logo

Kapanma kararı ve esnaf!


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Tüm Türkiye’yi ilgilendiren bir ‘tam kapanma’ açıklaması pazartesi akşamı geldi.
Umarız beklendiği şekilde salgının önüne geçilmesine yarayacak bir uygulama olur.
Açıkçası bunu beklemiyorduk. Daha doğrusu esnafın beklentisi bayram haftası 9 günlük bir kapanma olabileceği üzerineydi. Böyle bir 17 günlük tam kapanma açıklaması özellikle esnafın duymak istemediği bir açıklamaydı.
Daha öncesinde uzmanlar uzun süreli bir kapanmayla salgının atlatabileceğini söylerken bile, içlerinden “halimiz nice olur?” diye geçiren esnafın Ramazan Bayramını kursağında bırakan bir açıklama oldu tam kapanma.
Bu kapanma olayının birinci mağduru ESNAF olacak. (Yazıyı hazırladıktan sonra herhangi bir açıklama gelir de esnafa müjde olur mu bilemem ancak henüz olmadığı gibi bence ufukta da görünmüyor)
Bayram öncesinde mal alışı yapan ve uzun süredir iyi gitmeyen işlerine bir nebze olsun nefes aldıracağı bir dönem olarak gördüğü Bayram’ı dört gözle bekleyen esnaf büyük bir hayal kırıklığı yaşıyor.
Bununla birlikte henüz mal almasa bile bayram canlılığının etkisiyle nefes alacağını düşünen esnaf da aynı hayal kırıklığı içerisinde.
Bayramlarda yaşanan canlılık hemen her esnafı bir şekilde yakalar, bayram ticareti yaralara merhem olurdu. Şimdi tam tersi olacak.
Yaklaşık 20 gün boyunca kapalı kalacak esnaf, kirasını, faturasını ve vergilerini ödeyecek. Yanında çalışanı varsa bu insanların maaşlarını verecek(?), sigortalarını ödeyecek.
Bankalar açık olduğu için çeki, senedi, kredisi olan esnaf kapalı da olsa, cebine beş kuruş girmese de ödemesini yapmak zorunda kalacak.
Bu durumda kalan özellikle esnafımızdan zor durumda olanlar tamamen sıkıntıya girerken, nispeten daha iyi durumdakilerin yirmi günlük yarayı sarmaları en az üç ay alacak.
Peki, esnaf bu kadar parayı nereden bulup ödeyecek? Önceki tasarruflarından ödeyecekse bu geri gidişin faturasını nasıl kapatacak? Borçlanarak ödeyecekse, borcunu nasıl ödeyecek? Bir yol daha var tabi, ödemeyecek!.
Bu esnafa aylardır iş yerlerini açamayanları da eklemek gerek. Gündelik ücretle ev geçindirmeye çalışanların uzun süredir o gündelikleri bile alamadıklarını unutmamak gerek.
Tüm bu yaşananların ve yaşanacakların içinde kapanma döneminde yasakların ne kadar uygulanacağı, kimlerin ne kadar uyacağını ise yaşayarak göreceğiz.
Eğer bu güne kadar olduğu gibi insanlar rahatça her istediğini yapabilecekse, yasakların neredeyse bir tatil havasında geçmesine neden olacaksa alınan bu kararın özellikle mağdurlar üzerinden rahatsızlık sağlayacağını söylemek mümkün.
Tabi, vatandaşların da uyması beklenen kurallara öncelikle kararı alanların uygulamada örnek olmasını beklediğini eklemek gerek.

Share
25 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Zorunlu Toplulaştırma..

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de bu hafta yoğun geçti. Özellikle zorunlu arazi toplulaştırma işlemlerine önceki hafta Yağınözü Mahallesi'nde, geçtiğimiz hafta da Adatepe Mahallesi'ndeki vatandaşların itirazlarının damga vurduğu haftada İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in ziyareti de eklenince uzun zamandır olmayan bir yoğunluk oluştu. Arazi toplulaştırma olarak bilinen projenin ilçede yeniden adlandırılarak Zorunlu Toplulaştırma denmesi, halkın bu konuya ne kadar duyarlı olduğunun göstergesidir aslında. Zorunlu Arazi Toplulaştırma işlemine özünde karşı olma...
 • MERAL AKŞENER

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Geçen hafta Vezirköprü'de Meral Akşener fırtınası esti. Her meydanda, her cadde ve sokakta, kahvehaneler ve parklarda İYİ Parti ve lider Akşener konuşuluyordu. Meral Akşener; Özellikle toprakları gelişi güzel toplulaştırılmaya başlanan Vezirköprü'nün 24 köyünden biri olan Adatepe köyünde moral depoladı. Adatepe'de özellikle kadınlar büyük kalabalık halinde Meral Akşener'i coşkun bir tezahüratla karşıladılar. Toprakların toplulaştırılması geçici bir süre için durduruldu ve iş makineleri şimdilik geri çekildi. Ancak; Halk arasında yaygın bir kan...
 • Birlik olmalıyız, ama nasıl?

  08 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Daha önceleri Vezirköprü'nün bölgede en önemli ilçe olduğunu bilirdik. Bunda ilçenin kendi içindeki ürettiklerinin dışarıda Pazar bularak satmaları ve buradan elde edilen paranın ilçe ekonomisine katılmasının önemi büyüktü. Kunduracılık olsun, ipek böcekçiliği olsun, çömlekçilik olsun, ip yapımı olsun.. Daha neler neler. Vezirköprü kendi ihtiyacını kendi karşıladığı gibi, dış pazarda da yer bulan bir ekonomiye sahipti. Türkiye'de de dünyada olduğu gibi üretim modelleri değişince fabrikasyona ayak uyduramayan Vezirköprü de ekonomik yönden zayıf...
 • SAMSUN’DA MUHALEFET VAR MI?

  08 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Yıllardır “Vezirköprü sahipsiz” diye hem Vezirköprülüler hem de Vezirköprü yerel medyası dertlenip durur. Haydi diyelim iktidar Vezirköprü sorunlarının çözümü ile ilgilenmiyor ya da çözümleri savsaklıyor. Peki ya muhalefet ne yapıyor? Samsun'da muhalefet örgütsüz.İl başkanlarını pek bilmem ama özellikle sahipsiz bulunduğumuz Vezirköprü'de örgütün değil kişilere ya da kişiye bağlı “kalk-kalk, yat-yat” emre bağlı ilçe başkanı ile kitlesel muhalefet olmaz!.. Ayrıca özellikle ana muhalefet (Büyük Muhalefet) partisi CHP'nin Samsun'daki milletvekil...