logo

KARANLIK


İhsan Cömert
comert_ihsan@hotmail.com

Ülkemiz için, ilçemiz için ne yazık ki umut verici, sevindirici, hayalde olsa güzel yazılar yazamıyoruz. Ülkemiz adına bundan dolayı tabi ki üzgünüz.
Nereye bakarsın bak her taraf sisli ve karanlık, nereye baksan halkımızın deyimi ile “göz gözü görmüyor” bir adım ötesi sanki uçurum gibi, korkuyor, ürküyor insanlar.
Bir tarım ülkesi olan ülkemizde çiftçi, hayvan besicisi üretimden çekiliyor.
Ormanlarımız yakıldı, iddialara göre buralar imara açılacak, iktidar yandaşlarına, zengin arap şeyhlerine satılacak.
Halkın malı, Cumhuriyet’in kazanımları olan şeker fabrikaları, kâğıt fabrikaları satıldı.
Dışarıya şeker, kâğıt ve tarım ürünleri satabilecek konumda olan Türkiye bırakın dışarıya ürün satmayı,
Başta, ABD’nin şeker kamışından ürettiği hastalıklı şekeri, kâğıdı, yoğurdu, peyniri, tereyağını dışarıdan almaktadır.
Samanı, eti, mercimeği, nohudu, buğdayı dışarıdan alıyoruz.
Sanayimiz zaten yetersiz. Tüm sanayi ürünlerini zaten dışarıdan alıyoruz.
Ne demiş ülkemizin kurtarıcısı ve Cumhuriyet devletimizin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK, “Üretmeden tüketenler bir gün özgürlüklerini kaybederler.”
Biz şimdi üretmeden tüketiyoruz, bundan dolayı da yavaş yavaş özgürlüğümüzü kaybediyoruz.
Örnek mi?..
Devlet büyüklerimiz ABD başkanı ile görüşebilmek için fır fır dönüyor. Bir Rusya devlet başkanına, bir ABD başkanına yaranmaya çalışıyor.
Daha da olmadı 10 milyar ABD doları için 3-5 yıl önce “şerefsiz” diye düşman ilan ettiğimiz Arap Şeyhlerinin ayağının altına kırmızı halı sererek tören beygirleri ile karşılıyoruz.
FETÖ-FETÖ diye şeytan ilan ettiğimiz FETÖ elebaşını ABD’den getirip yargılamayı sağlayamadığımız gibi Türkiye’deki FETÖ’cüleri el üstünde tutmaya devam ediyoruz.

VEZİRKÖPRÜ
Vezirköprü’ye verilen hiçbir sözü tutmayan siyasi kadrolar bazı köylerdeki arazi toplulaştırılmayı da yüzüne gözüne bulaştırdı.
Adeta köylülerle alay eder gibi, “çalışmaları bıraktık” deyip araziden çekiliyorlar, ortalık durulunca yeniden çalışmalar başlıyor.
Bu ilçenin kaderi de Türkiye’nin kaderi gibi…
Türkiye’nin kaderi bir gün değişir, üzerindeki sis ve karanlık aydınlığa dönerse Vezirköprü’nün de üzerindeki sis ve karanlık dağılır, gözümüzün önünü görürüz…

Share
29 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İlla gidecekse Emniyet Müdürlüğü gitmeli

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Giderek Havza'ya doğru ilerlemekte olan Vezirköprü'de özellikle hastanenin yeni binasına taşınmasından sonra bir dağınıklık yaşanmaya başladı. Belediye binasının da olduğu şehir merkezi merkez olmaktan çıkarken eski hastaneye doğru olan kısımda da esnafın eski işgücünü yakalaması güçleşti. İlçemizde Belediye binası ve Hükümet Konağı'nın da merkezden taşınarak Esentepe Mahallesi'ne gitmesine çalışıldığı haberleri yayıldı. Hükümet Konağı için gidiş şimdilik durdu. Ancak Vezirköprü Belediyesi'nin Esentepe'deki Tır Garajı olarak bilinen alana gitm...
 • HAVANDA SU MU DÖVÜYORUZ?

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Yıllardan beri tartışır dururuz. Bu ilçe de turizmi geliştirelim, ancak turizmle kalkınırız sanısındayız. İlçe de sanayi geliştirelim, ancak sanayi ile kalkınırız, göçü sanayi ile durdururuz umuduyla… İnşaat sektörü zaten ölü yatırım. Son yıllarda zaten herkes müteahhit oldu. İnşaat sektörü, ne göçü durdurdu ne de kalkınmayı sağladı. Ancak her köşede bir milyoner yarattı. Toplumsal kalkınmaya olumlu bir etkisi olmadı. Peki; tarım yöresi olan Türkiye nüfusunun tersine, nüfusunun % 70'inin kırsalda yaşadığı Vezirköprü'de, neden tarım...
 • Tatil Sürecini Nasıl Değerlendirmeliyiz?

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Yoğun ve yorucu bir eğitim yılının ardından tatil sürecine girdik. Dönemin yoğun ve yorucu olmasının nedeni pandemiden kalan birikmiş enerjinin bazen ertelenmiş çalışmaların ve edinilmiş alışkanlıkların okula uyumu zorlaştırması oldu. Yine de tüm bunlara rağmen uyum sürecine genel olarak girildi ve dönem bitirildi. Şimdi bizi güzel bir tatil süreci bekliyor. Okul dönemi çocuklar ve veliler için zorlayıcı olsa da tatil dönemi de hem çocuklar hem veliler için belirsizlik oluşturabiliyor. Çocukların gün içinde neler yapacağı, ailelerin sürekli...
 • Küçük Sanayi yapılabilir mi?

  15 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de beklenen işlerden biri de Küçük Sanayi Sitesi. Belediye'nin öncüsü olduğu çalışmayla Avdan Bölgesi'ndeki Karma OSB'nin yapılacağı söylenen alanın yanına mı yapılacak, yoksa Ticaret ve Sanayi Odası'nın öncülüğünde kurulan Vezirköprü Karma Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi ile yürütülen çalışmanın bir ürünü mü olacak, ya da Vezirköprü'de yeni bir küçük sanayi sitesi olabilecek mi? Birlikte göreceğiz. Bu çalışmaların başlangıcından haberdar olmakla birlikte, küçük sanayiler hakkında yaşanan gelişmelerden büyük kısmın haberinin olmadığ...