logo

Kaymakam Kudret Kurnaz; “Denetimlerin Amacı, Vaka Artışını Engellemek” Vezirköprü Protokolü İlçede Denetim Yaptı

Kaymakam Kudret Kurnaz; “Denetimlerin Amacı, Vaka Artışını Engellemek” Vezirköprü Protokolü İlçede Denetim Yaptı

Perşembe günü (bugün) İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İlde Coronavirüs tedbirleri kapsamında denetim gerçekleştirildi.

İlçemizde yapılan denetimlere Kaymakam Kudret Kurnaz, Belediye Başkan Yardımcısı Salih Sefacı ve kurum amirleri katıldı.

Denetimlerde vatandaşları uyaran Kaymakam Kudret Kurnaz basın mensuplarına yaptığı açıklamada; “İlçe genelindeki ölüm sayımız çok şükür ki ciddi boyutlarda değil. Fakat vaka sayılarımız ilçemizde de tüm Türkiye’de olduğu gibi artıyor. Bugün yaptığımız denetimin de amacı zaten bu. Vaka sayılarındaki artışı engelleyebilmek.

Şu anda en önemli tedbir maske, mesafe, hijyen. Maske ve mesafe konusunda insanların duyarlı olabilmeleri için biz denetim faaliyetlerini artırıyoruz. 10 Eylül Perşembe günü yani bugün tüm Türkiye’de valiler, kaymakamlar, belediye başkanları, ilgili kurum müdürleri, kolluk yetkilileri vb. gibi herkes şu anda sokakta. Sokak denetimleri, cadde denetimleri, iş yeri denetimleri yapıyoruz. Bu da vardığımız noktanın ciddiyetini göstermesi açısından bir işarettir diye düşünüyorum.

Vatandaşlarımızı duyarlılığa davet ediyorum. Çünkü maske konusundaki en büyük hassasiyet göstermesi gereken bizzat kişinin kendisi. Kişi kendisini korumalı ki maskeyi takmalı. Maskeyi takıp takmadığı konusunda bizim görevli yetiştirmemiz mümkün değil. İnsanları hassasiyete davet ediyorum. Çünkü vaka sayılarımız artıyor. Dikkat etsinler.” Dedi.

Vaka sayılarının geneline de değinen Kaymakam Kudret Kurnaz; “İlçemizdeki vaka sayıları, Türkiye geneliyle mukayese edildiğinde çok ciddi değil. Ama tüm Türkiye genelinde olduğu gibi, bizde de vaka sayılarımızda artış var. Pandeminin ilk aylarına göre çok daha üst rakamlara ulaşmış vaziyetteyiz. Hastanemiz şu an hastalarımızı yatırmak için yeterli kapasiteye sahip ama bu denetimleri yapmazsak ve vatandaşlarımız da duyarlılık göstermese bu hastane kapasitemizin de ilerleyen günlerde zorlanacağı anlamına geliyor.

 O yüzden vatandaşlarımızı hassasiyete davet ediyorum. Hijyene dikkat etsinler, maskelerini taksınlar, sosyal mesafeye dikkat etsinler. Gereksiz şekilde sokaklarda, mağazalarda, avmlerde dolaşmasınlar.

Bugün bütün kurum amirlerimizle birlikte denetimdeyiz. Onlarca işyerini denetledik. Sokaktaki insanlarımızla konuştuk. Uyardık, bilgilendirdik. Bundan sonra bu uyarı ve ikazlara rağmen denetimlere, tedbirlere riayet etmeyen vatandaşlarımıza idari para cezaları, idari yaptırım kararları uygulamak zorunda kalacağız. Bunları yaşamak ve yapmak istemiyoruz. Ama insan ve toplum sağlığını korumak için de yeri geldiğinde bunları uygulamak zorunda kalıyoruz.” İfadelerine yer verdi.

HES Kodu uygulaması konusunda da bilgi veren Kaymakam Kudret Kurnaz; “Vatandaşımız temaslı olması nedeniyle izolasyonda kalması gerekiyor ama dışarı çıkıyor. Bankaya gidiyor, kamu kurumuna veya belediyeye gidiyor. Bunun önüne geçebilmek için kapıda hes kodu sorgulaması yapıyoruz. Vatandaş HES kodunu aldığında evde izolasyonda olması gerektiği görülüyor ve biz vatandaşa önce idari yaptırım uyguluyor ve para cezası kesiyoruz, akabinde de evine götürüyoruz. “ dedi.

Duyarsız vatandaşların da olduğunu ifade eden Kaymakam Kurnaz; “Filyasyon sonucunda temaslı olup evde on dört gün izolasyonda kalması gerekirken sokağa çıkıp bankaya gidip yada başka yere gidip gezen dolaşan, hassasiyet göstermeyen duyarsız vatandaşlarımız da oluyor. Bunun en seri şekilde önüne geçebilmek için de denetim yapıyoruz. Sokakta rastlarsak yine idari yaptırım kararı uyguluyor ve evine götürüyoruz. “ dedi.

Burada en önemli olanın vatandaşların duyarlılığı olduğunu da ifade eden Kurnaz; “Şuan geldiğimiz noktada üç tane tedbirimiz var. Bu üç tedbirin uygulanabilmesi her şeyden önce vatandaşın kendisinin aktif rol oynaması gereken bir şey. Vatandaşın elini biz yıkayamayacağımıza göre, dezenfektanı vatandaşın eline biz dökemeyeceğimize göre bunlar bizzat vatandaşın yapması gereken bir şey.

Ben vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. İlçemizde %95’in üzerinde bir hassasiyet gördüm. Herkes maskesini takmış, mesafelere uymuş, işyerlerinde kalabalık insanlar yok. Bunun için denetimlerimiz daha sık bir şekilde devam edecek.” Şeklinde konuştu.

Kaymakam Kudret Kurnaz; “Denetimlerin Amacı, Vaka Artışını Engellemek” Vezirköprü Protokolü İlçede Denetim YaptıAyrıntılar; https://www.vezirkopruvatandas.com.tr/?p=14628 adresinde…

Göktan Tek'er paylaştı: 10 Eylül 2020 Perşembe

Share
296 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+9 = ?