logo

İNSANIN YARATILIŞI


Hüseyin Şengün
huseyinsengun55@hotmail.com

Saygıdeğer vatandaş okuyucuları;
İnsan 2 şeyden yaratılmıştır. Biri zehiri kalıp buna nefis derler Ruh derler kalp derler bu kısım ancak hakikat ile görülebilir baş gözü ile görülemez.
Senin hakikatin aslın bu. Batın manasınadır ondan başkası ona tabidir onun askeri ve hizmetçisidir. Biz bu manaya kalp ismini vereceğiz. Kalp dediğimiz zaman bazen ruh dedikleri bazen nefis dedikleri insan hakikatini demek istiyoruz. Kalp demekle göğsün sol tarafında bulunan et parçasını kastetmiyoruz. Onun bir kıymeti yoktur.
Zira bu et parçası hayvanlarda ve ölülerde de vardır. Baş gözü ile görülen her şey bu alemden olup alemi şahadet denir. İslam insanın toprak maddelerinden yaratıldığını bildirir. Toprak maddelerinden onu teşkil eden bütün elementler ve bileşikleri kastedilmektedir. Ekolojistler hayatın tabi ve kozmik çevre ile münasebetlerini inceleyen ilim adamları canlıların gelişmesinde toprağın yapısının ikliminin ısının yapının yağmurun güneşin vb şartların çok mühim olduğunu anlatmışlardır.
Gerçekten de canlılar yaratılmadan önce dünyamızda Cenab-ı hakkın iradesi ile bu şartlar hazırlanmıştır. Mukaddes kitabımız Kur’an-ı Kerim de bu hususlar kısaca şöyle belirtilir. “And olsun ki biz insanı kuru bir çamurdan şekillenmiş bir balçıktan yarattık. Cin yaratığını da daha önce şiddetli ateşten yarattık rabbın meleklere şöyle dediği vakti hatırla. Ben kuru bir çamurdan şekillenmiş bir balçıktan bir insan yaratacağım.”
Bunun üzerine meleklerin hepsi toptan secde ettiler ancak iblis şeytan secde edenlerle beraber olmaktan kaçındı Allah buyurdu ki “Ey iblis sen niye secde olanlarla beraber olmadın iblis şöyle dedi kur bir çamurdan balçıktan yarattığın bir insana benim secde etmem doğru olmaz.”
Demek oluyor ki cenabı hak insanı yaratmazdan önce cinleri de ateşin çok zehirli bir kısmından her halde karbon monoksit ve karbon dioksit gibi gazlardan yaratmıştı. Bazıları insanların çamurdan yaratılmasını çok kaba bir şekilde hayal ederek tereddüt etmektedirler.
Bu konuda yüce ve mukaddes kitabımız Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurulmaktadır: “and olsun biz insanı çamurdan süzülmüş bir hülasadan yaratmışızdır.” Yüce kitabımız kuranı kerim den öğrendiğimize göre Hz. Adem’in yahut beşeriyetin bu macerası uzun bir zaman almış ve insan asil cevherisini kaybetmeksizin kendi türü içinde büyük istihaller geçirmiştir.
Bu konuya ışık tutan ayet mahalini birlikte okuyalım insanın üzerine uzun demirden öyle bir zaman gelip geçti ki o vakit anılmaya değer bir şey bile değildi. Yoksa Allah nezrinde bütün zaman yekpare bir an bile değildir. Allah cc dilediği zaman sadece irade eder ve isteği olur.
Nitekim Cenab-ı Hak Hz. Adem’i toprak maddelerinden halk ettikten sonra ona ol emri ile ve kendi ruhundan üfleyerek diriltmiştir. Cenabı hak bizleri mümin olarak Müslüman olarak yarattı bizlere İslam dini gibi bir din nasip etti inşaallah mümin ve Müslüman olarak ölmeyi de nasibi müesser buyursun..

Share
77 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Mutlu Bayramlar!..

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kurban Bayramı'na geldik. Önümüzdeki hafta bayram yapılacak. Kurban Bayramı tatili 9 gün oldu. Bu tatille birlikte geçtiğimiz yıl hastalık nedeniyle bir araya gelemeyen birçok kişi memleketine gelerek bayram yapacak. Vezirköprü'de kalabalık olmasını beklediğimiz yerlerden biri. Yazın sıcaklarının iyice bastırdığı günlerde yapılacak bayram ve beraberindeki tatil ilçeye biraz olsun canlılık getirmeyi de ihmal etmedi. Ne de olsa, Vezirköprülü bile olsalar gelenler artık yerli turist. Ufak tefek girişimlerle dışarıdan gelen turistlerin ihtiyaçları...
 • MUHALEFET, İNANDIRICI VE GÜVEN VERİCİ DEĞİLDİR!

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Muhalefeti eleştirmek kolay diyorlar da, muhalefet de çok tutarsız. İktidar kadar muhalefetin de inandırıcılığı yok. Muhalefet, “TBMM'nin hiçbir yaptırım gücü yok” diyor. Muhalefetin hiçbir önerisi dikkate alınmıyor ama muhalefet meclis çalışmalarına ve oylamalara katılıyor. Böylece TBMM'inden çıkan yasalar meşruluk kazanıyor. Muhalefet meclis komisyonlarına üye veriyor. Komisyon çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Radyo Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) üye veriyor. Kurulun çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Hakimler ve Savcılar ...
 • Geçen haftadan kalanlar..

  07 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz hafta değindiğimiz su, elektrik başta olmak üzere Telekom ve PTT üzerinden yaptığımız eleştirilere bir hayli tepki geldi. Gerçekten Vezirköprü'de hemen herkesin bu kurumlardan en az biri ile sıkıntılı bir anısı olmuş, halen devam edenler de var. Elektrik kesintilerinin sanayi kuruluşlarından hastaneye, ısınmadan soğutmaya (Hatta kuruyemiş satışına) kadar herkesi etkilediği dünyada bir de sıklıkla kesilen elektriğin cihazlara verdiği zararlardan bahsedenler oluyor. Bir saatlik elektrik kesintisinin Vezirköprü'ye maliyetini hesaplayab...
 • VEZİRKÖPRÜ’DE TURİZM KİLİTLİ

  07 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kalemi elime alınca bu hafta olumlu, sevindirecek bir şeyler yazayım diye niyetleniyorum. Mesela tarım yöresi olan ilçemizde tarım için olumlu adımlar atılıyor. Şunlar şunlar yapılıyor diyebileyim. Pancar ekim alanları eskisi gibi genişleyecek, sevindirici müjde. Tütün ekim alanları da arttırılacak diyebilirim. Ayçiçeği, buğdayın yanı sıra nohut, fasulye ekimi de yapılacak, hatta fasulye, mercimek için paketleme tesisi kuruluyor diye yazabilelim. Mesela; söz verilen kenevir işleme tesisinin temeli atıldı diyebilelim. Ne müm...