logo

İNSANIN VARLIĞI VE DEĞERİ


İhsan Cömert
comert_ihsan@hotmail.com

Yaratan her şeyi insanın mutluluğu için yaratmıştır. Havayı, suyu, çeşit çeşit bitkileri kutsal varlık olarak yarattığı insanın ve tüm canlıların mutluluğuna sunmuştur.
Gel gör ki, yüce yaratıcının insanların ve canlıların eşit olarak paylaşımına sunduğu, hava, güneş, su ve tüm canlıların eşit olarak faydalanmasına sunduğu bu varlıklardan günümüze tüm canlılar eşit yararlanamadığı gibi bunu savunanları yok etmeye çalışmaktadırlar.
Eşitlikçiliği, canlıların yaşamını, doğayı savunanlar rantçılar ve onların bekçileri tarafından tarih boyu linç edilmişler, linç edilmeye de devam edilmektedir.
Bilindiği gibi İslam dini de evrensel olduğu için sınırsız, sınıfsız, savaşsız bir dünya düzenini emreder.!..
Ayrıca tüm canlıların yaratanın verdiği nimetlerden eşit şekilde tüm korkulardan uzak yaşamasını emreder.
İslam dinine inansın, inanmasın yeryüzünde birçok insan, bilim adamı doğayı, eşitliği, sınırsız, sınıfsız, savaşsız yaşama ve bunun toplumlara anlatmaya çalışmışlardır.
Bilindiği gibi komünün kurucusu ve savunucusu Karl Marx da “Dünyada eşitliği, sınırsız, sınıfsız, savaşsız ve sömürüsüz” yaşamayı ön görmüştür.!..
Ne yazık ki belli bir zamandan sonra din kralların, firavunların, şahların, padişahların, diktatörlerin eline geçmiş, bu tiranlar dini amacından uzaklaştırmış, kendisini yeryüzünde Allah’ın gölgesi ve temsilcisi sayanlar tarafından kendi istedikleri şekilde yorumlamıştır, toplumu sömürmek için yüce dini sömürü aracı olarak kullanmışlar. Kullanmaya da devam etmektedirler.
Günümüzde hırsızlık yapsın, yalan söylesin, toplumu ezsin, sömürsün ama Cuma günü camilerde ön sıralara otursun, basını, TV’leri çağırsın mezarlıklarda reklam yaparak Kur’an okusun al sana Müslüman.
Karl Marx’ın, sınırsız, sömürüsüz, savaşsız, sınıfsız dünya teorisi de gene bu krallar, diktatörler, tiranlar tarafından sürekli başı ezilerek susturulmuş, toplumlar savaştan savaşa sürülerek eğitimi, gelişimi, bilinçlenmesi durdurulmuştur.
Dünyada komünü savunmanın toplumlara veba gibi korkunç bir hastalık olduğu aşılanarak karşı çıkılması başarılmıştır.
Hem de öyle bir başarılmıştır ki, bir dönüm toprağı olmayan “Komün gelirse elimizden toprağımızı alacakmış” diye korkmuş, karşı çıkmış, sermayesi, evi barkı olmayan kiraya bile oturmak için ev bulamayan insanlar” komün gelirse elimizden evleri, apartmanları, sermayemizi alacakmış” diye korkmuştur.
Bu zavallı beyni gelişmemiş insana “Yahu bizim çiftliklerimiz yok neyimizi alacaklar; yahu biz kiraya bile ev bulamıyoruz, neyimizi alacaklar, yahu bizim cebimizde ekmek parası yok neyimizi alacaklar?” sorusunu sordurmamak için savaştan savaşa sürülerek düşünme duyusunu öldürmüşlerdir. Eğitimsiz, sağlıksız bırakılarak beyinlerin gelişmesi önlenmiştir.
Eski Amerika’da olduğu gibi çiftliklerde, taş ocaklarında, günümüzde gökdelen inşaatlarında karın tokluğuna çalıştırılmaya devam etmektedirler.
Biz her şeye rağmen yılmadan sınırsız, sömürüsüz, sınıfsız ve savaşsız bir dünya düzeni kurulması için toplumu aydınlatma uğraşına devam edeceğiz.
Yüce yaratıcının da emri olduğu gibi en yüce değer insandır!..

Share
788 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ÜÇ YİĞİT ÇIKMIŞ MEYDANE ÜÇÜ DE BİRBİRİNDEN MERDANE!

  21 Şubat 2024 Köşe Yazıları

  31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Vezirköprü tarihinde hiç görülmemiş bir belediye başkan adayı var. İlçede örgütü olan her parti, belediye başkanlığı seçimine katılıyor. Belediye başkan adaylarını sıraya dizip, şöyle bir bakınca hepsi de pırıl pırıl. Üniversitede başarılı olmuş, gelmiş gariban Vezirköprü'de iş kurmuş. Bir şekilde doğup büyüdüğü, kimsesiz Vezirköprü'ye hizmet için yollar aramıştır. Ancak; Siyaset yoluyla hizmet edebileceğine inanmış, kolları sıvamışlardır. Adaylardan hiç birinin ideolojisi olduğunu ben şahsen sanmıyo...
 • Seçimlerde Vezirköprü’de çarşı karıştı

  21 Şubat 2024 Köşe Yazıları

  AKP'de aday Murat Gül'ün özellikle teşkilatın ve teşkilatta söz sahibi olanların ayrılarak YRP'de saf tutmasının yaratacağı boşluk ve kendi kısa dönemlik ilçe başkanlığının teşkilatı ve İlçedeki özellikle partilileri tanımasına yetmeyeceği iddiaları seçimin kaderini etkileyecek mi? 31 Mart yerel seçimleri için çarşı iyice karıştı dersek yanılmayız. Seçimlere 40 gün kala kafalarda birçok soru işareti var. Hemen herkes seçim için kimin kaç oy alacağına ilişkin tahminlerini paylaşıyor. Osman Özer'den sonra AKP'nin Belediye Başkanı olan ve...
 • Çocuk Zor Duygularda Olduğunda Ona Nasıl Yaklaşabiliriz?

  17 Şubat 2024 Köşe Yazıları

  Olumlu duygular yaşandığında aile için istendik bir durum olurken olumsuz, zor duygular yaşandığında tepkileriniz suçlayıcı azarlayıcı, yıldırıcı, susturucu oluyorsa çocuklar ailelerine olumsuz duygularını yansıtmamak için çaba harcarlar. Olumsuz duygular vardır ve zaman zaman yaşanır, bize bir mesaj verir. Örneğin kıskançlık kötü bir durum değildir normaldir, utanç hissetmek, pişmanlık duymak normaldir. Bu duyguları anlamak ve kabul etmek önemlidir. Oradaki mesaj daha çok ilgi, konuşma isteği, zaman ayırma gibi durumlar olabilir. Aile bunları ...
 • ASLI YOK YAYLASINDA BİN BEŞYÜZ KOYUNUM VAR BENİM!

  14 Şubat 2024 Köşe Yazıları

  1970'li yıllardı. Türkiye'de yapılacak seçimleri izlemek üzere dış ülkelerden çok sayıda gazeteci ve uzman, Türkiye'ye gelmişti. Seçimlerin sonu belli olmadan ülkelerine dönen bazı gözlemciler ve gazetecilere sorarlar; - Türkiye'de seçimleri hangi parti kazanacak? Gazeteciler ve gözlemciler edindikleri intibaya göre verdikleri yanıtlar ilginçtir. Büyük çoğunluk; - “Komünistler kazanacak” yanıtını verir. Herkes şaşkınlık içinde sorar; “Yahu! Türkiye'de komünist partisi yasak, nasıl olur da yasak olan parti seçime girebilir de, seçim kazanab...