logo

İller Bankası’ndan Vezirköprü’ye Su Müjdesi 19 Kasım 2000 Pazar

İller Bankası’ndan Vezirköprü’ye Su Müjdesi 19 Kasım 2000 Pazar

İller Bankası Vezirköprü halkına ilk müjdesini 16.11.2000 günü 23267 nolu faksı ile verdi.
İller Bankası İçme Suyu Dairesi Şube Müdürü Şemsi Çelebi, İçme Suyu Daire Başkanı Hüseyin Özaslan imzalı faksta:

“Belediye Başkanlığına Vezirköprü/Samsun
Vezirköprü (Samsun) içme suyu projesi teklif isteme usulüyle ihaleye çıkartılmış olup ihalesi 30.11.2000 günü ve saat 14.30’da yapılacaktır.
Bilgi edinilmesi ve gereğini rica ederim.” Demektedir.
İçme suyu hattının projesi ve fizibilitesi çıkartıldıktan sonra borularının döşeme ihalesi yapılacaktır. Proje ihalesinin 30 milyar civarında bir hesapla, teklif isteme ihalesine çıkartılacaktır.
Belediye Başkanı Suat Binici:
-Halkımıza İller Bankası’nın ilçemiz için hayırlı girişimini müjde olarak bildirmenin huzurunu yaşıyorum. Onların çektiği su sıkıntısı, benim de büyük sıkıntımdı.
İlgilerini esirgemeyenlere teşekkür ederim. Suyumuzun biran önce borularının döşenmesini de bekliyoruz.
Berberlere ve fırıncılara Ramazan kıyağı,
Yurttaşlarımıza Ramazan Kazığı
Ramazan’ın gelmesiyle birlikte esnafta bir hareketlilik gözlenmeye başladı. Yalnız bu hareketlilik halkımıza (ZAM!..) olarak yansıyacak.
Berber ücret tarifesi şöyle: Saç-Sakal yıkamalı 1 milyon, yalnız saç-sakal 1,5 milyon, Sakal 750 bin lira, yalnız saç 1 milyon, saç yıkamalı 1,5 milyon, çocuk traşı 750 bin kira, saç boyama 8 milyon lira.
Ramazan’ın ZAM nimetinden dar gelirli(!) fırınlarda yararlanıyor. Ramazan ücret tarifesi şöyle: 230 gr. Pide: 150 bin lira, 460 gr. Pide: 300 bin lira, 90 gr. Simit: 100 bin lira.
Tüm yurttaşlarımıza, Ramazanın bereketiyle gelen zamların hayırlı-uğurlu olmasını diliyoruz. Ve bir yurttaş olarak, Ramazan’da gelecek diğer zamları, büyük bir merak ve huzur içinde bekliyoruz.
Vezirköprü Milli Eğitim Müdürü Değişiyor Mu?
Vezirköprü Milli Eğitim Müdürlüğü’nde yeni bir değişiklik olabileceği öne sürülüyor.
Daha önce Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancı onayı ile Milli Eğitim Vezirköprü İlçe Müdürlüğü vekilliğine Ercan Yiğit getirilirken, Müdür Özhan Top da Çemişgezek’e atanmıştı.
Son olarak öğrendiğimize göre: Özhan Top Bölge İdare Mahkemesine açtığı davayı kazanmıştır. Ancak idarenin Danıştay’a karara itiraz edip etmeyeceği bilinmemektedir.
Tapu’da Müdür Değişikliği
Vezirköprü Tapu Sicil Müdürlüğü’nde, pek az memurla titiz ve şaibesiz bir çalışma sürdüren Tapu Sicil Müdürü Ali Serdar, Rize ili Ardeşen ilçesine atandı.
İlçede iyi bir izlenim bırakan Ali Serdar’a yeni görevinde başarılar dileriz.
Ramazanınız Kutlu Olsun!
Pazar gecesi saat 05.00’te sahura kalkılacak, Pazartesi günü saat 16.18’e kadar oruç tutulacak. 18.05’te yatsı (teravih) namazı kılınacak.
Öğlen namazı 11.32, ikindi namazı 13.56’da.
Ramazan 26 Aralık Salı günü bitiyor. Son güne kadar iftar saati de 16.21’e kadar fark atıyor. Beş gün sonra da Yılbaşı tatili başlıyor.
27 Aralık Çarşamba günü bayram. Bayram namazı: 7.50’de kılınacak.
Tüm halkımıza mübarek Ramazanın hayırlara vesile olmasını dileriz.
Fitre, Oruç’un Noksanını Tamamlar
Fitre, Ramazan ayı içinde fakirlere verilen ve de en az miktarları din adamlarınca belirlenen sadakaya verilen isimdir.
Fıtır Sadakası (fitre), kitabımız olan Kur’an’da yer almaz. Hicretin ikinci yılında, Ramazan orucunun farz olduğu sene, zekattan önce meşru kılınmıştır.
Farz olmasının delilleri, bazı Hadis’lerdir. Tekrar’da yarar var: İslam dininde temel kaynak Kur’an’dır. Kur’an Allah’ın buyruğudur. Kur’an’dan sonraki kaynak “Hadisler”dir. Hadisler; Hz. Muhammed’in değişik olaylar ve meseleler karşısında, müminlerini aydınlatmak için söylediği sözler, filler ve tasvipler bütünüdür.
Fitrenin hikmetleri şunlardır: Orucun noksanını tamamlar. Fakirleri bayram gününde dilenmekten kurtarır.

Share
52 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+8 = ?