logo

İlla gidecekse Emniyet Müdürlüğü gitmeli


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Giderek Havza’ya doğru ilerlemekte olan Vezirköprü’de özellikle hastanenin yeni binasına taşınmasından sonra bir dağınıklık yaşanmaya başladı.
Belediye binasının da olduğu şehir merkezi merkez olmaktan çıkarken eski hastaneye doğru olan kısımda da esnafın eski işgücünü yakalaması güçleşti.
İlçemizde Belediye binası ve Hükümet Konağı’nın da merkezden taşınarak Esentepe Mahallesi’ne gitmesine çalışıldığı haberleri yayıldı.
Hükümet Konağı için gidiş şimdilik durdu.
Ancak Vezirköprü Belediyesi’nin Esentepe’deki Tır Garajı olarak bilinen alana gitmesi konusunda çalışmaların sürdüğünü biliyoruz.
Ek olarak Öğretmenevi de yine Esentepe Mahallesi’ne gidecek.
Burada özellikle Belediye binasının taşınması üzerine esnafta büyük bir tedirginlik olduğunu görmemek olmaz.
Belediye binasının taşınması ilçede bugün halen merkez olarak adlandırılan bölgenin biraz daha kan kaybetmesini kaçınılmaz hale getirecek gibi görünüyor.
İlçenin planlanmasında eğer mutlaka bir bina ilçe merkezinden ayrılacaksa bunun Emniyet Müdürlüğü binası olması gerektiğini düşünüyorum.
Vezir Otel’den Ziraat Bankasına kadar olan bir alanda karşısındaki Cumhuriyet Meydanı ile birlikte boş ve verimsiz bir alan oluşmasına neden olan İlçe Emniyet Müdürlüğü taşınması gereken ilk bina olmalı.
Vezirköprü’de her şeyi tersten yapma alışkanlığımızı sanırım bu konuda da ortaya koyacağız.
İlçenin gelişmesi ve büyümesi sadece kapladığı yüzölçümünün büyümesi olarak olacaksa, Vezirköprü ilerlemiş mi sayılacak.
Üretimin artırıldığı, tarımın dışında sanayi başta olmak üzere başka iş kollarının geliştirildiği bir ilçe olabilseydi Vezirköprü zaten kendi kabuğuna sığmayacak ve genişlemek zorunda kalacaktı.
Bugün ise eski mahallelerin bina çöplüğü haline geldiği, kullanılmayan eski evlerin oluşturduğu ciddi bir kayıpla dururken Vezirköprü’yü sadece yeni binaların yapıldığı yeni Vezirköprü’ye dönüştürme çabası ilçeye katkıdan çok zarar verecektir.
Tüm dünyada insanların gelişmeyi birlikte yapmaya gayret ettiği görülürken, tarımsal üretimin önemini daha fazla hissettirmeye başladığı görülürken bizim tarım arazilerimizi arsa haline çevirmemizin ileriki kuşaklara böyle bir ilçe aktarmamızın sorumluğunu üstlenip üstlenmeyeceğimiz tartışılmıyor.
Büyükşehir iki kat vergi
“Arsa olan tarlalara bina yapılması kaçınılmaz” diyor bir okurumuz; “çünkü Büyükşehir Belediyesi olmamızdan kaynaklı emlak vergimiz iki katı olarak ödenmek zorunda.”
Mahallelerin kırsal mahalle olarak kurtuldukları Büyükşehir Kanunu’ndan ilçe olarak Vezirköprü de yararlansa, “kırsal ilçe olmak istiyoruz” desek olmaz mı?

Share
302 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BAZI PARTİLER UZATMALARI MI OYNUYOR?

  17 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Bir Filozof şöyle söylüyor; “Güneş batarken gölgeler uzar” Son yerel seçimlerin bize bazı hatırlatmaları oldu. Geçmişte de önü alınamaz partiler vardı. Anavatan Partisi, Doğru Yol Partisi, Ecevit'in DSP'si gibi. Anavatan Partisi bir yerel seçimde Türkiye'de birçok belediyeyi kaybetti. Hatırladığıma göre Karadeniz'de sadece Vezirköprü  (rahmetli Bekir Hoca) kalmıştı. Yine sağın en güçlü partilerinden rahmetli Demirel partisinin başına ne yediği belirsiz Tansu Çiller gibi biri getirildi. Bu hanım partiyi de, ülkeyi de hatta siyaseti de kirle...
 • Psikolojik Zorlukları Azaltacak Durumlar

  13 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Günlük hayatta fark etmeden karşılaştığımız durumları kendi hayatımıza katarız ve seçimlerimizi, kararlarımızı buna yönelik yaparız. Bu durumlarsa psikolojik sağlamlığımızı azaltabilir. Maddeler halinde bakalım. - Diğerlerinin hayat tecrübelerine bakarak çok fazla önlem almak, hayatımızı kısıtlamak.  Örneğin yakınımızdan birinin sosyal medyada zorbalığa uğradığını görüp çocuğumuza sosyal medyayı yasaklarız. Çünkü böyle bir durumla karşılaşmak istemeyiz. İnsan başka insanlardan da öğrenen bir varlıktır ama bu korku kültürüne dönüşürse bizi etki...
 • Vezirköprü’de seçmen değişmedi, Yine AKP dedi..

  03 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Özellikle İç Anadolu'da ve Karadeniz'in iç kesimlerinde kırsalda yaşayan vatandaşların henüz bu ekonomik sıkıntıyı derin yaşamamaları ve parti tutma davranışı nedeniyle AKP'den uzaklaşmadıklarını söyleyebiliriz. 31 Mart yerel seçimleri sürprizlerle sona erdi. Beklenmeyen CHP'nin Türkiye genelinde birinci parti çıkması ve yıllardır güçlü şekilde iktidar olan Adalet ve Kalkınma Partisi'nin ilk kez ikinci parti konumuna düşmesi özellikle EGE'de hemen her yerin CHP adayları tarafından alınmasıydı. Komşu il Amasya ve Kastamonu da bu beklenmeye...
 • YORGAN GİTTİ KAVGA BİTTİ

  03 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Bir gece Nasrettin Hoca'nın evinin önünde iki grup arasında kavga başlar. Kavga biraz uzun sürer, aşırı gürültüden rahatsız olan hoca yataktan kalkar yorganı eline toplar balkona çıkar. Kavgacılara seslenir falan ama kavgacılar kendi gürültü ve hırslarından hocayı tınlamazlar bile; Sinirlenen hoca; Omzundaki yorganı kavgacıların üzerine doğru fırlatır. Yorgan kafalarına dolanan kavgacılardan bir grup ne olduğunu anlamadan yorganı alıp korku içinde kaçıp giderler. Kavgacıların diğer grubu da kavga ettikleri grubun kaçması üzerine olay yerin...