logo

İstersek olur mu?


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Samsun basınında bu hafta iki gün üst üste çıkan haberler ister istemez dikkatimizi çekti.
Bunlardan biri Samsun Yenigün Gazetesi’nin manşeti olan “Ankara’da Bakan Turu” diğeri yine aynı gazetede çıkan “hızlı tren ihalesi 2023 yılında” haberleriydi.
Vezirköprü’yü dert edinen bazı arkadaşlarımızla sohbet ederken bu iki haberin aslında Vezirköprü’de konuşulduğunu gördüm. Herkesin kaynağı farklı olsa da bakış açıları genellikle aynıydı.
Hızlı tren için konuşmaya başladık önce.
Birkaç yıl önce ilçe sivil toplum kuruluşları ile birlikte Vezirköprü’den Havza’ya tren yolu ulaşımının bağlanabilmesi için girişimde bulunulması gerektiğini içeren toplantı yapılsa da, ilçenin idarecileri konuyu yeterince önemli görmeyerek Vezirköprü’nün demiryoluna bağlanması için herhangi bir girişimde bulunmayı gereksiz bildiler ve kıllarını kıpırdatmadılar.
Hatta Vezirköprü’nün demir yoluna bağlanması için Vezirağaç’ın başlattığı girişimlerden elde edilen sonuçları “yapılabilir” raporunu ortaya koymamıza rağmen “hızlı tren Vezirköprü’ye gelmez” diyerek kendi ilçeleri ve kendileriyle dalga geçenler bile oldu. (İstenenin hızlı tren olduğunu sananlara ne demek gerekir?)
Halen Vezirköprü’de demiryoluna bağlanılmasının yolunun olup olmadığı tartışılıyor.
Yolu var, ancak öncelik istemekten geçiyor.
Bugün hızlı tren ihalesinin haberini okuyunca insanın anıları canlanıyor.
Ankara toplantısı
Belki gözden kaçıranlar olmuştur; AKP Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan öncülüğünde ve organizasyonunda yapılan toplantıya bazı AKP Samsun Milletvekilleri (Ahmet Demircan, Yusuf Ziya Yılmaz, Fuat Köktaş ve Orhan Kırcalı) ile Vali Zülkif Dağlı ile beraber Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ile AKP Samsun İl Başkanı Ersan Aksu da katılmış.
Program kapsamında yeni Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile görüşülmüş.
Kulis bilgisi diye geçen bir bilgiye göre; özellikle çiçeği burnunda Tarım Bakanı ile yapıla görüşmede Vezirköprü üzerinde durulmuş.
Duyumlarımıza göre, Vezirköprü’de yapılması planlanan BESİ OSB ve Karma OSB Bakan Kirişçi’ye aktarılmış ve konularla ilgili olarak desteği istenmiş. Yine Bakan Kirişçi’nin de destek vereceğini söylediği bilgisi bize ulaştı.
Açıkçası, bunu konuştuğumuzda “pek umutlu olmadığımı” söyledim. Özellikle BESİ OSB’nin yapılmasına değil, yapılmamasına sevinenlerin olduğu Vezirköprü’de birlik sağlamak zor olduğu için yukarısının her zaman bu ikiliği kullanarak kolaycılığa kaçacağı düşüncesindeyim.
Yine de Vezirköprü’nün kuracağı bir heyetle yeniden Bakan Kirişçi’den randevu talep etmelerinin ve alabilmelerinin (birçok milletvekilinin bile randevu alamadığı söyleniyor) gerekliliği üzerinde durmalıyız.
Bu sayede hem kulağımıza gelen bilginin yani Vezirköprü’nün bahsedilen toplantıda konuşulup konuşulmadığını, hem Bakan Kirişçi’nin Vezirköprü’ye kurulması istenen OSB’lere nasıl baktığını, hem de özellikle bekleyen barajlar konusunda neler yapılabileceğini anlatacak birilerinin bu randevuyu koparmalarını bekliyoruz.
Şartlar gittikçe ağırlaşsa ve zorlaşsa da, Vezirköprü için umut tükenmemeli.

Share
22 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İlla gidecekse Emniyet Müdürlüğü gitmeli

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Giderek Havza'ya doğru ilerlemekte olan Vezirköprü'de özellikle hastanenin yeni binasına taşınmasından sonra bir dağınıklık yaşanmaya başladı. Belediye binasının da olduğu şehir merkezi merkez olmaktan çıkarken eski hastaneye doğru olan kısımda da esnafın eski işgücünü yakalaması güçleşti. İlçemizde Belediye binası ve Hükümet Konağı'nın da merkezden taşınarak Esentepe Mahallesi'ne gitmesine çalışıldığı haberleri yayıldı. Hükümet Konağı için gidiş şimdilik durdu. Ancak Vezirköprü Belediyesi'nin Esentepe'deki Tır Garajı olarak bilinen alana gitm...
 • HAVANDA SU MU DÖVÜYORUZ?

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Yıllardan beri tartışır dururuz. Bu ilçe de turizmi geliştirelim, ancak turizmle kalkınırız sanısındayız. İlçe de sanayi geliştirelim, ancak sanayi ile kalkınırız, göçü sanayi ile durdururuz umuduyla… İnşaat sektörü zaten ölü yatırım. Son yıllarda zaten herkes müteahhit oldu. İnşaat sektörü, ne göçü durdurdu ne de kalkınmayı sağladı. Ancak her köşede bir milyoner yarattı. Toplumsal kalkınmaya olumlu bir etkisi olmadı. Peki; tarım yöresi olan Türkiye nüfusunun tersine, nüfusunun % 70'inin kırsalda yaşadığı Vezirköprü'de, neden tarım...
 • Tatil Sürecini Nasıl Değerlendirmeliyiz?

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Yoğun ve yorucu bir eğitim yılının ardından tatil sürecine girdik. Dönemin yoğun ve yorucu olmasının nedeni pandemiden kalan birikmiş enerjinin bazen ertelenmiş çalışmaların ve edinilmiş alışkanlıkların okula uyumu zorlaştırması oldu. Yine de tüm bunlara rağmen uyum sürecine genel olarak girildi ve dönem bitirildi. Şimdi bizi güzel bir tatil süreci bekliyor. Okul dönemi çocuklar ve veliler için zorlayıcı olsa da tatil dönemi de hem çocuklar hem veliler için belirsizlik oluşturabiliyor. Çocukların gün içinde neler yapacağı, ailelerin sürekli...
 • Küçük Sanayi yapılabilir mi?

  15 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de beklenen işlerden biri de Küçük Sanayi Sitesi. Belediye'nin öncüsü olduğu çalışmayla Avdan Bölgesi'ndeki Karma OSB'nin yapılacağı söylenen alanın yanına mı yapılacak, yoksa Ticaret ve Sanayi Odası'nın öncülüğünde kurulan Vezirköprü Karma Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi ile yürütülen çalışmanın bir ürünü mü olacak, ya da Vezirköprü'de yeni bir küçük sanayi sitesi olabilecek mi? Birlikte göreceğiz. Bu çalışmaların başlangıcından haberdar olmakla birlikte, küçük sanayiler hakkında yaşanan gelişmelerden büyük kısmın haberinin olmadığ...