logo

İşgüzar Soruyor: Basına Af Çıkacak Mı? 1 Aralık 1968 Pazar

İşgüzar Soruyor: Basına Af Çıkacak Mı? 1 Aralık 1968 Pazar

Sinop milletvekili Hilmi İşgüzar bölgemizin mecliste ender çalışan milletvekillerinden biridir.
Bölgenin sorunları için yüzlerce soru önergesi verişini memnuniyetle öğrendiğimiz İşgüzar, son olarak da basın hakkında bir başka sözlü soruyu Adalet Bakanı’ndan sormuştur.
İşgüzar, bakandan 1965 yılından bu yana basın suçlarından mahkum edilmiş gazete miktarını, anayasa ve gelişen sosyal akımlar karşısında cemiyetimizin muayyen seviyeye ulaşmasında büyük rolü olan basın için 1969 seçimlerinden önce, basın affı düşünülüp düşünülmediği sormaktadır.
Başlık Paralarının Artması Kız Kaçırma Olaylarını Çoğalttı
Başlık paralarının günden güne artması, bir nevi (başlık karaborsası) veya evlenmeyen gençlerde, gözlerine kestirdiklerini kaçırmaya başlamışlardır. Nitekim her tarafta Polis ve Jandarma bültenleri kız kaçırma olaylarıyla dolmaktadır.
Kadını Rahatsız Etmeyin Diyen Şoförü Dövmüşler
55 AK 300 plakalı minibüste dolmuş yapan minibüste müşterisi bulunan bir kadına rahatsız eder derecede baktıklarını gören şoför H.G. “Yapmayın Ayıptır” diye ikaz ettiği İ.A. ile M.Y. tarafından dövüldüğünü iddia etmesi üzerine sanıklar yakalanan bıçaklarıyla birlikte adalete teslim edilmişlerdir.
Köy Yolları Programı Kurultay’da Tespit Edildi
Samsun’a geldiği günden beri programlı çalışmaları dikkat çeken yeni Samsun valisi Ertuğrul Ünlüer’in başkanlığında: köy yolları, elektrik, su için yapılan toplantı sonucunda bir program tespit edilmiş, il genel meclisine sunulmuştur.
Köylüler Ziraat Okulu İçin Bin Dönüm Arazi Gösteriyorlar
Muhtarlar, Ziraat Odası ve Diğer İlgililer İşe El Koymalı:
Vezirköprü’de bir zamanlar dernek kurularak ziraat okulu yaptırmak için geçilen teşebbüs daha o zaman önce Kaymakam Niyazi Şeker tarafından Vezirköprü’ye (ziraat okulu ),(öğretmen okulu) gibi teşebbüslere, bizzat öncü olmalarına rağmen memleketin kalkınmasında, halka devlet imkanlarının işbirliğini sağlamak yerine gösterilen bu olumsuz hareket, teşebbüse ilk darbe olmuştur.
VATANDAŞ Unutmuyor
Geçtiğimiz hafta matbaamıza gelen köylü vatandaşlar kendilerinin çiftçi olduğunu, kendilerine şimdiye kadar hiçbir ilerleme ümidi verilmediğini hiç değilse çocuklarına ilerleme, okuma ümidi verilmesini istemişlerdir.
Bin Dönüm Arsa
Köylü vatandaşlar, ziraat olabilecek, boş duran bin dönüm arsa yeri olarak yerlerde göstermişlerdir.
Tarım Bakanlığı’na bağlı ilgililer; “Milletvekillerinin, bizzat iktidar milletvekillerinin istemeleri halinde olmayacak bir şey yoktur.” Demişlerdir.
Köy Muhtarlarına
İlçemizde köy muhtarlarına Vezirköprü’nün ziraat okulu kazanması için büyük bir hizmet düşmektedir. Duruma devamlı hükümetin başbakanının, milletvekillerinin ilgisini çekecek telgraflar çekmektedir. Biz istemezsek kimse bizi hatırlamaz.
Yüz Numaraları Kokan, Bölüm Bölüm Göçen, Musluklarından Başka Her Yeri Akan: (Gecekondu Değil)
Hükümet Konağı Sekiz Bin Lira İle Tamir Ediliyor
Tamir ediliyor şimdi Vezirköprü’nün cezaevine doğru meyletmiş hükümet konağı… Hemde tam 8 bin lira harcanarak… Bunun içinden muamele masrafını müteahhit kârını da düşünürseniz, bu kadarcık para ile mucize yaratanları cidden alkışlamak gerek.
Geçtiğimiz ay içinde köyden mahkemesi için gelmiş, iki vatandaşı göçerek yaralayan hükümet binası artık, göçmeyecekti, kokudan yanlarındaki resmi daireleri oturulmayacak hale getiren yüz numaraları artık kokmayacaktır. Sadece muslukları akacak, kiremitleri akmayacaktı. Gazetemiz artık: “Musluklarından Başka Heryeri Akan Hükümet Konağı” diye manşet çekmeyecektir. Çünkü Kaymakamlık 8 bin lira tamirat parası istemiş, üç katlı cezaevine doğru meyletmiş asırlık hükümet konağını kurtarmak için para da gelmiştir.

Share
1087 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+10 = ?

BENZER HABERLER

Anı İnceleme Araştırma
SEÇİM SUYU ISINDI!..

SEÇİM SUYU ISINDI!..

Anı İnceleme Araştırma
Pancar ekimi yüzde 25 arttı

Pancar ekimi yüzde 25 arttı

Anı İnceleme Araştırma
PANCARIN HAKKI VERİLMİYOR

PANCARIN HAKKI VERİLMİYOR