logo

İŞ İŞTEN GEÇTİKTEN SONRA -TARİHTEN BİR NOT-


İhsan Cömert
comert_ihsan@hotmail.com

CHP’nin ilçe başkanıydım. Bir gün büromda çalışıyordum. Telefonum çaldı. Karşımda zamanın Vezirköprü Cumhuriyet Başsavcısıydı.
Merhabalaştıktan sonra aramızda şöyle bir konuşma geçti;
-İhsan bey, “sana önemli bir şey söyleyeceğim, ama ben söylemiş olmayayım. Sana güveniyorum” dedi.
“Buyurun Sayın Başsavcım” dedim.
-“İhsan bey, biliyorsun Vezirköprü’ye yarı açık cezaevi yapılacaktı, bunun için arsa da alındı. Şimdi öğrendiğime göre bu cezaevi Vezirköprü’den Bafra’ya kaydırılmış, bu değişiklik siyasi kanaldan değil, Yüksek Hakim ve Savcılar Kurulu Başkanı Celalettin Bey Bafra’lıymış, O’nun girişimleri sonucu cezaevi Bafra’ya yapılıyor, yapacağınız bir şey varsa Vezirköprü’ye yazık olmasın, girişimde bulunun” dedi.
İlgisine ve bana güvenine teşekkür ettim. Telefonu kapattıktan sonra “ne yapabiliriz?” diye düşündüm.
Zamanın Ak Parti İlçe Başkanı Sayın Sami PALA’yı aradım. Sayın Pala ile ayrı görüşte olmamıza rağmen ilişkimiz iyiydi.
Ankara’dan öğrenmiş gibi olayı Pala’ya anlattım. Sami PALA, “hemen milletvekillerini arıyorum, sana bilgi veririm” dedi.
Aradan iki gün geçti, Pala bana dönmeyince tekrar kendisini aradım. Olayın ne olduğunu sordum.
Sayın Pala; ”Böyle bir olay yok. Milletvekilleri sordular bakanlığa, cezaevi Vezirköprü’ye yapılacak dediler” cevabını verdi.
Zamanın CHP Samsun Milletvekili rahmetli Sayın Sezai ÖNDER yakın dostumdu. Kendisini aradım, cezaevi olayını anlattım. “Durumun ne olduğunu bana öğren” dedim.
Ertesi gün Sayın Sezai ÖNDER beni aradı ve “cezaevinin Celalettin ALTUNKAYNAK tarafından Bafra’ya kaydırıldığını” söyledi.
Sayın ÖNDER; “TBMM’sine bir soru önergesi verip bakana sorayım” dedi. Kendisi Bafra’lı olduğu için siyasetten zarar görebileceğini düşünerek devreye girmesini istemedim.
Sami PALA’ ya tekrar döndüm. Pala; “Ankara’ya gideceğim, gereğini yaparım” dedi.
Evet, gidiş o gidiş!..
Kimse ile bir sorunum yok. Ak Parti de İlçe Başkanlığı yapanların hepsini insan olarak severim. Vezirköprü, Ak Parti ilçe başkanlarından sadece Sayın Neçmi SARIKAYA zamanında bir şeyler kazandı, Kemal YAMAN zamanında da atak yaptı ama Kemal’in süresi kısa oldu.
Sayın Mehmet KURT’un tüm gücüyle Vezirköprü için çalıştığına inanıyorum, ama şunu belirteyim ki şimdiki uğraşlar boşa. Her şey kendi seyrinde gidecek, tesadüf olursa olacak!..
Neden diye sorarsanız, kardeşim rejimin değiştiğinin hala farkında değiliz, artık cumhuriyet hükümeti yok, saray hükümeti var.
Siyasi parti örgütlerinin milletvekilleri üzerinde, milletvekillerin de Bakanlar üzerine herhangi bir etkisi yok (!..) Kendinizi boşa yormayın, halka da olmayacak umutları vermeyin!..
Bana göre yapılacak şey, tüm kitle örgütleri, siyasi partilerin başkanları, İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkanı ile sen-ben demeden birlikte bakanlardan özel randevu alıp reisle görüşmenin yolunu arayınız.
Yeniden demokratik parlamenter sisteme geçilmedikçe parti örgütlerinin dolayısıyla halkın yönetim üzerinde etkisi kalmamıştır.
İş işten geçmiştir. “Şimdi Suriye’ye demokrasi getirmeye uğraşıyoruz. Sizin sorunlarınızla sonra ilgileniriz” denebilir.

Share
84 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Mutlu Bayramlar!..

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kurban Bayramı'na geldik. Önümüzdeki hafta bayram yapılacak. Kurban Bayramı tatili 9 gün oldu. Bu tatille birlikte geçtiğimiz yıl hastalık nedeniyle bir araya gelemeyen birçok kişi memleketine gelerek bayram yapacak. Vezirköprü'de kalabalık olmasını beklediğimiz yerlerden biri. Yazın sıcaklarının iyice bastırdığı günlerde yapılacak bayram ve beraberindeki tatil ilçeye biraz olsun canlılık getirmeyi de ihmal etmedi. Ne de olsa, Vezirköprülü bile olsalar gelenler artık yerli turist. Ufak tefek girişimlerle dışarıdan gelen turistlerin ihtiyaçları...
 • MUHALEFET, İNANDIRICI VE GÜVEN VERİCİ DEĞİLDİR!

  14 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Muhalefeti eleştirmek kolay diyorlar da, muhalefet de çok tutarsız. İktidar kadar muhalefetin de inandırıcılığı yok. Muhalefet, “TBMM'nin hiçbir yaptırım gücü yok” diyor. Muhalefetin hiçbir önerisi dikkate alınmıyor ama muhalefet meclis çalışmalarına ve oylamalara katılıyor. Böylece TBMM'inden çıkan yasalar meşruluk kazanıyor. Muhalefet meclis komisyonlarına üye veriyor. Komisyon çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Radyo Televizyon Üst Kurulu'na (RTÜK) üye veriyor. Kurulun çalışmaları meşruluk kazanıyor. Muhalefet, Hakimler ve Savcılar ...
 • Geçen haftadan kalanlar..

  07 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Geçtiğimiz hafta değindiğimiz su, elektrik başta olmak üzere Telekom ve PTT üzerinden yaptığımız eleştirilere bir hayli tepki geldi. Gerçekten Vezirköprü'de hemen herkesin bu kurumlardan en az biri ile sıkıntılı bir anısı olmuş, halen devam edenler de var. Elektrik kesintilerinin sanayi kuruluşlarından hastaneye, ısınmadan soğutmaya (Hatta kuruyemiş satışına) kadar herkesi etkilediği dünyada bir de sıklıkla kesilen elektriğin cihazlara verdiği zararlardan bahsedenler oluyor. Bir saatlik elektrik kesintisinin Vezirköprü'ye maliyetini hesaplayab...
 • VEZİRKÖPRÜ’DE TURİZM KİLİTLİ

  07 Temmuz 2021 Köşe Yazıları

  Kalemi elime alınca bu hafta olumlu, sevindirecek bir şeyler yazayım diye niyetleniyorum. Mesela tarım yöresi olan ilçemizde tarım için olumlu adımlar atılıyor. Şunlar şunlar yapılıyor diyebileyim. Pancar ekim alanları eskisi gibi genişleyecek, sevindirici müjde. Tütün ekim alanları da arttırılacak diyebilirim. Ayçiçeği, buğdayın yanı sıra nohut, fasulye ekimi de yapılacak, hatta fasulye, mercimek için paketleme tesisi kuruluyor diye yazabilelim. Mesela; söz verilen kenevir işleme tesisinin temeli atıldı diyebilelim. Ne müm...