logo

Karadeniz Tütün Piyasası 22 Mart Pazartesi (Yarın) Açılıyor 21 Mart 1971 Pazar

Karadeniz Tütün Piyasası 22 Mart Pazartesi (Yarın) Açılıyor 21 Mart 1971 Pazar

Karadeniz Tütün Piyasasının 22 Mart Pazartesi günü Samsun’da, 25 Mart Perşembe günü de Trabzon’da açılacağı resmen ilan edilmiştir.
Piyasanın açımı için bakanların gelip gelmeyeceği henüz belli değildir. Kabinenin Pazartesiye kadar kurulması halinde yeni tekel bakanının, aksi takdirde eski tekel bakanı A. İhsan Binicioğlu’nun gelmesi beklenmektedir.
Tütün fiyatlarında bu yıl az fiyat farkı yapılacağı, fakat tütün az olduğundan eldeki tütünlerin seri şekilde satılacağı muhtemeldir.

Yılın sporcusu kim?
Anketimize Yüzlerce Cevap Geldi
(Yılın sporcusu kim) anketimiz çok geniş ilgi bulmuş, yüzlerce cevap gönderilmiştir.
Bilindiği gibi gazetemiz 26 Mart 1971 Cuma günü saat 17’ye kadar gelen cevapları geçerli sayacak, dürüst olmayanları tespit edip ayırdıktan sonra diğerlerini sırasıyla yayınlayacaktır.
Bu hafta 2.sayfamızda yayınlamaya devam ettiklerimizin dışında pek çok cevap daha gelmiştir. Bunları da ayrıca ek liste olarak yayınlayacak, daha sonra da sonucu bildireceğiz. (Yılın sporcusuna) gazetemiz tarafından kupa verilecek. (Yılın sporcusuna) oy vermişler arasında çekilecek kurada kazanan 5 okurumuza da Vatandaş Gazetesi’nin birer yıllık abonesi armağan edilecektir.
Akşam Kız Sanat Okulu Projesi Gönderilecek
Akşam Kız Sanat Okulu Yaptırma Derneği Başkanı Selahattin Tuncer, gazetemize yaptığı açıklamada, binanın yapılacağı hususunu doğrulamış, (ilgililer gönderdikleri yazıda derneğimizin çalışmasına teşekkür etmekte, proje tapu v.s. evrak istemektedirler, biz de bunları tamamladık, bugün yarın postalayacağız.) demiştir.
Orman Fabrikası İstimlâkine Kolaylık Gösterenlere Vezirköprülüler Teşekkür Ediyor
İlçemizde doğan büyük ümit, orman fabrikası için istimlâk parası gelmiş, bu arada hükümet de düşmüştür. İlçemiz için gerçekleşmesi sayılmayacak kadar faydalı olan orman fabrikasının tehlikeye düşmemesi için tüm Vezirköprü’yü sevenler canla başla çalışmaktadırlar.
Diğer taraftan öğrendiğimize göre: birçok Vezirköprülü, istimlâkin bir an önce bitmesine yardım edenlere teşekkür etmektedirler. İstimlâki kabul edip fabrika işini kolaylaştırarak koca bir ilçenin ümidinin sönmemesi için anlayış gösterenlerden konuştuklarımız (takdir komisyonu arazilerimize iyi fiyat verdi. Bu fiyata Vezirköprü’de hem de peşin para ile satış mümkün mü?. Allah bin bin bereket versin, istimlâki kabul ettik. Bu sayede Vezirköprü’ye fabrika kazandıracaklara da yardım etmiş olduk. Paradan ziyade bu işin sevabını da hesap etmek gerek) demektedirler. Fabrika işinin tehlikeye düşmeden, gerçekleşmesine yardımcı olanlara Vezirköprülüler teşekkür etmektedirler.
Vezirköprü köyleri için (halk oyunları yarışmasına katılma) bildirisi yayınlandı:
Halk Oyunlarına Katılacak Köylerin Müracaatı Bekleniyor
İlçemiz kaymakamlığınca yayınlanan halk oyunları bildirgesinde şöyle denmektedir.
Mayıs ayı içinde ilçemizin bütün köylerinin katılacağı bir halk oyunları yarışması düzenlenmiştir. Daha önce köy öğretmenlerine bu konuda geniş bilgi verilmiş ve her isteyen köyün yarışmaya katılabilmek için köyce yapılacak tek işlem, ekibin belirtilecek tarihte ilçe merkezine getirilmesi, yarışmaya katılmak için özel oyun elbiseleri istenmekte ve çalgı köyde yoksa komite tarafından temin edilmektedir. 1 Nisan’a kadar köyümüzde düğün ve eğlencelerde oynanan oyunları iyi oynayan kişilerden bir ekip düzenleyerek bunu Kaymakamlığa, Halk Eğitim Başkanlığına veya Vatandaş Gazetesi’ne bildirmeniz gerekmektedir. Yarışma sonucunda derece alacak köylere köy için gerekli olan büyük bir hediye verilecektir.
Nihat Erim Başbakan
Kumandanların ültimatomu üzerine başkanlıktan ayrılan Demirel’in yerine, Kocaeli milletvekili Nihat Erim başbakanlığa getirilmiştir.
Sunay’ın, CHP’den ayrılıp kabineyi kurması teklifini kabul eden Erim’in bir hafta içinde kabineyi kuracağı ümit edilmektedir.
T.C. nin 13.başbakanı Erim, birkaç yıl önce ilçemize gelmiş, CHP’nin Lâle sinemasında düzenlediği toplantıda konuşmuştu.

Share
43 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+4 = ?