logo

İtfaiye’den 112 Ekiplerine Uygulamalı Yangın Eğitimi

İtfaiye’den 112 Ekiplerine Uygulamalı Yangın Eğitimi

Samsun Büyükşehir Belediyesi Vezirköprü İtfaiye Grup Amirliği ekipleri tarafından Vezirköprü 112 Acil Servis ekiplerine uygulamalı yangın eğitimi verildi.
112 Acil Servis binası önünde Vezirköprü İtfaiye Grup Amiri Alper Coruh ve Çavuş Adem Yılmaz katı, sıvı ve gazla meydana gelen yangınlar hakkında genel bilgilendirmede bulundu.
Yılmaz; “Yanıcı madde ile oksijen ve ısı birleştiğinde yangın olayı meydana gelir. Yanıcı maddenin çeşidine göre yangınlar farklı sınıflara ayrılır.
A Sınıfı Yangın: Katı haldeki yanıcı maddelerin yanmasıyla oluşan yangınlardır. Örneğin odun, pamuk, kağıt gibi. Bu yangınları söndürmek için su, sıvı söndürücü, kuru kimyevi tozlu söndürücüler kullanılabilir.
B Sınıfı Yangın: Sıvı haldeki yanıcı maddelerin yanmasıyla oluşan yangınlardır. Örneğin benzin, alkol tiner gibi maddelerin yanması sonucu oluşan yangınlardır. Bu yangınları söndürmek için su kullanılmamalıdır. Kuru kimyevi tozlu veya köpüklü söndürücüler kullanılabilir.
C Sınıfı Yangın: Gaz haldeki yanıcı maddelerin yanmasıyla meydana gelen yangındır. Başta metan ve pentan olmak üzere hidrokarbonlar, asetilen, hidrojen gibi yanıcı/patlayıcı gazların yanması sonucu oluşan yangınlardır. Bu yangınları söndürmek için kuru kimyevi tozlu söndürücüler kullanılabilir.
D Sınıfı Yangın: Metallerin yanması sonucu meydana gelen yangınlardır. Metaller çok yüksek sıcaklıkta, korlu, alev çıkarmadan yanar. Söndürme için kesinlikle su kullanılmamalıdır. Eğer su kullanılırsa, yüksek sıcaklıktan dolayı su moleküllerindeki hidrojen açığa çıkar. Hidrojen patlayıcı bir gaz olduğu için ortamda patlama meydana gelebilir. Bu yangınların söndürülmesi için kuru kimyevi tozlu söndürücüler kullanılabilir.
E Sınıfı Yangın: Elektrikli cihazlarda veya elektrik tesisatında meydana gelen arızalardan kaynaklı yangınlardır. Söndürme için su kullanılmamalıdır. Su iletken bir malzemedir ve elektrik yangınlarında kullanılması durumunda çarpılma meydana gelebilir. E sınıfı yangınlar içeriğinde karbondioksit bulunan söndürücüler ile söndürülebilir.
F Sınıfı Yangın: Pişirme aletlerinde kullanılan yağların yanması sonucu meydana gelen yangınlardır. Özellikle evlerde, restoran ve otellerin mutfaklarında oluşabilmektedir. Tencere ve tavalarda kullanılan yağların sıcaklığının çok fazla yükselmesi sonucu bu tip yangınlar çıkabilmektedir. Söndürme için su kullanılmamalıdır. Su kullanılması durumunda parlama ve patlama meydana gelebilir. Toz söndürücü veya sulu kimyasal söndürücüler kullanılabilir.” Dedi.
Yangın tüpünün kullanımı hakkında da bilgi verilen programda yangına nasıl müdahale edileceği uygulamalı olarak gösterildi.

Share
61 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+9 = ?