logo

Kaymakam Halid Yıldız ilk okul ziyaretini Mesleki Eğitim Merkezine Yaptı

Kaymakam Halid Yıldız ilk okul ziyaretini Mesleki Eğitim Merkezine Yaptı

Vezirköprü Kaymakamı Halid Yıldız geçtiğimiz hafta ilçemizde ilk okul ziyaretini Vezirköprü Mesleki Eğitim Merkezi’ne yaptı.
Kurum müdürü Mustafa Yılmaz yapılan çalışmalar hakkında bilgi vererek, 220 öğrencinin kurumda eğitim gördüğünü ifade etti.
220 öğrenciye 4 sınıfta eğitim – öğretim vermeye çalıştıklarını ifade eden Yılmaz; Mesleki Eğitim Merkezlerinin kalfalık – ustalık belgesi vermenin yanında, ortaokul mezunlarının kayıt olarak lise öğrenimlerine devam edebildiklerini de ifade ederek, ”Haftada bir gün okula gelerek, diğer günlerde işyerinde çalışan öğrencilerimiz var. Okulumuza kayıt olan her öğrenciye aylık 515 Lira devlet katkısı veriyoruz.” Şeklinde konuştu.
Yılmaz; “4 yıllık eğitimden sonra öğrencilerimiz kurumumuzdan Mesleki Anadolu Lisesi diploması sahibi olmakta. Bununla birlikte yanında Ustalık Belgesi de almakta. “ ifadelerine yer verdi.
Organize sanayi ve bina vurgusu
Bina yetersizliği ve organize sanayi bölgesinin henüz olmaması nedeniyle sıkıntılarını da dile getiren Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Mustafa Yılmaz; “Öğrencilerimizin kendi alanlarında yapacakları işi öğrendiklerini, usta olduklarını ve iş yeri açabildiklerini gördüğümüzde, Mesleki Eğitim Merkezlerinden mezun olan öğrencilerin iş bulma oranının % 98 olduğunu ifade etmek isterim.
İlçemizin genç nüfus ve öğrenci potansiyelinin olduğunu, organize sanayi olmayışının ve binanın yetersiz olmasının çalışmalarını olumsuz etkilediğini de belirtmek isterim.” Dedi.
İlçe Milli Eğitim Müdürü Resül Özata ise; “Ortaokul öğrencilerini Mesleki Eğitime yönlendirme çalışmaları oldukça önemli. Ortaokul döneminde yetenekleri doğrultusunda mesleklere yönlendirilen öğrencilerin Mesleki Eğitimde 4 yıllık eğitimden geçtikten sonra lise öğrenimlerini tamamlayabildiklerini ve iş sahibi olarak iş yeri açabildiklerini söylemek isterim.” İfadelerine yer verdi.
İlçe Kaymakamı Halid Yıldız ise; “Mesleki Eğitim Merkezleri önemli lurumlar. Milli Eğitim Bakanlığı’nın 3 yıl önce yapmış olduğu düzenlemelerle, Mesleki Eğitim Merkezleri hem lise öğreniminin hem de çalışma hayatının beraber yürütüleceği bir kurum haline getirildi.
Bu düzenlemelerle iş verene de büyük kolaylıklar sağlandı. Ülkemizde işletmelerde ara eleman sıkıntısının olduğunu gözlemliyoruz. Bunun da Mesleki Eğitimi güçlendirip, geliştirilerek giderilebileceğini düşünüyoruz.” Dedi.
Amaçlarının ilçedeki Mesleki Eğitimden yararlanan öğrenci sayısını arttırmak olduğunu belirten Yıldız, konuyla ilgili olarak gereken çalışmaların yapılacağını ifade etti.
Kaymakam Halid Yıldız; En kısa zamanda iş kollarındaki oda başkanlarıyla bilgilendirme toplantısı yapılarak, öğrenci sayısının arttırlması için neler yapılabileceğinin görüşüleceğini ve Mesleki Eğitim Merkezinden ilçemizdeki iş verenlerle ve iş yerleri ile görüşmeler yapılarak, ihtiyaç duyulan ara eleman ve iş kollarının tespitinin yapılmasını istedi.

Share
6 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?