logo

Isınan havalar nedeniyle ormanlık alanlarda Ateşli Piknik Yapmak Yasaklandı

Isınan havalar nedeniyle ormanlık alanlarda Ateşli Piknik Yapmak Yasaklandı

T.C. Orman Genel Müdürlüğü’ne bağlı Amasya Orman Bölge Müdürlüğü ve Samsun Orman İşletme Müdürlüğü tarafından Vali Doç. Dr. Zülkif Dağlı adını taşıyan yazılı açıklamayla ormanlık alanlarda ateşli piknik yapılmasının yasaklandığı bildirildi.

Konuyla ilgili olarak yapılan yazılı açıklamada; “Havaların aşırı derecede ısınması ve ormanlarımızın da vatandaşlar tarafından yoğun bir şekilde piknik amaçlı kullanılması nedeniyle ilimizdeki ormanlar yangın riski altındadır.” Denildi.

Açıklamanın devamında ise; “Bu kapsamda ormanlarımızdaki yangın riskinin ortadan kaldırılması amacıyla iç İşleri Bakanlığı’nın 25.05.2022 tarih ve 30751 sayılı genelgesi ve yine İçişleri Bakanlığı’nın 22.06.2022 tarih ve E-23635644- 249-32255 sayılı Orman Yangınları konulu emirleri gereği Samsun İli Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu tarafından aşağıdaki ek kararlar alınmıştır.

  1. 05.07.2022 – 31.10.2022 tarihleri arasında yetkili kurumlarca belirlenmiş tescilli piknik ve mesire alanları dışındaki ormanlarda ateşli piknik yapmak, gezmek, motorlu taşıt kullanmak ve kamp yapmak yasaklanmıştır.
  2. İlimiz genelinde anız ve bahçe artıklarının toplanarak yakılması yasaklanmıştır.
  3. İzin verilen tesis ve günübirlik kullanım alanlarında 31.10.2022 tarihine kadar ateşli piknik yapılmasına saat 19.00’dan sonra müsaade edilmeyecektir.
  4. Ormanlık alanlara yakın olan yerlerdeki düğün ve benzeri organizasyonlarda orman yangınına neden olabilecek havai fişek, dilek balonu ve ateşli silah gibi yanıcı madde kullanılmasına müsaade edilmeyecektir.
  5. Genel Kolluk Kuvvetleri (İl Jandarma Komutanlığı ile İl Emniyet Müdürlüğü birimleri) ile Orman Muhafaza Memurları başta olmak üzere Belediye Başkanlığına bağlı Zabıta, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğüne bağlı koruma ve kontrol ekipleri gibi görevliler, sorumluluk alanları içerisindeki Köy Muhtarlıkları, kaymakamlıklarda mevzuatlar çerçevesinde gerekli kontrol ve denetimleri yaparak, denetimlerde tespit edilen aykırılıklar karşısında ilgili mevzuat doğrultusunda gerekli adli ve idari işlemleri uygulayacaktır.

Komisyonumuzca alınan il kararları ilde tüm kamu kurum ve kuruluşlarına, ilçelerde ise kaymakamlıklar vasıtası ile köy muhtarlıklarına duyurulmasına karar verildiği hususunda; Gereğini önemle rica ederim.” İfadeleri yer aldı.

Share
205 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?