logo

İzolasyondan Kaçana Yurt Cezası Geliyor

İzolasyondan Kaçana Yurt Cezası Geliyor

Yaklaşık 6 aydır ülkemizi de büyük oranda tehdit eden Koronavirüsle mücadele kapsamında İçişleri Bakanlığı tarafından yeni bir uygulama başlatılacağı açıklandı.

Artık karantina ve izolasyon kurallarına uymayan ve hastalık riski taşıyan vatandaşlar ikametlerinden ayrıldıkları taktirde yurt hapsine mahkûm olacak.
Konuyla ilgili olarak İçişleri Bakanlığı’nca yayınlanan genelgede; “Evlerinde izolasyonda olması gerekirken bu kuralı ihlal eden kişiler hakkında, Türk Ceza Kanununun 195’nci maddesi uyarınca suç duyurusunda bulunulacak. Bu kişiler, valiliklerce izolasyon sürecini tamamlatmak üzere yurtlara veya pansiyonlara sevk edilerek zorunlu izolasyona tabi tutulacak.” İfadelerine yer verildi.
1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 72”nci maddesinde yer alan “hasta olanların veya hasta olduğundan şüphe edilenler” ile ilgili hükmü kapsamında, alınan tedbirler ise şöyle ifade edildi:
1- İzolasyon koşullarını ihlal eden ya da izolasyon koşullarını sağlama imkanı olmayan geçici nitelikte yerlerde konaklayan kişilerin izolasyon süreçlerini geçirmek/ tamamlatmak üzere valilerce yurt/pansiyon gibi yerler belirlenecek.
2- İlgili Bakanlıklarca valiliklere tahsis edilecek yurtlar veya pansiyonların çalışma şekillerinin de paylaşıldığı karara göre; Yurt veya pansiyonların yönetimi Vali tarafından görevlendirilecek bir mülki idare amirinin genel koordinasyonunda mevcut yöneticilerle sağlanacak.
Valiler tarafından gerekirse diğer kamu kurum ve kuruluşlarından da personel görevlendirilmesi yapılarak, bu yurt veya pansiyonların personel ihtiyacı karşılanacak. Yurt veya pansiyonların her türlü temizlik hizmetleri ve diğer lojistik ihtiyaçları AFAD tarafından karşılanacak.
Yurt veya pansiyonlarda izolasyona tabi tutulması kararlaştırılan kişiler ile görevlendirilen personelin beslenme ihtiyaçları AFAD koordinasyonunda Kızılay tarafından giderilecek. Yurt veya pansiyonlara ziyaretçi kabul edilmeyecek. Yurt ve pansiyonların güvenliği mülki idare amiri gözetiminde 24 saat esasına göre kesintisiz sürdürülecek, bunun için yeteri kadar güvenlik/kolluk personeli görevlendirilecek.
3- Hakkında evde/ikametinde izolasyon kararı verilmiş olmakla birlikte geçici ve mevsimlik işlerde çalışan tarım ve inşaat işçileri ile değişik sebeplerden ötürü izolasyon sürecini geçirecek uygun bir meskeni olmayan kişiler; valiliklerce kendilerine tahsis edilen yurtlara veya pansiyonlara yerleştirilecek ve izolasyon süresi burada tamamlatılacak. Bu kişilerin izolasyon süresince tahakkuk edecek iaşe ve ibate bedeli valiliklerce karşılanacak.
4- Evde izolasyonda olması gerekirken yapılan denetimler sonucunda konutlarını terk etmek başta olmak üzere değişik şekillerde izolasyon kararına aykırı hareket eden kişiler haklarında ilgi Genelgeler çerçevesinde gerekli idari işlemler yapılacak ve TCK 195.maddesi uyarınca suç duyurusunda bulunulacak. Ayrıca Valiliklerce izolasyon sürecini tamamlatmak üzere yurtlara veya pansiyonlara sevk edilerek zorunlu izolasyona tabi tutulacak.
Alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.
65 Yaş ve üzerine Yeniden Kısıtlama
Koronavirüs salgının yeniden artış göstermesi nedeniyle Samsun Valiliği tarafından geçtiğimiz hafta Cuma günü 65 yaş üzeri ve kronik hastalıkları bulunan vatandaşlar için yeni tedbirler açıklandı.
Buna göre; Bu vatandaşlar hergün sabah Saat: 10.00 – akşam 20.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecekler. Ayrıca yine bu saatler arasında toplu taşıma araçlarını kullanabilecekler.
65 yaş ve üzeri için açıklanan diğer bir madde ise yine bu saatler arasında tüm kamu kurum ve kuruluşlarından (banka, noter, kargo vb.) öncelikli olarak yararlanacaklar.

Share
218 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+9 = ?