logo

İlköğretim Haftası Renkli Görüntülere Sahne Oldu

İlköğretim Haftası Renkli Görüntülere Sahne Oldu

2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı’nın başlaması ve İlköğretim Haftası dolayısıyla Fazıl Mustafa Paşa İlkokulu’nda program düzenlendi.

Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinlik Okul Müdürü Azim Arslan’ın haftanın anlam ve önemini belirten konuşmasıyla devam etti. Arslan; “Bir milletin gelişmişliğini ve hayat tarzını eğitime verdiği önem belirlemektedir. Geleceğimiz olan nesilleri yetiştirmede en iyi yol onları sevmekten geçtiği gibi gerekli değerin de onlara verilmesinin önemi büyüktür.

Başarıya giden yol, çok meşakkatli aynı zamanda kolay olmadığı gibi zordur. Önemli olan kolay olmayan bu zorlukları ve engelleri daha çok çalışarak aşmaktır. Cumhuriyetimizin kurulmasıyla beraber eğitim öğretim faaliyetleri tüm ülkemizde hızlanmış, okul sayısı günden güne artmış çok düşük olan okuryazar sayısı da bununla birlikte artmıştır. Özellikle son yıllarda düzenlenen çeşitli kampanyalarla okuma yazma bilmeyenlerin oranını sıfıra indirmede büyük mesafeler kat edilmiştir. Bu vesileyle yeni Eğitim-Öğretim yılında hepinize başarılar diliyorum.” Dedi.

Azim Arslan’ın ardından konuşma yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Demircan ise; “Öğrenci sayımız geçen yıla göre bu yıl artmıştır. İlçemizde örgün, yaygın ve özel eğitim kapsamında; okul öncesi öğrenci sayımız 1177, İlkokul öğrenci sayımız 5875, ortaokul öğrenci sayımız 6963, liselerdeki öğrenci sayımız 5657, açık lisedeki öğrenci sayımız 4998, açık ortaokuldaki öğrenci sayımız 640 ve rehabilitasyonlardaki öğrenci sayımız ise 940’dır. Toplamda 26250 öğrencimiz bulunmakta olup toplam okul sayımız 146 ve derslik sayımız ise 1047’dir. Bununla birlikte toplam öğretmen sayımız ise 1600’dür. Günlük 494 servis aracımızla toplamda 700 öğrenci taşımaktadır.” Dedi.
Geçtiğimiz yıl akademik başarıda 17 ilçe arasında ilk 5’e girdiklerini ifade eden Demircan; “Tıptan, hemşireliğe, hukuktan, öğretmenliğe çok çeşitli alanlarda 227 öğrencimiz 4 yıllık fakültelere, 201 öğrencimiz ise 2 yıllık Meslek Yüksekokullarına yerleşmiştir.” Şeklinde konuştu.
2018-2019 Eğitim-Öğretim yılında ulusal ve uluslar arası düzenlenen yarışmalarda derece aldıklarını da belirten İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Demircan; “Bu yarışmalara katılımımız artarak devam edecek.” Dedi.

Vezirköprü eğitimde ordu büyüklüğünde bir ilçe sözleriyle konuşmasına başlayan Kaymakam Kudret Kurnaz; “İyi bir Eğitim-Öğretim ordusuna ve iyi bir öğrenci ordusuna sahibiz.”Her velimizin televizyondan takip ettiği mutlaka bir televizyon dizisi vardır. Sizler bu dizilere haftanın belirli günlerini ayırıyorsunuz.
Televizyon izlemeyin demiyorum ama haftanın 7 gününe de bir dizi koymayın. En azından haftanın 2 – 3 gününde akşamları okuma günü olarak belirleyin. Siz televizyonun başındayken çocuğunuza oku demenizle maalesef o çocuk okumuyor. Sizler de elinize bir kitap alarak onlara rol model birer anne baba olun.” dedi.

Öğrenciler tarafından şiirlerin okunması ve bir öğrenci tarafından İlköğretim Haftası’nın anlam ve önemini belirten konuşmasıyla devam eden program 4/B sınıfı öğrencilerinin hazırladığı “Bayrak” adlı gösterinin sunulmasıyla devam etti. İzleyenlerden tam not alan gösteri sonrası 3/D sınıfı tarafından hazırlanan Halk Oyunu gösterisi katılımcılarla buluştu.
Etkinliğin en beğenilen gösterisi ise 2.sınıf öğrencileri tarafından 1.sınıfa yeni başlayan öğrencilere çiçeklerin takdim edilmesi ve “Hoşgeldiniz” karşılaması oldu.
Program sonunda Vezirköprü Orman İşletme Müdürlüğü tarafından 4/B sınıfı öğrencilerine fidan dağıtımı ve İlçe Kaymakamı Kudret Kurnaz tarafından temsili ders zilinin çalınmasıyla program son buldu.

Törene Kaymakamı Kudret Kurnaz, Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, İlçe Emniyet Müdür Vekili Başkomiser Mehmet Karademir, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Demircan, Gençlik ve Spor Müdürü Mehmet Uyar, İlçe Müftüsü Ali Erbaş, Orman İşletme Müdürü Meryem Burçin Irmak, Ak Parti İlçe Başkanı Mehmet Kurt, okul müdürleri, veliler, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Share
165 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+3 = ?