logo

İŞ OKULU açılır mı?


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vezirköprü’de uzun yıllar Milli Eğitim Müdürlüğü gibi önemli bir görevi yapmış olan İbrahim Arslan emekli oldu.

Kendisinin de ifade ettiği gibi bir Amasya kadar okulu olan Vezirköprü’de bu görevi bu kadar uzun süre yapabilmek bir başarıdır.

Mutlaka eksik yaptıkları vardır, ancak kabul etmeliyiz ki, ilçedeki tüm okullara, öğrenci ve öğretmen sayılarına kadar, eksiklerinden projelerine kadar hakim bir müdürdü Arslan.

Vezirköprülü olması yapmak için çabaladıklarına büyük etken.

Bundan sonra gelecek Milli Eğitim Müdürü ya da müdürlerinin, Vezirköprü’yü atlama taşı olarak görmeden aynı özveriyle çalışacak kişiler olması en büyük dileğimiz.

Sohbetimiz sırasında kendisine genel durumu ve özellikle bir iki okulu sorduk.

(Belirtmeden geçemeyeceğim, Vezirköprü’ye Öğretmen Lisesi açılması için zamanın ilçe başkanı Neçmi Sarıkaya ile birlikte mücadeleleri aklımızdan çıkmaz.)

Mesela yeni yapılan Sağlık Meslek Lisesi.

Devletin yaptığı ve yine devletin tarım arazisi diyerek ruhsat alıp açamadığı okulda, gerçekten ilginç bir durum yaşıyor Vezirköprü.

Önünde teşekkür tabelasıyla duran; devletin kendini geçemediği için açamadığı bir lisemiz var yani. Öğrencileri Mustafa Paşa’da, oranın öğrencileri ise bu yüzden tekli eğitime geçemiyor.

Yeni Mahalle’de hayırseverler tarafından okul yapılması için verilen 7 arsanın birleştirilip okul olarak yapılamaması da aynı şekilde garip.

Arslan buraya bir İş Okulu açılması için talepte bunduklarını söyledi.

İş okulu öğrenme güçlüğü çeken ya da engelli öğrencilerin okuması için dizayn edilen bir çeşit özel okul. İlk ve orta kısmının yanı sıra lise bölümünün de olmasını istediklerini belirtiyor Arslan.

Türkiye’de az sayıda olan lise bölümünün de açılmasıyla Vezirköprü’ye önemli katkısı olacak okullardan biri haline geleceğini konuşuyoruz.

Hem Vezirköprü’de böyle bir okula ihtiyaç duyan çok sayıda öğrenci olması, hem de Türkiye’de az sayıda olan bu lise için dışarıdan gelecek öğrenciler için bir okuma ışığı olacak.

Ayrıldıktan sonra kendi kendimize tartışmamız devam etti.

Böylesi bir İş Okulu Vezirköprü’ye yapılır mı?

Yoksa; bir Huzurevi gibi, bir Açık Cezaevi gibi, ya da Vezirköprü’nün elinden kayıp giden nice yatırımlar gibi başka ilçelere gider ve Vezirköprü seyreder mi?

Tam burada işin kimlere düştüğünü hepimiz biliyoruz..

Share
509 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Eğitim ve Sağlık?

  22 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Okullar açıldı. Ancak velilerin okullardan yaptıkları şikayetlerine bu yıl bir de korona virüs nedeniyle yapılanlar eklendi. Yıllardır okul kıyafetlerinden tutun, talep edilen bağışlara kadar şikayetler gelen okullarımızın listelerine bu yıl eklenen temizlik ve hijyen malzemeleri şikayetleri artıran maddeler de oldu. Okullardan bağış ve yardım alınmayacak açıklamaları ile okul idarelerini ailelerle velilerle karşı karşıya bırakan anlayış, gördüğümüz kadarıyla okulların temel eksiklerini gidermek için gerekli bütçeyi sağlamıyor/sağlayamıyor. An...
 • MİKROP

  22 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Pislik, balçık, dışkı, mikrop ilginç sözcükler. Halkın oy vererek yönetici olarak yüksek makamlara getirdiği bazı zatlar o halkın sesi, gözü, kulağı olan hatta “kimsesizlerin kimsesi olan” gazete ya da gazetecilere “mikrop” demiş. Ne yapalım, seçenler seçilenlerin aynasıdır derler. Bir şehirde üç gün tüm mahallelerinde suların kesilmesi doğal olarak mikropların artmasına neden olur. Böyle durumlarda halkın yapacağı fazla bir şey yok.Halk yapsa yapsa mikrop üreten bakterilere DDT yapar.Çünkü mikropları yıkamak için su yok!… Vezirköprü'de eskide...
 • Zorunlu Toplulaştırma..

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de bu hafta yoğun geçti. Özellikle zorunlu arazi toplulaştırma işlemlerine önceki hafta Yağınözü Mahallesi'nde, geçtiğimiz hafta da Adatepe Mahallesi'ndeki vatandaşların itirazlarının damga vurduğu haftada İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in ziyareti de eklenince uzun zamandır olmayan bir yoğunluk oluştu. Arazi toplulaştırma olarak bilinen projenin ilçede yeniden adlandırılarak Zorunlu Toplulaştırma denmesi, halkın bu konuya ne kadar duyarlı olduğunun göstergesidir aslında. Zorunlu Arazi Toplulaştırma işlemine özünde karşı olma...
 • MERAL AKŞENER

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Geçen hafta Vezirköprü'de Meral Akşener fırtınası esti. Her meydanda, her cadde ve sokakta, kahvehaneler ve parklarda İYİ Parti ve lider Akşener konuşuluyordu. Meral Akşener; Özellikle toprakları gelişi güzel toplulaştırılmaya başlanan Vezirköprü'nün 24 köyünden biri olan Adatepe köyünde moral depoladı. Adatepe'de özellikle kadınlar büyük kalabalık halinde Meral Akşener'i coşkun bir tezahüratla karşıladılar. Toprakların toplulaştırılması geçici bir süre için durduruldu ve iş makineleri şimdilik geri çekildi. Ancak; Halk arasında yaygın bir kan...