logo

Kanser projesi yarışması Ödülleri Verildi

Kanser projesi  yarışması Ödülleri Verildi

Proje tanıtımı yapmak üzere Vezirköprü Toplum sağlığı merkezi hemşiresi Nurten Güneş yaptığı konuşmada; bu proje Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğünün koordinatörlüğünde ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünün katkılarıyla gerçekleşti. İlçemizde de Toplum Sağlığı Merkezi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün düzenli çalışması ile gerçekleşti.
Bu projede özellikle ortaokul öğrencileri seçildi. Peki niçin? Henüz bu yaşlardayken çocukların kansere farkındalıkları oluşsun kansersiz bir yaşam çizgisi oluştursunlar istedik. Ve aynı zamanda büyüklerinin sağlık elçileri olsunlar. Onların sağlığı için mücadele etsinler bize yönlendirsinler istedik.
Peki sen istersen ben istersen hepimiz istersek kanser gerçekten hayatımızdan çeker gider mi? Hep şunu duyduk değil mi kanser ölümcül bir hastalıktır. Erken teşhis hayat kurtarır. Hatta bazılarımız tecrübe bile etmiştir.
Biz Vezirköprü’de üç tür kanserin taramasını yapıyoruz. 1. Rahim ağzı kanseri 2. Meme Kanseri 3.kolon kanseri ilçede KETEM olmadığı için bunu biz yapıyoruz. 2014’den beri bunu ücretsiz bir şekilde gerçekleştiriyoruz. Peki “sen iste yeter kanser çeker gider” projesi Vezirköprü nasıl geçti neler yaptık?
İlk önce müdürlerin öğretmenlerin kapısını çaldık ve dedik ki böyle bir proje var tabi ki bu ödüllü bir yarışma ödül alabilirsin ama sadece bir ayrışmaya değil bunun sonunda annenin, babanın sağlık elçisi olmak var dedik.
Okullarda veli toplantıları, öğrenci toplantıları yaptık Kuran kurslarında toplantılar yaptık herkesi bilgilendirmek için uğraştık. Ve çok olumlu dönüşler aldık.
Yeri geldi cihazımızı alıp köy köy dolaştık en uzak köylere dahi gittik. Sonuç olarak Samsun ili ve 17 ilçesinde proje kapsamında toplam 2005 hastanın kanser taraması yapıldı. Sadece Vezirköprü ilçesinde ise proje kapsamında 820 hastanın kanser taraması yapılmış oldu. Dedi.
Program sonunda Dereceye giren öğrencilere bisiklet. kırtasiye malzemesi ve spor seti verildi. Öğrenciler hediyelerini Vezirköprü Kaymakamı Yunus Emre Altıner ve Milli Eğitim Müdürü İbrahim Arslan’ın elinden aldılar.

Share
943 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+1 = ?