logo

İlçenin etrafında şantiye sahaları..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Geçtiğimiz hafta baba dostu Erhan Yılmaz’ın oğlu Salih ve Büşra’nın düğünü için gittiğimiz (genç çifte de bir kez daha mutluluklar dilerim) BEMSA düğün salonunun terasında dostlarımızla bir arada otururken dikkatimizi çekti.
Zaman zaman gözünüze dokunan değişiklikler üzerine konuştuğuz zaman daha da kalıcı hale geliyor.
BEMSA’nın terasına oturduğunuzda gözünüzün önü açılıyor. Neredeyse ilçenin önemli kısmını görebilme imkanına sahip oluyorsunuz. Bu kez İlçenin hemen her tarafında dağların yontulmaya başladığına dikkat ettik.
Kuşçular tarafında, Kabalı tarafında nereye bakarsanız bir çalışma göze çarpıyor. Ancak, çalışmalar sırasında oluşan manzaranın insanın içini açtığını söylemek zor.
Doğanın ortasında büyük büyük kel araziler oluşuyor. Kimi bunların olmasına karşı çıkar, kimi olmazsa olmaz bulur.
Ancak gözle görülen en büyük (ve en yakın) çalışma, Güldere yolu üzerindeki Çalköy köprüsünün yanındaki yıllardır patlatılarak yollara malzeme çekilen dağın hali.
Yakından bakınca insanın doğaya karşı mücadelesinin ne durumda olduğunu görüyor, daha iyi anlıyorsunuz. Umarım, özellikle çevrecilerin altını çizdiği gibi, bir gün doğa kendisine bu yapılanların intikamını almaya kalkmaz.
Güldere yolu üzerinde Çalköy Köprüsü’ne bakınca da insan şaşırıyor. Biz de vatandaşların şikâyetleri üzerine bir gidip bakalım dedik.
Açıkçası güzel bir köprü görüntüsü karşılıyor sizi. Ben sağlam bir köprü olarak burada hizmet vereceğim diyor. Ama aklınıza hemen geliyor, ne zaman?
2020 yılında 6 ayda bitirileceği taahhüdüyle sözleşmesi yapılan köprü hatırlarsınız inşaat başladıktan 6 ay sonra yıkılmıştı. Büyükşehir Belediyesi, Belediyenin ve dolayısıyla halkın zararı olmadan yeniden yapılacak açıklamasını yaptı. Köprü yeniden başladı ve üzerinden 6 ay daha geçti.
Bugün bizim de gidip gördüğümüz üzere bir çalışma devam etmiyor. Belki teknik bir sebeple ara verilmiş olabilir. Yine de tüm bu yaşananlara baktığımızda hem kaynak israfı hem de Vezirköprü’nün bir köprü yapımı için bile taahhüt edilen sürenin en az iki katı beklediği gerçeğini değiştirmiyor.
Eski köprüyü de bilenler bilir, Vezirköprü istikametine doğru girişinde keskin bir virajı vardı. Bu kez keskin bir viraj yok ortada çünkü geniş bir hale getirilmiş. Ancak vatandaşların bize aktardığı gibi köprünün istikameti köylere doğru değil de, patlatılarak malzeme çıkartılan dağa doğru yapılmış.
Doğal olarak vatandaşlar soruyor:

“Bu köprü bizim için mi yapıldı, yoksa Büyükşehir kendi işini kolaylaştırmak için bir köprü yapacaktı da, vatandaşa yaptık diyerek bir taşla iki kuş mu vurmaya çalışıyor?”
Bugün neredeyse tamamlanmış köprünün açılma tarihine bu kadar az(?) süre kaldığında bu şikayetin anlamı tabii ki yok. Olan olmuş. Başta söylenseydi, belki müdahale edilebilirdi.
Ancak bugün en azından yetkililer vatandaşa bu köprünün ne zaman biteceğini, yeniden ihale edildiyse ya da ihalesiz eski firmaya ‘tamamla’ dediyse; tanınan süreyi açıklasalar da, vatandaş gözle rahat gelip gitse..

Share
12 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Mutlu Bayramlar!..

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kurban Bayramı'na geldik. Önümüzdeki hafta bayram yapılacak. Kurban Bayramı tatili 9 gün oldu. Bu tatille birlikte geçtiğimiz yıl hastalık nedeniyle bir araya gelemeyen birçok kişi memleketine gelerek bayram yapacak. Vezirköprü'de kalabalık olmasını beklediğimiz yerlerden biri. Yazın sıcaklarının iyice bastırdığı günlerde yapılacak bayram ve beraberindeki tatil ilçeye biraz olsun canlılık getirmeyi de ihmal etmedi. Ne de olsa, Vezirköprülü bile olsalar gelenler artık yerli turist. Ufak tefek girişimlerle dışarıdan gelen turistlerin ihtiyaçları...
 • MUHALEFET, İNANDIRICI VE GÜVEN VERİCİ DEĞİLDİR!

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Muhalefeti eleştirmek kolay diyorlar da, muhalefet de çok tutarsız. İktidar kadar muhalefetin de inandırıcılığı yok. Muhalefet, “TBMM'nin hiçbir yaptırım gücü yok” diyor. Muhalefetin hiçbir önerisi dikkate alınmıyor ama muhalefet meclis çalışmalarına ve oylamalara katılıyor. Böylece TBMM'inden çıkan yasalar meşruluk kazanıyor. Muhalefet meclis komisyonlarına üye veriyor. Komisyon çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Radyo Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) üye veriyor. Kurulun çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Hakimler ve Savcılar ...
 • Geçen haftadan kalanlar..

  07 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz hafta değindiğimiz su, elektrik başta olmak üzere Telekom ve PTT üzerinden yaptığımız eleştirilere bir hayli tepki geldi. Gerçekten Vezirköprü'de hemen herkesin bu kurumlardan en az biri ile sıkıntılı bir anısı olmuş, halen devam edenler de var. Elektrik kesintilerinin sanayi kuruluşlarından hastaneye, ısınmadan soğutmaya (Hatta kuruyemiş satışına) kadar herkesi etkilediği dünyada bir de sıklıkla kesilen elektriğin cihazlara verdiği zararlardan bahsedenler oluyor. Bir saatlik elektrik kesintisinin Vezirköprü'ye maliyetini hesaplayab...
 • VEZİRKÖPRÜ’DE TURİZM KİLİTLİ

  07 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kalemi elime alınca bu hafta olumlu, sevindirecek bir şeyler yazayım diye niyetleniyorum. Mesela tarım yöresi olan ilçemizde tarım için olumlu adımlar atılıyor. Şunlar şunlar yapılıyor diyebileyim. Pancar ekim alanları eskisi gibi genişleyecek, sevindirici müjde. Tütün ekim alanları da arttırılacak diyebilirim. Ayçiçeği, buğdayın yanı sıra nohut, fasulye ekimi de yapılacak, hatta fasulye, mercimek için paketleme tesisi kuruluyor diye yazabilelim. Mesela; söz verilen kenevir işleme tesisinin temeli atıldı diyebilelim. Ne müm...