logo

Kapanma kararı ve esnaf!


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Tüm Türkiye’yi ilgilendiren bir ‘tam kapanma’ açıklaması pazartesi akşamı geldi.
Umarız beklendiği şekilde salgının önüne geçilmesine yarayacak bir uygulama olur.
Açıkçası bunu beklemiyorduk. Daha doğrusu esnafın beklentisi bayram haftası 9 günlük bir kapanma olabileceği üzerineydi. Böyle bir 17 günlük tam kapanma açıklaması özellikle esnafın duymak istemediği bir açıklamaydı.
Daha öncesinde uzmanlar uzun süreli bir kapanmayla salgının atlatabileceğini söylerken bile, içlerinden “halimiz nice olur?” diye geçiren esnafın Ramazan Bayramını kursağında bırakan bir açıklama oldu tam kapanma.
Bu kapanma olayının birinci mağduru ESNAF olacak. (Yazıyı hazırladıktan sonra herhangi bir açıklama gelir de esnafa müjde olur mu bilemem ancak henüz olmadığı gibi bence ufukta da görünmüyor)
Bayram öncesinde mal alışı yapan ve uzun süredir iyi gitmeyen işlerine bir nebze olsun nefes aldıracağı bir dönem olarak gördüğü Bayram’ı dört gözle bekleyen esnaf büyük bir hayal kırıklığı yaşıyor.
Bununla birlikte henüz mal almasa bile bayram canlılığının etkisiyle nefes alacağını düşünen esnaf da aynı hayal kırıklığı içerisinde.
Bayramlarda yaşanan canlılık hemen her esnafı bir şekilde yakalar, bayram ticareti yaralara merhem olurdu. Şimdi tam tersi olacak.
Yaklaşık 20 gün boyunca kapalı kalacak esnaf, kirasını, faturasını ve vergilerini ödeyecek. Yanında çalışanı varsa bu insanların maaşlarını verecek(?), sigortalarını ödeyecek.
Bankalar açık olduğu için çeki, senedi, kredisi olan esnaf kapalı da olsa, cebine beş kuruş girmese de ödemesini yapmak zorunda kalacak.
Bu durumda kalan özellikle esnafımızdan zor durumda olanlar tamamen sıkıntıya girerken, nispeten daha iyi durumdakilerin yirmi günlük yarayı sarmaları en az üç ay alacak.
Peki, esnaf bu kadar parayı nereden bulup ödeyecek? Önceki tasarruflarından ödeyecekse bu geri gidişin faturasını nasıl kapatacak? Borçlanarak ödeyecekse, borcunu nasıl ödeyecek? Bir yol daha var tabi, ödemeyecek!.
Bu esnafa aylardır iş yerlerini açamayanları da eklemek gerek. Gündelik ücretle ev geçindirmeye çalışanların uzun süredir o gündelikleri bile alamadıklarını unutmamak gerek.
Tüm bu yaşananların ve yaşanacakların içinde kapanma döneminde yasakların ne kadar uygulanacağı, kimlerin ne kadar uyacağını ise yaşayarak göreceğiz.
Eğer bu güne kadar olduğu gibi insanlar rahatça her istediğini yapabilecekse, yasakların neredeyse bir tatil havasında geçmesine neden olacaksa alınan bu kararın özellikle mağdurlar üzerinden rahatsızlık sağlayacağını söylemek mümkün.
Tabi, vatandaşların da uyması beklenen kurallara öncelikle kararı alanların uygulamada örnek olmasını beklediğini eklemek gerek.

Share
45 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Siz varsanız, biz olacağız!

  19 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Vatandaş Gazetesi bu sayısıyla birlikte yeni yaşına giriyor. 63 yıllık kesintisiz yolculuğunda her sayısında Vezirköprü olan, her hazırlığında Vezirköprü için üretmeye çalışan bir gazete olarak VATANDAŞ Gazetesi, bu kadar uzun zaman aralıksız çıkan az sayıdaki gazetelerden biri. Binlerce yıllık tarihi olan Vezirköprü'nün yakın zamanının yazılı tarihi. Kimi zaman bireylerin sıkıntılarına kimi zaman ilçenin genel sıkıntılarına yer vererek kâh olanları aktardık, kâh dilimiz döndüğünce geleceği için daha iyi olduğuna inandıklarımızı aktardık. Hale...
 • VATANDAŞ 1959-2022

  19 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Vatandaş Gazetesi'nden söz ederken hiçte mütevazı davranmaya gerek yok. Gerçeği söylemek gerekirse 63 yılda neler yaşanmadı ki? Vezirköprü'ye yapılan her hizmette Vatandaş Gazetesi'nin damgası vardır. Söylemek gerekirse Türkiye'de 63 yıl yaşamını sürdürebilen yerel gazete var mıdır? Bilmiyorum. Vatandaş'ın geçmiş yıl dönümlerinde dilim döndüğü kadar, kalemim çalıştığı kadar kuruluşu sırasında, daha ileriki zamanlarda ne zorluklarla karşılaşıldığını çok anlatmaya çalıştım. Vatandaş Gazetesi'nin yaşamını sürdürmek için verdiği yaşam ...
 • 10 Ocak!..

  12 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Gazetecilik, mevcut olmadığında kıymeti anlaşılan mesleklerden biridir. Vezirköprü'de uzun zamandır var olduğu için olmamasının eksikliği pek bilinmez. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü her gazeteci için olduğu kadar bizim için de önemlidir. Gazetecilik mesleğinde çalışanların sosyal haklarından bugün bile aynı şekilde var olan hakların kazanıldığı tarih olduğu için kutlanır 10 Ocak. Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti'nin 10 Ocak için düzenlediği gecede diğer birçok gazeteci ile birlikte ilçe gazetelerini de atlamamış olması bizim için sevind...
 • KAFAMIZA TAKILAN SORULAR

  12 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Ülkemizi yöneten ya da yönetmek isteyen siyasilere bazı sorular sorsak ilgilenirler mi acaba? İktidardakilere soracak pek bir şey yok. Onlar bir yol tutturmuş gidiyorlar. Vahşi kapitalizmin dostu onlar; - “Bırakın yapsınlar, bırakın geçsinler.” Yolu, ayrıca tek kişilik yönetim sisteminde “Her şeyi ben bilirim, benim yaptığım her şey doğrudur” anlayışı. Sorularım daha çok iktidar olmak için halktan yetki isteyen muhalefete. - İşsizliği yok etmek için satılan şeker fabrikalarını devletleştirip tam kapasite üretime geçirecek misin...