logo

İnternet ve eğitim sıkıntısı


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Siyasetçinin birini köye götürmüşler. Konuşurken köydekiler:

2 sıkıntımız var. Demişler. Bunlardan ilki, sağlık ocağı ve personeli.
Siyasetçi hemen telefona sarılmış ve köyün sağlık sıkıntısının giderilmesi talimatını vermiş. Sonra da sormuş:

Peki diğer sıkıntınız ne?
Köylüler biraz da mahcup yanıtlamışlar:

Efendim burada telefon çekmiyor. Geçtiğimiz hafta Mehmet Y. Yılmaz’ın yazısında Evrensel Hizmet Kanunu diye bir kanun olduğunu okuyunca aklıma İlçemizdeki Kırma Mahallesi geldi.
Evrensel Hizmet “Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde coğrafi konumlarından bağımsız olarak herkes tarafından erişilebilir, önceden belirlenmiş kalitede ve herkesin karşılayabileceği makul bir bedel karşılığında asgari standartlarda sunulacak olan internet erişimi de dahil elektronik haberleşme hizmetleri ile bu Kanun kapsamında belirlenecek olan diğer hizmetler..” olarak tanımlanmış.
Kırma’da uzun zamandır ne cep telefonu var, ne de internet hizmeti.
Şimdi okullarda internet üzerinden eğitim alacak olan öğrencilerden Kırma ve benzeri yerlerde yaşayan öğrenciler nasıl yararlanacak?
Kaldı ki, Türkiye’de evlerin sadece yüzde 47’sinde internet erişimi varmış.
Yine de, Vezirköprü Kırma Mahallesi için Hadi Akyol dert edinerek defalarca Turkcell’e buraya bir istasyon konması için çabalamış. Edindiğimiz bilgiye göre; çabaları sonuç vermiş ve yakın zamanda Kırma’da telefon ve internet hizmetine kavuşacakmış.
Telefon kapatamama..
Hazır telefon işlerine girmişken, Vezirköprü’de telefon açısından yapılamayanlara bir çare bulunmadığını da yeninde hatırlatalım. (Bu konuda eski bir ilçe başkanının bile çaresiz kalarak şikayetçi olduğunu da hatırlayanlar olacaktır)
Herkesin artık malumu olduğu gibi, sabit telefon almak için Vezirköprü’de başvuru yapmanız yeterli olsa da, kapatmak için Samsun’a giderek başvuru yapmanız şart.
Eğer Samsun’da işiniz yoksa telefonu kapatmanız en az 2 aylık telefon faturanıza mal olacak.
Bunu değiştirmek için de Vezirköprü’nün elinde bir şey gelmiyor.
Sadece telefon değil..
Vezirköprü’de şikayet edilen sadece telefon değil. Bugün vazgeçilmez olan internet için de Vezirköprü’de şikayetler bitmiyor.
İnternetlerinde oluşan arızalar için telefonla kayıt yaptırmak zorunda olduğunu belirten vatandaşlar, Vezirköprü’de muhatap bulmakta zorlandıklarını ifade ediyorlar. Üstelik sıkıntılarına çözüm bulmak için de ciddi zaman harcamak zorunda kalındığı ifade ediliyor.
Vezirköprü’de geçtiğimiz hafta özellikle Fen Lisesi’nde kazanılan başarı gazetemiz sütunlarında da yer almıştı.
Eğitimde başarı tam ivme kazanmaya başlamışken yaşanacak bu aksaklıklar yeniden Vezirköprü’yü geride bırakmasın.
Hiç olmazsa çağın gerektirdikleri, ilçede hizmet olarak verilebilsin.

Share
245 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Elimizdeki Meydan yetmiyor!…

  17 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Şehirlerde özellikle trafik açısından ama daha önemlisi, binaların sıkışıklığından kurtararak şehir merkezlerinin nefes almasını sağlayan alanlar olan kent meydanlarına Vezirköprü'de bir yenisinin daha eklenmesine bugün ihtiyaç var diyebiliriz. İlçede vatandaş özellikle yazın güzel havalarında farklı etkinlikleri bekleyen ve bunlara da katılım sağlayan yapısıyla yenilikler arayışında. Vezirköprü'de açık alanda yapılabilecek özellikle büyük etkinlikler için elimizdeki tek yer ise Cumhuriyet Meydanı. Vezirköprü'de 1980'li yıllardan bu yana...
 • İlişkilerde Kendimiz Olarak Kalabilmek

  13 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Kişiler arasında yaşamın en önemli konularından biri birbirimize uyum sağlamakken fazla uyum sağlama durumu; hayatımızı, üzerimize aldığımız bir rolü gerçekleştirerek geçirmemize neden olabilir. Bu rolü oynamak işlerin yolunda gitmesini sağlasa da olduğumuz hali sürekli olarak yok saymak kaygı depresyon gibi olumsuz durumları çoğaltır. Hayatımızın gerçekten bizim yaşadığımız hayat olmasını istediğimizde, bizi etkileyen düşünce ve duygularımızı değerlendirebilmemiz gerekir. Bu değerlendirmeyi yapan kişi şöyle der: Kendi duygu düşüncelerinin ne...
 • İlçenin geleceği hangi alanda olacak?

  10 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Yıllarca tarım ve hayvancılık ilçesi olarak sunulan Vezirköprü'de hayvancılığın gelişmesi için yapılan bir kaymakamlık projesi olarak hayata geçen kaşar peyniri üretim tesisinden sonra geçen yaklaşık 20 yılda bir üretim projesi görmediğimiz gibi, o zamanlarda idare eden İlçe Tarım Müdürlüğü binasından da olduk. Yıllar öncesinden, yine Şevket Cinbir zamanında olsa gerek, Vezirköprü'nün bir köyünde Kaymakamlığın girişimiyle kaşar üretim tesisi kurulmuştu. Vezirköprü'de üretilen sütün dışarıya da satışının olmadığı, üreticinin elinden neredeys...
 • Psikolojik Zorlanmalardan Kurtulmak-İyileşmek

  06 Temmuz 2024 Köşe Yazıları

  Hayatımızın çeşitli alanlarında karşılaştığımız zorluklar vardır. Zor bir hayat yaşıyorsak bu psikolojik olarak mutlaka zorlanacağımız anlamına gelmez. Psikolojik zorlanmalar nispetçe kolay bir hayat yaşamış olsak da ihtiyaçların karşılanıp karşılanmamasıyla, değişime uyum sağlayıp sağlamamayla, genlerden aktarılanla ve çevremizdekilerle ilgilidir. Aşağıdaki belirtilere sahipseniz psikolojik zorlanma yaşıyor olabilirsiniz. -Sürekli kafanızdan düşünceler geçiyor ve o anda olana odaklanmakta zorlanıyorsanız, -Kendinize bir başkasının dahi size...