logo

13 Haziran 2017

KADİR GECESİ

KADİR GECESİ

Mübarek ramazan ayının 27. Gecesi olan 21 haziran Çarşamba gecesi mübarek gecelerimizden Kadir gecesidir. Allahımızın biz Müslümanlara kutsal ve mübarek dediği gecelerden birisi de Leylei kadir gecesidir. Böyle eşsiz geceler ümmeti muhammede Allahın bir lütfu bir merhametidir.
Madem yüce Allah ümmeti muhammedin istifadesi için bu geceleri vermiş o halde bize düşen görevde böylesi gecelerin kadrini kıymetini bilmektir. 3 aylar içerisinde ki diğer mübarek geceleri gafletle geçirenler artık bu geceyi olsun gaflete düşmeden geçirmelidirler. İşte Müslümanların uyanmasına vesile olan kadir gecesini bu yazımızda bir nebze olsun anlatamaya çalışacağız. Umulur ki okuyucularımız bu yazımızdan istifade ederler Kadir gecesi pek feyizli bir gecedir.
İnsanlık için bir hidayet kaynağı olan son kitap Kuranı kerim bu gecede indirilmiştir. Yine bu gecede yapılan ibadetler içinde kadir gecesi bulunmayan bin ayda yapılan ibadetten daha hayırlıdır. Kadir gecesi taa sabaha kadar tövbelerin kabul edildiği ilahi rahmet ve mağfiretin müminleri kuşattığı bir kurtuluş gecesidir. Kadir gecesi meleklerin Cebrail (as) ın yeryüzüne indirilip Allaha kulluk eden Müslümanları selamladıkları onlarla kaynaştıkları bir şeref gecesidir. Allah Rasulü bu mübarek geceyi ümmetine haber vermiş ve bu gece hakkında pek çok hadisi şerif zikretmiştir. Bunlardan birkaç tanesini zikredelim. Faziletine inanarak ve mükafatını umarak kadir gecesini ihya eden kimsenin geçmiş günahları mağfiret olunur. Hz. Aişeden rivayet edildiğine göre Peygamberimiz Ramazan ayının son 10 günlerinde camiye kapanır itikaf ederdi ve kadir gecesini Ramazanın son 10 gününde arayınız buyurdu. Yine Peygamberimiz mübarek Kadir gecesi gelince size içinde bir aydan daha hayırlı bir gece olan bir ay gelmiştir. Kim o gecenin hayrından mahrum kalırsa o bütün hayırlardan mahrum kalmıştır. O gecenin hayrından ancak nasipsiz biri mahrum kalır.
Şeyh Abdulkadir Geylani (rah) nuranı günye atlı eserinde ibni Abbas (ra) rivayetine dayanarak şöyle anlatmıştır: Kadir gecesi olduğu zaman yüce Allah Cebrail (as) yere inmeleri için emir verir. Cebrail ile birlikte sidrei münteha melekleri de yere inecekler arasındadır. Bunlar 70000 melektir. Bunların her birinin elinde nurdan sancaklar vardır. Yere indikleri zaman Cebrail (as) kendi sancağını diğer meleklerde kendi sancaklarını 4 yere dikerler. 1- Kabeyi muazzamaya 2- Rasulullah (sav) Efendimizin kabri bulunan yere 3- Kudüsteki mescidi aksaya 4- Tuğri sina mescidine bundan sonra Cebrail (as) dağılınız emrini verir. Bunun üzerine içinde kadın ve erkek müminin bulunupta meleklerin girmediği oda, ev, gemi hücre kalmaz. İmanlı birini bulunca onunla müsafa yaparlar ancak şu yerlere girmezler.
1- içinde köpek beslenen eve 2- içinde domuz beslenen eve 3- içinde şarap içilen yere 4-haram yoldan cünup olup yıkanmadan duran bir kimsenin bulunduğu bir eve 5- Put şeklinde suretler uygunsuz resimler bulunan eve. Bir de melekler yeryüzünde tesbih takdis tahlille meşgul olurlar ve Muhammed (as) ın ümmetinin bağışlanmasını yüce Allah tan dilerler. Tanyeri ağarıncaya kadar böyle devam edip dururlar. Tan yeri ağardıktan sonra semaya çıkarlar kendilerini önce dünya semasının melekleri karşılar ve sorarlar: nereden dönüyorsunuz şu cevabı verirler: dünyada idik bu gece Muhammed (as) ın ümmetinin kadir gecesidir. Dünya semasının melekleri tekrar sorarlar Allahü Teala Muhammed ümmetinin ihtiyacının giderilmesi babında neler ihsan eyledi.
Cebrail (as) Allatü Teala onların iyilerini bağışladı. Bunları kötüleri içinde şefaatçi kıldı der meleklerde şükrederler. Allahım sen affedicisin affetmeyi seversin beni de affet diye dua et buyurdu Peygamberimiz. Allahü Teala cümlemizi Kadir gecesini ihya edenlerden eylesin. Kadir gecesinde bir daha yapmamak üzere tövbe edip yüce yaradana dönmemize ve uyanmamıza vesile kılsın.

Share
682 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?