logo

İmar uygulaması Belediye Meclisi’nde tartışma yarattı.

İmar uygulaması Belediye Meclisi’nde tartışma yarattı.

İlçemizde yapılan imar uygulamasından sonra yapılan parsel uygulaması Vezirköprü Belediye Meclisi’nde tartışma yarattı. Vezirköprü Belediye Meclis üyesi Mehmet Kuzubaş’ın itirazının görüşüldüğü Belediye Meclisi’nde kesinleşen imar planı için itirazın kabul edilmemesi üzerine başlayan tartışmada, Belediye İmar Komisyonu Üyesi Mehmet Turhallı:

En son yeni hastane bölgesinde yapılan imara soktuğumuz arsaların askı süresi içinde imarını geçirdik. Daha sonra da Samsun’dan bir şirkete bunun parselasyonunu verdik. Parselasyonu verdikten sonra da belediyemizde askı süresindeydi. Askı süresi boyunca da iki tane itiraz geldi. Bir tanesi Mehmet Kuzubaş’ın, diğeri de Ali Akkaya’nın itirazları.
Bu itirazlar imarla ilgili itiraz, parselasyonla alakalı bir itiraz. İmar geçtikten sonra parselasyonu yapıldığı için imarda bir itiraz olmayıp parselasyonda olduğu için istenilen olaylar imarda gerçekleşmesi gereken olaylar, parselasyonda gerçekleşecek bir olay değildi. Onun için biz de red kararı aldık. Edilen itirazın konusu imarla ilgili. Ama imardan geçen geçti. Bu parselasyonla ilgili askı süreciydi. O yüzden itirazı reddettik. Komisyona gelmeden reddetme diye bir şey yok. Biz burada hepimiz bir yapıyoruz bu işi. Biz bunu gelmeden belediyede tartışıyoruz. Dedi.
Vezirköprü Belediye Meclisi Üyesi ve itiraz eden vatandaşlardan biri olan Mehmet Kuzubaş:

Bir Samsun’lu firmaya veriyorsunuz, vatandaşın tarlasındaki hakkını getiriyor yolun kenarına veriyor. Yolun kenarındaki tarla sahibinin hakkını götürüyor tabiri caizse dağın başına veriyor. Belediye meclis üyesi olarak duruma itiraz ediyorsa burada bir canı acımıştır. Zıt gitmeye gerek yok. Yapabiliyorsan düzelt, yapamıyorsan İdare Mahkemesine gidelim. Benimle niye ters konuşuyorsun ki. Komisyona havale etmeden reddettik diyorsun, nasıl reddediyorsun? Böyle bir şey yok. Yol verirken hem altından hem üstünden geçtin bir şey dedim mi? Ağaçlarımı sökmüş hak talep etmişim mi?
Sen tutuyorsun dağın başındaki adamın tarlasını yol kenarına getiriyorsun beni dağın başına atıyorsun. Bir de burada daha komisyona gelmeden itiraz ediyorsun. Dava bitmiş. Ben İdare Mahkemesi’ne gideceğim. Dilekçeyi yanlış yazdım diye hak zayiatına gidiyorsa ben idare mahkemesine giderim, Danıştay’a kadar da götürürüm. Komisyonda verilecek kararı biz karar verdik reddettik dedikten sonra olay bitmiştir. Burada bir haksızlık ve can acıması var. Dedi.
Vezirköprü Belediye Başkanı Sadık Edis:

Burada birbirimize saygıyı koruyarak devam edelim. Bizim buradaki amacımız insanların zarara uğramayacağı şekilde sonuçlanması için biz bu işi yaptık. Biz Samsun’lu firmayı tercih etmek gibi bir uygulamamız yok. Bizim o insanla da bir geçmişimiz yok. 500’e yakın orada uygulama yapıldı, şu anda iki tane itiraz var. Sizin yaptığınız itiraz imarla ilgili. Bu imar uygulaması yapılmış. İmar yapılırken Ankara’lı İller Bankası Genel Müdürlüğü’nün yaptığı ihaleyle ilgili bu itirazı siz yapmışsınız. Fakat bizim bu Samsunlu firmayla yaptığımız uygulamada imar uygulaması yaptık. Buradaki farklılık bu.
Buradaki arkadaşların hiçbirinin bir kabahati yok. Bizim de yok, sizin de yok. Fakat şöyle bir durum var. Eğer bu uygulama hoşunuza gitmezse zaten hukuk ve yargı yolları açık. Birbirimizi kırmaya dökmeye gerek yok ki. Yaptığınız itiraz usulünde ve yerinde değil, bunu anlatmaya çalışıyorum. Şimdi sen uygulamayla ilgili zamanında itiraz etmen gerekirken yaptığın şey imar uygulamasıyla ilgili itiraz yapmışsın. Burada bir usulsüzlük varsa yargı yolu açık bunun. Kimse bunun önünü kapatmıyor. Bu uygulama imar geçerken İller Bankası’nın yaptığı ihaleye bağlı bir uygulama. Biz iki uygulama yaptık. Biri imar, biri de imar uygulaması. İmarı yaptık, bir de uygulama yaptık orada. Mehmet Kuzubaş’ın konusu imar uygulaması yapıldıktan sonra itirazını yaptı. Aslında imar askıya çıktığı zaman yapılması gerekiyordu bu itirazın. Dedi.
Belediye Meclis Üyesi Av. Sezai Demirkan:

Bu idari işlemlerin hiçbirisi sorgulanamaz işlemler değil. Normalde bu itirazın imar planı yapılırken askı imar süresinde yapılması gerekiyor. Bu aşamadaki itiraz hukuken bizim değerlendirip işlem yapabilmemizin bir olanağı yok. Ama bu şu demek değil, Mehmet Kuzubaş’ın burada hakkı gitti. Bir daha sorgulanamaz, bunu sineye çekecek değil. Zaten bu karar kendisine tebliğ edildiği tarihten ilgili yasal süresinde dava açma hakkı var. Açtığı taktirde de zaten eğer bu plan gereklerine uygun değil, şehirleşme ilkelerine uygun değilse, hakkaniyetsizlik yaratıyorsa gerçekten buradaki komisyon değil, tecelli ettirilecek üç kişilik imar komisyonundan daha ehil bir heyet değerlendiriyor. Hukuka uygun olmadığı kanısına varırsa zaten iptal ediyor. Zaten geldikten sonra belediyenin imar askı sürecinde yapılması gereken bir işlem, biz yapamayız demek gibi bir şansı da kalmıyor. Dolayısıyla gecikmeli de olsa en uygun şekliyle işlem tesis ediliyor. Burada sadece iletişimde sorun yaşanıyor, bir hakkaniyetsizlik, izansızlık söz konusu değil. Dedi.
Rapor üzerinde Belediyemiz Meclisince yapılan müzakere neticesinde belirtilen sebeplerden ötürü uygulamanın hatalı olmadığı anlaşıldığından itirazların reddine Belediye Meclisinin 02.02.2022 tarihli toplantısında işaretle yapılan oylama sonucu üyelerin tamamının müspet oyları ve oybirliği ile karar verildi.

Share
29 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?