logo

İNATLA VE İNANÇLA UĞRAŞIRSAN BAŞARIRSIN


İhsan Cömert
comert_ihsan@hotmail.com

O yıllarda bugünkü gibi fazla kitle örgütleri yoktu. Örneğin; Ticaret ve Sanayi Odası yoktu. Muhtarlar derneği yoktu.
Ziraat Odası ve Esnaf Kredi Kooperatifi gibi kuruluşlar da pek öne çıkmazdı.
Peki; kim ve kimler vardı?
Şoförler Derneği vardı. Ali BEKTAŞ, Kemal KAYALIOĞLU ve Mustafa ÇAMURCU gibi o derneğin inançlı ve Vezirköprü için uğraş veren başkanları vardı.
Bir de en önemlisi Vefai TEKER gibi kendisinin yönetiminde Vezirköprü’nün yılmaz ve susmaz sesi VATANDAŞ Gazetesi vardı.
O mücadele insanları bugün aramızda yok, Allah mekanlarını cennet etsin…
Vezirköprü o yıllarda hangi mücadele ile neler kazandı bir bakalım.
– Kunduz ormanlarının Osmancık’a verilmesini önledi.
– Vezirköprü’ye lise kazandırdı.
– İmam Hatip Okulunu kazandırdı.
– Endüstri Meslek Lisesini kazandırdı.
– Orüs’ü, bugün özelleştirerek adı Vazirağaç olan fabrikayı kazandırdı.
Vatandaş Gazetesinin o yıllara ait arşivini açıp inceleyin başta siyasiler olmak üzere ayrım yapmadan Vezirköprü için nasıl mücadele edilmiş bir görelim.
Yani şunu belirtmek istiyorum. İnanarak, güç birliği yapılarak samimi bir uğraş verilirse her şey başarılır.
ŞİMDİ NEYİN MÜCADELESİ VERİLMELİ?
Bildiğim kadarı ile OMÜ (Ondokuz Mayıs Üniversitesi) bünyesinde Eczacılık Fakültesi yok.
Daha önce Bafra ve Çarşamba OMÜ’den birer fakülte aldılar.
Şimdi Vezirköprü, OMÜ’den bünyesinde olmayan Eczacılık Fakültesini almak için mücadele etmelidir.
Vezirköprü birlik olursa eskiye göre bugün hem siyasetten hem de kitle örgütleri bakımından oldukça güçlü durumdalar.
Güçlü ve aktif bir Belediye Başkanı, Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı, Esnaf Odaları, çok güçlü ve çalışkan bir Ziraat Odası Başkanı, muhtarlar derneği gibi kuruluşlar.
İktidar Partisi başta olmak üzere, büyük küçük tüm siyasi partiler bir araya gelip başta Vezirköprü’nün başlı sorunları, Kunduz Gençlik Spor Eğitim Kamp Merkezi, Vezirköprü-Havza, Vezirköprü-Durağan yolu, Şahinkayası Köprüsü gibi sorunlar başta olmak üzere tüm sorunlara sahip çıkılmalı.
Başta Eczacılık Fakültesini Vezirköprü’ye kazandırmak için hemen harekete geçilmeli. Aksi halde başka bir ilçe daha sizden aktif olabilir!…
Vezirköprü hâlâ çağımızda dünyaya kapalı, yarı açık cezaevi gibidir. Bu deneyimimi kimse yadırgamasın. Örneğin;
Bafra’ya, Alaçam’a komşu olduğumuz arazilerimiz bile iç içe olduğu halde Havza, Kavak, Atakum ve 19 Mayıs ilçelerini dolaşarak Bafra, Alaçam’a ulaşmak zorundayız.
Gümüşhacıköy-Osmancık ilçeleri ile de sınır ve iç içe olduğumuz halde Havza, Merzifon ilçelerini dolaşarak bu ilçelere ulaşmak zorundayız.
Tekrar vurguluyorum. Geçmişi örnek alarak, inatla, inançla, sen-ben yapmadan birlikte Vezirköprü için uğraş verirsek, başaramayacağımız işler değil bunlar. Aksi halde başka ilçeler alır hizmeti bizde lafını yaparız.
Ne dersiniz haksız mıyım ?

Share
55 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Başa döndük: Geçim sıkıntısı!…

  13 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  İlçemizde olduğu kadar, ilçe dışında da birçok kesimin dikkatini Vezirköprü'ye çeken arazi toplulaştırma eylemlerinin yankıları sürerken, insanlar haklı ya da haksız olan konusunda kararlarını netleştiriyor. Konuyla ilgili kesin kararı ise yargı verecek. Arazi toplulaştırma eylemlerinden sonra Vezirköprü'de gündem kısa sürede geçim sıkıntısına döndü. Özellikle çiftçilerimizin gübre başta olmak üzere artan girdi maliyetlerinden ötürü 'ekmemeyi' düşündüklerine defalarca üzülerek şahitlik ettim. Konuşmalarda bir karamsarlık hakim. Herkes bu kışı...
 • BU İŞTE BİR HİNTLİK Mİ VAR?

  13 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü köylerinde yapılmak istenilen arazi toplulaştırılmasında hangi tarafla konuşsan sonuca varamıyorsun, hemen hemen herkes ayrı telden çalıyor. Köylüler toplulaştırma ilanının kendilerine duyurulmadığını, Toplulaştırma işlemine başlamadan önce aksaklıkların giderilmesi için kendilerinin bilgilendirilmediğini, İktidar milletvekilinin kendilerine aksaklıkların düzeltilmesi için toplulaştırmanın bir süre erteleneceği sözünü vermesine rağmen, bir hafta sonra sabah kalktıklarında köyün güvenlik güçlerince sarıldığını gördüklerinde ...
 • Okullardaki sıkıntılar: YURT ve İHALE

  06 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Okulların açılmasıyla birlikte eğitimde yaşanan sıkıntılar yeniden gündeme geldi. Bunlardan bazıları ilk ve orta dereceli okullarda yaşanırken, bazıları da üniversite ve dengi okullarda yaşanıyor. Bu güne kadar Vezirköprü'de hiç duyulmayan YURT sorunu bu yıl ilçemizde de baş gösterdi. İlçemizdeki yurtların yetersizliği yıllardır sürse de, büyük kentlerdeki yurt sorununun medyada yer alması nedeniyle bu yıl ön plana çıktı. Belediyelerin yarışı haline dönen yurt sıkıntısına çözüm arayışında ilçemizde de hem Samsun Büyükşehir, hem de Vezirköprü B...
 • GEÇTİĞİMİZ HAFTALAR VE GÜNLERDE VEZİRKÖPRÜ’DE YAŞANANLAR

  06 Ekim 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de geçtiğimiz aylar, haftalar ve günlerde nelerin yanlış nelerin doğru olduğunu sevgili Göktan Vatandaş Gazetesi'nde “Bana Göre” köşesinde “ÜZÜLDÜK” başlığı altında çok güzel özetlemiş. Gerek Göktan'ın bu makalesi, gerekse Vezirköprü Ziraat Odası'nın hazırlayarak siyasilere ve ilgili kurumlara sunduğu rapor hiçbir yoruma meydan vermeyecek kadar açık ve nettir. Bu çalışmasından dolayı Ziraat Odası Başkanı Sayın Arslan KAYA ve yönetimini bir kez daha kutlarım. Peki; Neler yanlış, neler doğru?… - İlçede köylülerin karşı...