logo

İlgililere uyarı… Doğalgaz İçin Havza-Vezirköprü Vanası 6 Ağustos 2000 Pazar

İlgililere uyarı… Doğalgaz İçin Havza-Vezirköprü Vanası 6 Ağustos 2000  Pazar

Ruslar Samsun’a kadar denizaltından boru döşüyor.
Türkiye: Ankara ve Çarşamba’dan karşılıklı, boru döşemesi sürüyor.
Yurttaşlar Havza ve Vezirköprü için doğalgaz vanası konmasını istiyorlar.
Doğalgaz için döşenmekte olan boru hattının Çorum’dan Amasya’ya oradan Ladik yolu ile Samsun’a ulaşacak, Rusya’dan Samsun’a çıkacak doğalgaz bu yönü takip ederek Ankara’ya ulaşacak.
İddialara göre:
Doğalgaz borularının geçeceği il ve ilçelere, vanadan yararlanarak gaz alma olanakları sağlanmış olacak.
Bize durumu iletenler, Amasya ve Ladik şehirleri için vana başvurusu ve hazırlığı yapıldığını bildiriyorlar. Havza, Vezirköprü için de müşterek bir vana başvurusu olamaz mı? Diyorlar.
Doğalgaz, çağımızın önemli enerji kaynağı…
Hatlar Ankara tarafından, Samsun’a doğru döşenmeye başlandı. Ayrıca Rusya’dan Çarşamba’ya çıkacak gaz için de boruların döşenmeye başlandığı öğrenildi.
Samsun limanına çıkarılan 14 metrelik koca borudan dörder tane yüklenmiş tırlara Samsun yolunda çokça rastlarsınız.
Şimdi yöneticilerden beklenen: Eğer şimdiye kadar yapılmamışsa, doğalgaz hattının borularına, Havza – Vezirköprü için de vana konmasını temin etmektir.
Türkiye içindeki boru döşemesinin %35’inin bittiği bildiriliyor.
Toplu sünnet töreninden izlenimler…
Sünnetçi Kamil Kırpa Kırpa Giderdi
Fazıl Ahmet Paşa Kütüphanesi’nde geçtiğimiz hafta davullu zurnalı şenlik vardı.
92 çocuk sünnet olacaktı. Kaymakamlık ve Ticaret Odası’nın birlikte düzenlediği Toplu sünnet yıllar önce VATANDAŞ Gazetesi ile Dr. Hüseyin Güzeloğlu’nun köylerde düzenlemesi ile Vezirköprü gündemine gelmiş, daha sonra Belediye ikincisini parkta yapmıştı. Kaymakam Tayyar Şaşmaz’da Sarıdibek köyü’nde “Toplu Nikâh” töreni ile halkın bir araya gelip eğlenmesini sağlayan girişimi gerçekleştirmişti.
Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Mahmut Demir’in Basın Toplantısı
“Yasa Çıkmazsa Fabrikamız Zarardan Kurtulamaz”
Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Mahmut Demir yaptığı basın toplantısında; şeker kanunu çıkmadığı taktirde fabrikamız zarardan kurtulamaz. Dedi.
Demir; Amasya Şeker Fabrikası A.Ş.’nin 28.62 hissesi kooperatifimiz tarafından alınmış olup, fabrikadaki hissemiz %51.02’ye çıkarılmıştır.
29.12.1999 tarih 99/13716 sayılı kanun hükmünde kararname gereği, Amasya Şeker Fabrikası A.Ş.’ye Pancar teslim edilen çiftçilerimiz adına pancar bedeli olarak ödediğimiz 17.922 Trilyon olup, kararname gereği gelen para 10.691 Trilyon. Kararnameye göre alacağımız 7.413 Trilyon’dur.
Ayrıca şirketimiz ile Vakıfbank arasındaki borç alacak durumu yargıya intikal etmiştir. Şirketimizin Vakıfbank’tan başka hiçbir kişi ve kuruluşa borcu yoktur.
Fabrikamıza bu kararnameden sonra Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan 3 adet müfettiş gelip incelemeler yapmıştır. Fabrika yönetiminin Amasya Kooperatif temsilcileri doğru kararlar almış, çiftçinin, üreticinin hakkını korumuştur.
Ancak yeni şeker kanunu çıkmadığı taktirde fabrikamız yine zararla karşı karşıya gelecektir.
Devlet fabrikaları hazineden görev zararı alırken üç özel fabrika dış kaynaklı kredi kullanmak zorundadır. Bu sebeple şeker kanununun derhal değiştirilerek, Şeker Sanayinde gerçek rekabet oluşmalıdır.
Devlet fabrikalarının zararı 3 özel fabrikanın zararından daha büyüktür.
Yıllar itibariyle 1 kg. şekeri sattığımızda ne kadar pancar alındığı istatistiki rakamlarla bellidir.
1 kg. şeker parasına 14 kg. pancar alamadığımız müddetçe fabrikamız zarardadır. Yönetim üzerine düşen tüm tasarruf tedbirlerini almıştır.” dedi.

Share
74 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+7 = ?