logo

İmam, Öğretmen, Tüccar, Otelci, Nakliyeci ve çeşitli meslek gruplarından 14 kişi yargılanıyor Büyük Silâh ve Mermi Kaçakçılığı Mahkemede 30 Temmuz 1972 Pazar

İmam, Öğretmen, Tüccar, Otelci, Nakliyeci ve çeşitli meslek gruplarından  14 kişi yargılanıyor Büyük Silâh ve Mermi Kaçakçılığı Mahkemede 30 Temmuz 1972 Pazar

Yağınözü yolunda yakalandığını bildirdiğimiz 197 bin 500 mermi 79 adet Rus yapısı tabanca ile ilgili kaçakçılık duruşmasına ilçemiz Ağır Ceza mahkemesinde başlanmıştır.
Ağır ceza mahkemesi: Başkan Ali Şenel, üye hakim Rasim Paşaoğlu, üye hakim Necmettin Küçükay’dan teşekkül etmiş, iddia makamında ise savcı Orhan Demirali, katiplik yerinde Neci Kınay bulunuyordu.
Sanık vekilleri ise (Avukatları) Gaziantep’ten Cemalettin Göçdemir, Samsun’dan Mehmet Gürdoğan, Hikmet Bank, Ethem Özturan, Vezirköprü’den Yüksel Kalaycıoğlu idi.
Sanıklar
Daha sonra 14 sanığın hüviyeti tespit edildi. İçlerinde bir imam, bir öğretmen, üç tüccar bir müteahhit ve diğer meslek mensupları olan şu kimseler bulunuyordu: 1. Mehmet S. 1941 müteahit, 2.Mehmet S. 1943 öğretmen (bu İki kardeş Vakfıkebirli) 3.Hüseyin D. (Samsun) İmam, 4. Kenan Ç. (Samsun) Tezgahtar, 5. Ziya Ç. (Samsun) Tüccar, 6. Aziz Ç. (Pötürge) Tüccar 7. Ümit H. (Samsun Şoför der. Lokalcisi), 6. Cemil A. (Havza) Zahireci, 9. Aslan B. Şoför (Vezirköprü) 10.Muharrem E. (Vezirköprü) nakliyeci, 11 M. Faik E. (Vezirköprü) otelci, 12 Necati Y. ve 13. İsmail D. balıkhane komisyoncusu (Samsun), 14. Temel Y. (Vakfıkebir).
Tahliye isteği
Hüviyet tespiti yapılan sanıkların vekilleri müvekkillerinin suçsuz oldukları gerekçesiyle tahliyelerini istemişler, Aziz ve Cemil’in Vekili Ethem Özturan İse (Adil Kararınızı bekliyoruz) demiştir.
Gereği düşünüldü
Başkan Şenel ara kararını okudu, bunda noksan yapılan ilk tahkikatın yeniden yapılmasını (tevsii tahkikat İçin) dosyanın sorgu hâkimliğine gönderilmesine sanıkların tutukluluk hallerinin devamına tahliye taleplerinin reddine oybirliği ile karar verildiği belirtildi.

Vezirköprü den Askerlik Şubesi Kaldırıldı
Vezirköprü’den Askerlik Şubesi, 26 Temmuz 1972 çarşamba gününden itibaren kaldırılarak Havza’ya taşınmıştır.
Son Vezirköprü Askerlik Şubesi başkanı Prs. Yb. Mustafa Mahanoğlu imzasıyla gönderilen ve Vezirköprü Askerlik şubesinin söndürüldüğünü bildiren yazı şudur:
Vatandaş Gazetesi Müdürlüğüne
İlgi: Onkur. Bşk. Lığının 14. Mart. 1971 gün ve HRK: 2401 1. 159 tşk sayılı onayı.
Genelkurmay başkanlığının ilgi sayılı onayı ile Vezirköprü Askerlik Şubesi 16 Temmuz 1972 gününden itibaren söndürülerek Havza Askerlik Şubesi bünyesine girmiştir.
Mezkûr tarihten itibaren her türlü yazışmaların Vezirköprü Askerlik Şubesi Başkanlığı-Havza) diye yazılmasını bilgilerinize arz ve rica ederim.
Mustafa Mahanoğlu Prs. Yb. AS. Şube Başkanı
Muhtarlar kaymakamlığa ve belediyeye halkın derdini anlatmaya gittiler:
Odun ve Yürüyen Dükkân Vezirköprü’de Dert Oldu
Vezirköprü mahallelerinin onbir muhtarından halkın dertlerine tercüman olarak bu arada çeşitli söylenti ve iddiaların da koğuşturma mevzuu yapılmasını sağlamak amacıyla ilçe kaymakamını ziyaret etmişlerdir.
Muhtarlar, kaymakama ilçe halkının yakacağı odun tevziini çeşitli suiistimallere meydan verilmeyecek şekilde, adam kayırma amacına hizmet etmeyen usullerle ihale suretiyle yapılmasını istemişlerdir.
Vezirköprü halkının dertlerini ilgili makamlara şu muhtarlar iletmişlerdir:
Nalbantlı Necati Sarıçiğdem, Abdulgani Bilâl Pişkin, Çayırbaşı Bayram Semercioğlu, Değirmenbaşı Selahattin Muştalı Ortacami Nur Utku, Dabakhane Kemal Moral, Tikenli Hüseyin Ergen, Taşkale Hüseyin Çeken, Mehmetpaşa Ahmet Çankırılı Çanaklı Necdet Ünal.

Share
247 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?