logo

KANYON


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Altınkaya eski vadiyi doldurunca Vezirköprü bir anda çok güzel bir görüntüye Şahinkaya Kanyonu’na sahip oldu.
Barajın dolmasının üzerinden 30 yıl geçti.
Yaklaşık ilk 20 yıl Şahinkaya Kanyonu tabiri caizse keşfedilmeyi bekledi.
Bu zamanda Vatandaş Gazetesi aracılığıyla yöre insanı sesini duyurmaya çalışıyordu. İlkel sallarla karda kışta, soğukta rüzgarda suyun bu tarafına geçmeye çalışan vatandaşlar, bu yüzyılda bir öncekini yaşıyorlardı.
Aslına bakarsanız bugün gelinen noktada bu vatandaşlar için çok bir değişiklik olmadı. Halen suyun bu tarafına geçmek için tekne beklemek zorundalar. Sadece teknelerin teknolojisi bir 20 yıl kadar ileri gitti o kadar.
Vezirköprü’nün tarımı, sanayisi gelişemediği için tarımda buğdaya, sanayide Vezirağaç’a bağlı kaldığı için, sürekli göç veren ve özellikle gençlerinin bir daha dönmemek üzere ilçeden ayrılmalarına bir çare bulunamadığı için çare arandığı dönemlerdi.
Turizm az altyapı harcamasına karşılık çok katma değeri olan bir yatırım olarak duruyordu. 10 yıl kadar öncesinde Şahinkaya Kanyonu’nun turizme açılmasında büyük kârlılık olduğu, ilçenin turizm ile gelişebileceği fikri büyüklerimizin aklına geldi.
Vezirköprü’de bir kesim turizmin gelişmesini istese de, bu bezirgan zihniyetle ortaya bir gelişme değil talan konacağı konusunda endişeleri vardı.
Yılların güzelim ağaçları kesilebilir, yapılaşmaya açılan Kanyon’da çevre kirliliği başta olmak üzere, kanalizasyon gibi atıkların baraja verilmesiyle bu güzelim doğanın dengesi bozulabilirdi. Halen de olabilir. Çünkü bölgeye yapılması planlanan bir takım binalar olduğu ortada. Her ne kadar projede doğa dostu olunacağının altı çizilmiş olsa da.
Aradan geçen zaman içinde Samsun Büyükşehir Belediyesi buraya büyük bir tekne getirerek Şahinkaya Kanyonu’na sahip çıkacağını gösterdi. Hakkını da yememek gerek, Vezirköprü’nün yapamayacağı şekilde reklamını yaptı. Gerek yollardaki “Şahinkaya Kanyonu’nu gördünüz mü?” yazılı görselleri, gerekse Falcon Fest gibi bir organizasyonun Kanyona getirilmesi derken hem bölgenin hem de Türkiye’nin aklına getirilen bir alan oldu Şahinkaya Kanyonu.
Birkaç yıl önce bir arkadaşımın uyarısı Şahinkaya Kanyonu’nda farklı bir çalışma yapıldığı konusunda dikkatimizin çekilmesini sağladı. Ancak, iş o kadar gizli tutuldu ve Vezirköprü’den habersiz ilerledi ki, kesin bilgi sahibi olamadık.
Geçtiğimiz hafta yapılan toplantıda da kimseye fikir sorulmadı aslında. “Vezirköprülüler sizin Kanyon’a biz şunları yapmayı düşünüyoruz, siz ne dersiniz?” Değil, “biz buraya şunları yapacağız haberiniz olsun!” toplantısıydı.
Yapılacakları bilmem ama yapılmayanları başka bir arkadaşımız özetledi: “30 yıldır yapmadığınız tuvalet ve lavaboları bir yapın önce de, cam köprü ondan sonra olur.”

Share
408 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BAZI PARTİLER UZATMALARI MI OYNUYOR?

  17 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Bir Filozof şöyle söylüyor; “Güneş batarken gölgeler uzar” Son yerel seçimlerin bize bazı hatırlatmaları oldu. Geçmişte de önü alınamaz partiler vardı. Anavatan Partisi, Doğru Yol Partisi, Ecevit'in DSP'si gibi. Anavatan Partisi bir yerel seçimde Türkiye'de birçok belediyeyi kaybetti. Hatırladığıma göre Karadeniz'de sadece Vezirköprü  (rahmetli Bekir Hoca) kalmıştı. Yine sağın en güçlü partilerinden rahmetli Demirel partisinin başına ne yediği belirsiz Tansu Çiller gibi biri getirildi. Bu hanım partiyi de, ülkeyi de hatta siyaseti de kirle...
 • Psikolojik Zorlukları Azaltacak Durumlar

  13 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Günlük hayatta fark etmeden karşılaştığımız durumları kendi hayatımıza katarız ve seçimlerimizi, kararlarımızı buna yönelik yaparız. Bu durumlarsa psikolojik sağlamlığımızı azaltabilir. Maddeler halinde bakalım. - Diğerlerinin hayat tecrübelerine bakarak çok fazla önlem almak, hayatımızı kısıtlamak.  Örneğin yakınımızdan birinin sosyal medyada zorbalığa uğradığını görüp çocuğumuza sosyal medyayı yasaklarız. Çünkü böyle bir durumla karşılaşmak istemeyiz. İnsan başka insanlardan da öğrenen bir varlıktır ama bu korku kültürüne dönüşürse bizi etki...
 • Vezirköprü’de seçmen değişmedi, Yine AKP dedi..

  03 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Özellikle İç Anadolu'da ve Karadeniz'in iç kesimlerinde kırsalda yaşayan vatandaşların henüz bu ekonomik sıkıntıyı derin yaşamamaları ve parti tutma davranışı nedeniyle AKP'den uzaklaşmadıklarını söyleyebiliriz. 31 Mart yerel seçimleri sürprizlerle sona erdi. Beklenmeyen CHP'nin Türkiye genelinde birinci parti çıkması ve yıllardır güçlü şekilde iktidar olan Adalet ve Kalkınma Partisi'nin ilk kez ikinci parti konumuna düşmesi özellikle EGE'de hemen her yerin CHP adayları tarafından alınmasıydı. Komşu il Amasya ve Kastamonu da bu beklenmeye...
 • YORGAN GİTTİ KAVGA BİTTİ

  03 Nisan 2024 Köşe Yazıları

  Bir gece Nasrettin Hoca'nın evinin önünde iki grup arasında kavga başlar. Kavga biraz uzun sürer, aşırı gürültüden rahatsız olan hoca yataktan kalkar yorganı eline toplar balkona çıkar. Kavgacılara seslenir falan ama kavgacılar kendi gürültü ve hırslarından hocayı tınlamazlar bile; Sinirlenen hoca; Omzundaki yorganı kavgacıların üzerine doğru fırlatır. Yorgan kafalarına dolanan kavgacılardan bir grup ne olduğunu anlamadan yorganı alıp korku içinde kaçıp giderler. Kavgacıların diğer grubu da kavga ettikleri grubun kaçması üzerine olay yerin...