logo

İŞ OKULU açılır mı?


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vezirköprü’de uzun yıllar Milli Eğitim Müdürlüğü gibi önemli bir görevi yapmış olan İbrahim Arslan emekli oldu.

Kendisinin de ifade ettiği gibi bir Amasya kadar okulu olan Vezirköprü’de bu görevi bu kadar uzun süre yapabilmek bir başarıdır.

Mutlaka eksik yaptıkları vardır, ancak kabul etmeliyiz ki, ilçedeki tüm okullara, öğrenci ve öğretmen sayılarına kadar, eksiklerinden projelerine kadar hakim bir müdürdü Arslan.

Vezirköprülü olması yapmak için çabaladıklarına büyük etken.

Bundan sonra gelecek Milli Eğitim Müdürü ya da müdürlerinin, Vezirköprü’yü atlama taşı olarak görmeden aynı özveriyle çalışacak kişiler olması en büyük dileğimiz.

Sohbetimiz sırasında kendisine genel durumu ve özellikle bir iki okulu sorduk.

(Belirtmeden geçemeyeceğim, Vezirköprü’ye Öğretmen Lisesi açılması için zamanın ilçe başkanı Neçmi Sarıkaya ile birlikte mücadeleleri aklımızdan çıkmaz.)

Mesela yeni yapılan Sağlık Meslek Lisesi.

Devletin yaptığı ve yine devletin tarım arazisi diyerek ruhsat alıp açamadığı okulda, gerçekten ilginç bir durum yaşıyor Vezirköprü.

Önünde teşekkür tabelasıyla duran; devletin kendini geçemediği için açamadığı bir lisemiz var yani. Öğrencileri Mustafa Paşa’da, oranın öğrencileri ise bu yüzden tekli eğitime geçemiyor.

Yeni Mahalle’de hayırseverler tarafından okul yapılması için verilen 7 arsanın birleştirilip okul olarak yapılamaması da aynı şekilde garip.

Arslan buraya bir İş Okulu açılması için talepte bunduklarını söyledi.

İş okulu öğrenme güçlüğü çeken ya da engelli öğrencilerin okuması için dizayn edilen bir çeşit özel okul. İlk ve orta kısmının yanı sıra lise bölümünün de olmasını istediklerini belirtiyor Arslan.

Türkiye’de az sayıda olan lise bölümünün de açılmasıyla Vezirköprü’ye önemli katkısı olacak okullardan biri haline geleceğini konuşuyoruz.

Hem Vezirköprü’de böyle bir okula ihtiyaç duyan çok sayıda öğrenci olması, hem de Türkiye’de az sayıda olan bu lise için dışarıdan gelecek öğrenciler için bir okuma ışığı olacak.

Ayrıldıktan sonra kendi kendimize tartışmamız devam etti.

Böylesi bir İş Okulu Vezirköprü’ye yapılır mı?

Yoksa; bir Huzurevi gibi, bir Açık Cezaevi gibi, ya da Vezirköprü’nün elinden kayıp giden nice yatırımlar gibi başka ilçelere gider ve Vezirköprü seyreder mi?

Tam burada işin kimlere düştüğünü hepimiz biliyoruz..

Share
723 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Psikolojik Manipülasyon

  15 Haziran 2024 Köşe Yazıları

  İnsanlar arası ilişkilerde birbirimizin fikirlerine önem veririz. Hayata ve kendimize bakış açımız diğerlerinin algısından etkilenir. Birisi bize fiziksel bir zarar verse bu hem biz tarafından hem diğerleri tarafından fark edilir ama birisi bizi kendi çıkarları için yönlendirmeye kalktığında, kendimize ait gerçekliği değiştirmeye çalıştığında fark edilmesi daha zor olabilir. Üstelik bu durumu en yakınlarımız yapıyorsa! Psikolojik manipülasyon adı verilen durum kişinin kendinden şüphe etmesine neden olmak, sindirilmek olarak kısaca tanımlanab...
 • Samsun turizminde Vezirköprü’nün yeri nedir?

  12 Haziran 2024 Köşe Yazıları

  Vezirköprü gibi tarihin derinliklerinde bu yana bölgesinde ciddi yer tutan bir ilçenin, her açıdan turizm anlamında birçok turistin ilgisini çekebilecek nüvelere sahip olan bir ilçenin bu (Samsun reklam filmleri) dönen filmlerde yer almaması üzücü değil mi? Kültür ve Turizm Bakanlığı 16 şehirde, toplamda 8 ay sürecek, sanatı, kültürü, tarihi, tek bir noktada birleştirmeyi amaçlayan; Türkiye'nin En Büyük Festivali'nin 4. ayağını bizzat Bakan Mehmet Nuri Ersoy'un katılımıyla Samsun'da başladı. Samsun açısından büyük bir organizasyon olan ve 9 g...
 • Neyin Savaşı?

  12 Haziran 2024 Köşe Yazıları

  Ağrı, Ardahan. Sarıkamış, Kars, Siirt, Şırnak, Diyarbakır, Cizre, Adana, Samsun, İzmir, Zonguldak, Antalya, Edirne, İstanbul, ortak vatanımız değil mi ? Çanakkale'de Kurtuluş Savaşında Diyarbakır'lı ile Samsun'lu boyun boyuna yatmıyor mu ?... Buna savaş demiyorum. Aklıma birilerinin “Benliğinin, egosunun” uğruna halk çocuklarını feda mı ediyor?... Bu acıları görünce aklıma boşu boşuna Arap çöllerinde ölenler geliyor aklıma ... Ne zaman bir Yemen türküsü söylense içim burkulur. Gözlerim yaşlarla dolar. Anadolu'nun dört bucağından kınalar yak...
 • İlişkiyi Sürdürmek

  08 Haziran 2024 Köşe Yazıları

  Düğün mevsimi gelmişken, ilişkiler hakkında size yardımcı olacak bir bakış açısı sunmaya çalıştım. Hiçbir ilişki bitirmek üzerine kurulmaz ama süreç tamamen hayal ettiğimiz gibi de gitmeyebilir. Nelerle karşılaşma olasılıklarımız olduğuna bakalım. Bir durumu sürdürmeye çalışmak, o şeyi kurmaktan daha zor olabilir. Romantik ilişkilerde de başlangıçta çoğu şey olduğundan daha güzel görünürken, çiftler karşılıklı birbirlerini daha gerçek görmeye başladıklarında, ilişkiyi yormadan sürdürmenin yollarını bulmazlarsa birbirlerine tahammül ettikleri d...