logo

İnternet ve eğitim sıkıntısı


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Siyasetçinin birini köye götürmüşler. Konuşurken köydekiler:

2 sıkıntımız var. Demişler. Bunlardan ilki, sağlık ocağı ve personeli.
Siyasetçi hemen telefona sarılmış ve köyün sağlık sıkıntısının giderilmesi talimatını vermiş. Sonra da sormuş:

Peki diğer sıkıntınız ne?
Köylüler biraz da mahcup yanıtlamışlar:

Efendim burada telefon çekmiyor. Geçtiğimiz hafta Mehmet Y. Yılmaz’ın yazısında Evrensel Hizmet Kanunu diye bir kanun olduğunu okuyunca aklıma İlçemizdeki Kırma Mahallesi geldi.
Evrensel Hizmet “Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde coğrafi konumlarından bağımsız olarak herkes tarafından erişilebilir, önceden belirlenmiş kalitede ve herkesin karşılayabileceği makul bir bedel karşılığında asgari standartlarda sunulacak olan internet erişimi de dahil elektronik haberleşme hizmetleri ile bu Kanun kapsamında belirlenecek olan diğer hizmetler..” olarak tanımlanmış.
Kırma’da uzun zamandır ne cep telefonu var, ne de internet hizmeti.
Şimdi okullarda internet üzerinden eğitim alacak olan öğrencilerden Kırma ve benzeri yerlerde yaşayan öğrenciler nasıl yararlanacak?
Kaldı ki, Türkiye’de evlerin sadece yüzde 47’sinde internet erişimi varmış.
Yine de, Vezirköprü Kırma Mahallesi için Hadi Akyol dert edinerek defalarca Turkcell’e buraya bir istasyon konması için çabalamış. Edindiğimiz bilgiye göre; çabaları sonuç vermiş ve yakın zamanda Kırma’da telefon ve internet hizmetine kavuşacakmış.
Telefon kapatamama..
Hazır telefon işlerine girmişken, Vezirköprü’de telefon açısından yapılamayanlara bir çare bulunmadığını da yeninde hatırlatalım. (Bu konuda eski bir ilçe başkanının bile çaresiz kalarak şikayetçi olduğunu da hatırlayanlar olacaktır)
Herkesin artık malumu olduğu gibi, sabit telefon almak için Vezirköprü’de başvuru yapmanız yeterli olsa da, kapatmak için Samsun’a giderek başvuru yapmanız şart.
Eğer Samsun’da işiniz yoksa telefonu kapatmanız en az 2 aylık telefon faturanıza mal olacak.
Bunu değiştirmek için de Vezirköprü’nün elinde bir şey gelmiyor.
Sadece telefon değil..
Vezirköprü’de şikayet edilen sadece telefon değil. Bugün vazgeçilmez olan internet için de Vezirköprü’de şikayetler bitmiyor.
İnternetlerinde oluşan arızalar için telefonla kayıt yaptırmak zorunda olduğunu belirten vatandaşlar, Vezirköprü’de muhatap bulmakta zorlandıklarını ifade ediyorlar. Üstelik sıkıntılarına çözüm bulmak için de ciddi zaman harcamak zorunda kalındığı ifade ediliyor.
Vezirköprü’de geçtiğimiz hafta özellikle Fen Lisesi’nde kazanılan başarı gazetemiz sütunlarında da yer almıştı.
Eğitimde başarı tam ivme kazanmaya başlamışken yaşanacak bu aksaklıklar yeniden Vezirköprü’yü geride bırakmasın.
Hiç olmazsa çağın gerektirdikleri, ilçede hizmet olarak verilebilsin.

Share
82 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İlla gidecekse Emniyet Müdürlüğü gitmeli

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Giderek Havza'ya doğru ilerlemekte olan Vezirköprü'de özellikle hastanenin yeni binasına taşınmasından sonra bir dağınıklık yaşanmaya başladı. Belediye binasının da olduğu şehir merkezi merkez olmaktan çıkarken eski hastaneye doğru olan kısımda da esnafın eski işgücünü yakalaması güçleşti. İlçemizde Belediye binası ve Hükümet Konağı'nın da merkezden taşınarak Esentepe Mahallesi'ne gitmesine çalışıldığı haberleri yayıldı. Hükümet Konağı için gidiş şimdilik durdu. Ancak Vezirköprü Belediyesi'nin Esentepe'deki Tır Garajı olarak bilinen alana gitm...
 • HAVANDA SU MU DÖVÜYORUZ?

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Yıllardan beri tartışır dururuz. Bu ilçe de turizmi geliştirelim, ancak turizmle kalkınırız sanısındayız. İlçe de sanayi geliştirelim, ancak sanayi ile kalkınırız, göçü sanayi ile durdururuz umuduyla… İnşaat sektörü zaten ölü yatırım. Son yıllarda zaten herkes müteahhit oldu. İnşaat sektörü, ne göçü durdurdu ne de kalkınmayı sağladı. Ancak her köşede bir milyoner yarattı. Toplumsal kalkınmaya olumlu bir etkisi olmadı. Peki; tarım yöresi olan Türkiye nüfusunun tersine, nüfusunun % 70'inin kırsalda yaşadığı Vezirköprü'de, neden tarım...
 • Tatil Sürecini Nasıl Değerlendirmeliyiz?

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Yoğun ve yorucu bir eğitim yılının ardından tatil sürecine girdik. Dönemin yoğun ve yorucu olmasının nedeni pandemiden kalan birikmiş enerjinin bazen ertelenmiş çalışmaların ve edinilmiş alışkanlıkların okula uyumu zorlaştırması oldu. Yine de tüm bunlara rağmen uyum sürecine genel olarak girildi ve dönem bitirildi. Şimdi bizi güzel bir tatil süreci bekliyor. Okul dönemi çocuklar ve veliler için zorlayıcı olsa da tatil dönemi de hem çocuklar hem veliler için belirsizlik oluşturabiliyor. Çocukların gün içinde neler yapacağı, ailelerin sürekli...
 • Küçük Sanayi yapılabilir mi?

  15 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de beklenen işlerden biri de Küçük Sanayi Sitesi. Belediye'nin öncüsü olduğu çalışmayla Avdan Bölgesi'ndeki Karma OSB'nin yapılacağı söylenen alanın yanına mı yapılacak, yoksa Ticaret ve Sanayi Odası'nın öncülüğünde kurulan Vezirköprü Karma Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi ile yürütülen çalışmanın bir ürünü mü olacak, ya da Vezirköprü'de yeni bir küçük sanayi sitesi olabilecek mi? Birlikte göreceğiz. Bu çalışmaların başlangıcından haberdar olmakla birlikte, küçük sanayiler hakkında yaşanan gelişmelerden büyük kısmın haberinin olmadığ...