O dönemlerde bir söz o kadar ünlü olmuştu ki, köyde-kentte herkesin ağzındaydı. “Bugün git, yarın gel.” İşte yazımda bahsettiğim kurum amir dostum yönetimindeki personele; “Bugün git, yarın gel” demeyin. “Şunu bilin ki, bugün çözemediğiniz sorun yarın gene size gelecek, çözemediğiniz işler yarın gene katlanarak size gelecek. Böylece çözülmeyen sorunların altında boğulursunuz” derdi. Evet; Bu dostumun tespiti çok do...