logo

Kavun ve karpuzda Bahçekonak sarımsakta İncesu..

Kavun ve karpuzda  Bahçekonak sarımsakta İncesu..

Vezirköprü’de ilk kez ürün festivali düzenlendi..

Vezirköprü Belediyesi Tarım Komisyonu ilçemizde üretilen ürünlere yönelik bir festival düzenledi.

Bayramın son günü olan 4 Eylül pazartesi günü düzenlenen festivalde ilçemizde üretilen kavun, karpuz ve sarımsaklar yarıştı.

İlk kez düzenlenen festivale 3 dalda 37 yarışmacı ürünleri ile katıldı. En iyi kavun yarışmasında 14 yarışmacının ürünleri yarıştı.

En büyük kavunu Bahçekonak Mahallesinden Mustafa İnan getirdi. 8 kilo 615 gr gelen kavunuyla birinci olan İnan’ı yine Bahçekonak’tan gelen 8 kilo 425 gr ile Mehmet Bilgin ikinci oldu.

Karpuz yarışmasına da yine aynı ikili damgasını vurdu. En büyük karpuzu 18 kilo 440 gr ile Mustafa İnan getirirken; Mehmet Bilgin’in karpuzu 16 kilo 510 gr geldi.

Son yıllarda Vezirköprü’de giderek artan üretimi olan sarımsakta ise birinciliği İncesu aldı. Toplamda 9 yarışmacının katıldığı sarımsak etabında İncesu Mahallesinden Kezban Yılmaz 110.77 gr gelen sarımsağı ile ilk sırada yer alırken; yine İncesu Mahallesi’nden Sebahattin Özgenç 909.36 gr gelen sarımsağı ile ikinci oldu.

Yarışmanın jürisi ise İlçe Tarım Müdürü Selman Karayaka, Vezirköprü Sulama Birliği Başkanı Ercüment uyar ve Belediye Meclis Üyesi Bekir Teber yaptı.

Yarışmada dereceye girenlere çeşitli ödüller verildi.

Festivalde konuşan Belediye Başkanı Sadık Edis:

– Bu etkinliği geleneksel hale getirmek istiyoruz. Bu etkinlik gelecek yıllarda gelişecektir.. Tarım komisyonumuz elinden geleni yapacaktır. Bu yıl sonuna kadar 150 bin adet fidanı ücretsiz dağıtacağız. 10 ayda soğuk hava deposunun temelini atacağız. Amacımız tarımı desteklemek. Dedi.

AKP Vezirköprü İlçe Başkanı Halil İbrahim Doğan:

– Ve zirköprü tarım yolunda iyi şekilde gidiyor. Belediyemizin kendi imkanlarıyla gerçekleştirdiği işlerden memnunuz, Başkanımıza teşekkür ediyorum. Dedi.

Share
1443 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+7 = ?