logo

İnternet kafeler 1 Temmuz’da açılıyor

İnternet kafeler 1 Temmuz’da açılıyor

Coronavirüs salgının ortaya çıkması ve yayılmasını önlemek amacıyla 17 Mart’tan bu yana kapalı olan internet kafeler 1 Temmuz Çarşamba günü itibariyle açılıyor.

İçişleri Bakanlığı’nca 1 Temmuz’dan itibaren çeşitli tedbirlerle faaliyetlerine başlayacak olan internet kafelerle ilgili olarak 81 İl Valiliğine “İnternet Kafeleri, Salonları ve Elektronik Oyun Yerleri” konulu genelge gönderdi.
Bu çerçevede 17 Mart tarihinden itibaren faaliyetlerinin durdurulmasına karar verilen internet kafeleri/salonları ile elektronik oyun yerlerinin kontrollü sosyal hayat dönemi kapsamında 1 Temmuz’dan itibaren yeniden hizmete başlayabilecekleri ifade edildi.
İşletmeciler tarafından, genel kullanım alanlarına ve oturum düzenine ilişkin mesafe planı hazırlanacak, internet kafeleri/salonları ve elektronik oyun yerlerinin müşteri kapasitesi mesafe kuralına göre belirlenecek, kapasite bilgisi işletmenin girişinde görülebilir bir yere asılacak ve bu kapasiteye uygun sayıda müşteri kabul edilecek.
Temizlik, maske ve mesafe kuralları ile uyulması gereken diğer kurallara ilişkin bilgilendirme afişleri internet kafeleri/salonları ve elektronik oyun yerlerinin girişlerine ve içerisinde uygun yerlere asılacak.

Aynı anda içeride bulunacak kişiler ve masalar/üniteler arasında en az 1 metre mesafe kuralına uyulacak, bu mesafe yer işaretleriyle belirlenecek. Tek ünitede iki ve daha fazla kişiyle oynanan oyunlarda her bir kişi arasında en az 1 metre mesafe olacak.
İnternet kafeleri/salonları ve elektronik oyun yerlerine maskesiz müşteri ya da çalışan alınmayacaktır. İçeride bulunulan süre boyunca da maske takmaya devam edilecek.
İçeride ortak kullanım amacıyla gazete, dergi vb. bulundurulmayacak. Müşterilerden tercihen temassız ödeme yapmaları istenecek. Ödeme terminali (POS cihazı); masa/sandalyeler, bilgisayar ekranı, klavye ve mouse, oyun konsolu vb. ekipman ve malzemeler her müşteri kullanımından sonra sık sık %70’lik alkol ile temizlenecek. Çay/kahve ve diğer içeceklerin servisinde tek kullanımlık malzemeler kullanılacak.
Personel Önlemleri
Personele Yönelik Önlemler ise; Personelin giriş/çıkışlarında vücut ısısı ölçümleri termal sensörlerle ya da temassız ateş ölçerlerle yapılacak ve bu veriler günlük olarak kayıt altına alınacak ve asgari 14 gün süreyle saklanacak.
Personelin el hijyenine dikkat etmesi sağlanacak ve bu konuda personel sürekli uyarılacak. Personelin iş kıyafetleri günlük olarak değiştirilecek.
Müşteriler bunlara uyacak!
Müşterilere Yönelik Önlemler ise; İçeriye girmeden görünür bir yere asılmış olan içeride uyulması beklenen kuralları açıklayan bilgilendirme okunacak ve belirtilen kurallara uyulacak. Müşterilerin girişlerde mutlaka ateş ölçümleri yapılacak, vücut ısısı 38 dereceden yüksek olan kişilerin en yakın sağlık kuruluşuna yönlendirilmesi sağlanacak.Ateş ölçen personel/sorumlu tıbbi maske ve yüz koruyucu kullanacak, 1 metre mesafeyi koruyacak, uygun maske takacak.
Palandöken; “Bu karar sevindirici oldu”
Konuyla ilgili olarak yazılı bir açıklamada bulunan Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, bu karar için bir süredir talepte bulunduklarını belirterek; “Bu karar, neredeyse tüm sektörler normalleşme kapsamında açılmış iken hala kepenklerini kaldıramayan internet kafe ve oyun salonu işletmelerimiz için çok sevindirici oldu. Şimdi sıra kahvehane ve kıraathanelerde yasaklanan oyunlara geldi. Tek kullanımlık masa örtüsü, her masaya sıfır oyun kağıdı ve her defasında taşların dezenfekte edilmesi gibi kurallara uyarak, kahvehaneci esnafımız artık oyuna izin müjdesi bekliyor” diye konuştu.

Share
67 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+3 = ?