logo

Kapalı alanlara girişlerde PCR veya Aşı Zorunluluğu Getirildi

Kapalı alanlara girişlerde PCR veya Aşı Zorunluluğu Getirildi

Son günlerde yeniden artan vaka sayılarının önüne geçilebilmesi adına Samsun Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla kapalı alan-lara girişlerde vatandaşlara PCR testi veya Aşı zorunluluğu getirildi.

Konuyla ilgili olarak Samsun Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 20/08/2021 Tarihli ve 37 Sayılı Kararı gereğince yapılan yazılı bilgilendirmede aşılama çalışmalarının gönüllülük esasına göre yürütülmesine devam edilmekle birlikte aşıya karşı tereddüt içerisinde olan kesimlerin kaygı ve tereddütlerini gidermeye yönelik bilgilendirme ve rehberlik faaliyetlere ağırlık verileceği açıklandı.
Yapılan bilgilendirmede ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının, yerel yönetimlerin, sivil toplum kuruluşlarının, muhtarların ve kanaat önderlerinin katılımı ve desteğiyle geniş tabanlı çalışmaların yürütülmesi istendi.

PCR testi zorunluluğu
Samsun Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 20/08/2021 Tarihli ve 37 Sayılı Kararı ile 6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren Samsun genelinde aşı olmayan kişilerin konser, sinema ve tiyatro gibi vatandaşların toplu olarak bulunduğu alanlara katılabilmesi için negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu getirildi.
Bu kapsamda işletmeciler / organizatörler tarafından etkinliklere girişte vatandaşlara HES kodu sorgulaması yapılarak kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (COVID-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılması zorunlu hale getirilirken, kişinin hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil veya negatif PCR testi yok ise etkinliğe katılmasına müsaade edilmemesine karar verildi.
Toplu taşıma
Samsun Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 20/08/2021 Tarihli ve 37 Sayılı Kararı ile aşısız veya hastalığı geçirmemiş kişilerin özel araç hariç uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatler için de negatif sonuçlu PCR testi bulundurmaları zorunlu hale getirildi.
Karar kapsamında 6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren seyahat firmalarınca araca kabul aşamasında HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (COVID-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak. Hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil yada negatif PCR testi yok ise bulınmayan vatandaşların ise seyahatine müsaade edilmeyecek.
Cezai işlem uygulanacak
Alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilerek aykırılığın durumuna göre Kanun’un ilgili maddeleri gereğince işlem yapılabilecek.
Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin olarak da Türk Ceza Kanunu’nun 195’inci maddesi kapsamında bu kişilere gerekli adli işlemler başlatılabilecek.

Share
9 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+2 = ?