logo

İstimlâk çalışmaları devam ediyor Fabrika Arsasının İstimlâki Yapıldı 24 Ocak 1971 Pazar

İstimlâk çalışmaları  devam ediyor Fabrika Arsasının İstimlâki Yapıldı 24 Ocak 1971 Pazar

Oldu oluyor derken, nihayet ORMAN ÜRÜRNLERİNİ DEĞERLENDİRECEK fabrikanın arsası istimlâki için ilk adımlar atılmıştır. Hummalı bir şekilde çalışmaya başlanan fabrikamızın, bu yıl temeli atılacağı öğrenilmiştir.
Ankara’da Orman Bakanı S.Hüseyin Özalp, bakanlıkta görevli Vezirköprü’yü sevenler ve Vezirköprülü olanların yakın ilgileri, ilçemizde başta orman müdürü S.Mehmet Işık olmak üzere tüm orman işletme memurlarının çalışmaları, işi gün ışığına çıkartmış ve süratle istimlâk işlemleri hazırlanmıştır. Geçen hafta da tüm muameleleri hazırlanmış, ilanları yapılmış olan istimlâk işine Cumartesi günü Saat: 12’de başlanmıştır.
Takdir Komisyonu
Daha önce mahkemeye giderek kanunen gerekli yemini yapan takdir komisyonu üyeleri maliyeden Naim Şavlı, Ziraat Teknisyeni Celal Özkan, belediyeden Hakkı Kara, Emrullah Dinler, Salih Üvez ilgili yere giderek arazinin takdirinde bulunmuştur.
Muamele
Takdir Komisyonu fiyatı üzerinden, Orman İşletmesi fabrikanın arsa parasını, takdir edilen kıymeti kabul etmeyenlerinkini de bankaya yatıracaktır.

Belediye Dükkânları Satılmadı
Belediyenin parasızlık nedeniyle içine düştüğü güç durumdan kurtarılması nedeniyle satışa çıkarılan 12 dükkânın satışından vazgeçilmiştir. Bu hususta olağanüstü toplantı yapılmıştır.
Geçen yıl iyilikleri ile meşhur esrarengiz şahıs bu yıl gene ortaya çıktı
Seven Dede Simitçi Mahir’e 150 Lira Gönderdi
Vatandaş okuyucuları, ismini ve kimliğini saklamak suretiyle Seven Dede adıyla birinin, okulların fakir öğrencilerine, çeşitli yoksul kimselere yardımlarda bulunduğunu hatırlayacaklardır.
Bir süre ortadan kaybolan (Seven Dede) geçtiğimiz hafta, çok fakir olan, simit satarak evine bakan simitçi Mahir Taşdemir bir mektup ve 150 lira yardım göndererek tekrar ortaya çıkmıştır.
Belediyeden Vezirköprü’nün sesine, arzusuna tercüman olması bekleniyor
Orman Bakanı Özalp Vezirköprü’nün Fahri Hemşerisi Olmalıdır
Vezirköprü’ye asırlık hülyalarının gerçek olmasını sağlayıp, yıllar yılı unutulmuş ilçemize önce Lise sonra da Orman Fabrikası kazandıran Orman Bakanı Sayın Hüseyin Özalp’ın Vezirköprü fahri hemşerisi olması hususunda belediye meclisinin karar almasını bekliyoruz.
Orman Suçları Affediliyor
Orman Bakanı Hüseyin Özalp, Orman suçlarının affı için bir kanun tasarısı hazırlandığını açıklamıştır. Verilen bilgiye göre, orman yangınına yol açanlar, bu aftan faydalanamayacaktır. Ayrıca 30 kental odun, 10 kental kömür, 5 metreküp mamul yada yarı mamul orman ürünlerinin üstünde orman suçu işleyenler de aftan yararlanamayacaklardır.
Gazetecilik Görevi İçin Fotoğraf Çekemedik
Türkiye’nin her yerinde gazeteciler cezaevlerine girerler, oradaki mahkûm vatandaşlarımızın yaşantılarını, sorunlarını, çeşitli durumlarını (kanunların müsaade ettiği kadarı ile) yazarlar.
Biz de burada her zaman savcı ve hakimlerimizden (Basın) olarak çalışmalarımız sırasında yardım ve anlayış görürüz. Çünkü her biri tertemiz, görevli olarak kamuoyundan gizlenecek hiçbir tarafları bulunmadığı gibi sosyal konuların ortaya konmasında yardımcı olacağı kanaatinde olduklarını her zaman belirtirler.
-Siz bu kadının resmini çekip de ne olacak, niye çekecekmişsiniz? Ayhan beye durumu anlatmak imkânı hasıl olmayacaktı. Esasen de bu iş için her zaman olduğu gibi savcı beyden izin gerekliydi. Durumu arz ettik. Sayın Yahya Kemal Aksoy bey bize gene o ince nezaketli anlayışı gösterdi. Çekebileceğimizi, bir kadın gardiyanla cezaevine gidebileceğimizi söyledi. Durumu cezaevi müdürüne bildirdik. (Savcı beyin yazılı emir vermesini istedi). Daha sonra savcı beye kadının müsaade etmediğini söyledi. (Oysa daha önce kadın gardiyan cezaevi müdürlüğüne acele çağırılmış, alelacele kadın mahkûma gönderilmişti.)
Fotoğrafı neden çekemediğimizin özet hikâyesi bu.

Share
41 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+7 = ?