logo

Kaymakam Mustafa Oruçoğlu açıkladı: Sekiz Yıldır Yapılmakta Olan Sağlık Merkezi Açılıyor 30 Kasım 1969 Pazar

Kaymakam Mustafa Oruçoğlu açıkladı: Sekiz Yıldır Yapılmakta Olan Sağlık Merkezi Açılıyor 30 Kasım 1969 Pazar

Makamında ziyaret ettiğimiz Vezirköprü Kaymakamı Mustafa Oruçoğlu bize Sağlık Merkezi’nin şeker bayramında açılacağını bildirmiştir.
Bilindiği gibi yılan hikayesine dönen sağlık merkezi yeni binası 8 yıldır yapılmakta idi.
Ayrıca şehrin ileri gelenleri ile bir “Vezirköprü Sorunlarının tespiti” toplantısı yapacağını belirten Oruçoğlu, elektrik, su, Vezirköprü’nün bir spor sahasına kavuşması bir kereste veya kontralit veya sunta fabrikası yapılması gibi meseleler üzerinde durulacağını, bunlar için bir heyet kurulacağını ve Ankara’ya gerekli temaslar için bu heyetin gideceğini açıklamıştır.

Akif Ozanın Cenazesi Çok Hazin Oldu
Geçen hafta derinden derine okunan selâlar, bir gencin daha öldüğünü haber veriyorlardı.
Akif Ozan, yeni ismi Yakakent olan Gümenüz’e deri almaya gitmişti. O akşam deri alacağı adamın evinde kaldı. Adam yarın bizim arabayla gidersin demişti Akif’e…
Akif o araba ile benzinliğe kadar gitti. Minibüs benzin alırken inmiş bir ara; arabanın arkasında duruyordu. Biraz ileride de kamyon vardı. İki vasıta bir anda manevra yapınca, Akif sıkışarak ayağı kırıldı ve arabaların altında ezildi. Derhal Bafra Hastanesine kaldırıldı. Orada alınan ifadesinde: kimseden davacı olmadığını, durumun kazaen başına geldiğini anlattı. Çok geçmeden vefat etti.
Akif’in cenazesinin Vezirköprü’ye getirilişi çok hazin oldu. Kendisi dürüst, çalışkan ve inançlarına tam bağlı sabahın erken saatlerinde kalkıp namazını kılan kendi işinde bir insandı. 1943-1944 yılında Merkez İlkokulundan mezun olmuştur.
Ortaklar’lı Kadının Davasına Devam Olundu
E. mahkemeye siyah çarşafla gelmişti. Biraz şişmanlamış, biraz da yüzü solgunlaşmıştı. Fakat güzelliğinden bir şey kaybetmemiş, çocuksu masum görüntüsü devam etmekteydi.
Ağır Ceza Mahkemesi yakında atandığı Tekirdağ’a gidecek olan Yavuz Dinçsoy’un Başkanlığı’nda, hakim Ali Ayhan, hakim Necmettin Küçükay, savcı Orhan Demirali’den teşekkül ediyordu.
Daha önce Avukat Semiha Yücel, E.’nin davasını kabul etmemiş, genç kadının savunmasını A.Kadir Deveci üzerine almıştı.
Ne oldu?
Fakat sorgu hakimliğinde bir ipucu bulmak üzere A.’la, E. baş başa bırakılmış, aralarındaki konuşma teyp’e alınmıştı. Ankara’ya gönderilen teyp, yazılmış fakat bu yazı adli tıptan henüz gelmemişti. Bu yüzden mahkeme yapılamadı. Aşığı için kocasını öldürüp gusül dolabına saklamaktan sanık Havza’nın Ortaklar köylü idam talebiyle yargılanan genç kadının da duruşması bir başka güne bırakılmıştır.
Vezirköprü Ormanlarına Fabrika Yapımını Ormancılar da Destekliyor
Vezirköprü Orman İşletmesine mensup ormancılar Vezirköprü’ye ormanla ilgili bir fabrika yapımında Vezirköprülüler ve belki daha fazla Vezirköprülülerin davasını destekledikleri öğrenilmiştir.
Orman içinde yaşayan otuz bin insanı sefaletten kurtaracak ve onlara geçimlerini kaçakçılığa mecbur olmayacak şekilde temin edecek bir iş sahası verecek ormanla ilgili bir yatırım’ın gerçekleşmesi için başta Orman İşletmesi’nin çalışkan müdürü Celalettin Erdem, bölge şefleri, muhasebecisi dahil en ufak memuruna kadar Vezirköprülülerin bu davasını desteklemekte oldukları memnuniyetle öğrenilmiştir.
Bilindiği gibi ormanla ilgili 47 orman yatırımından bir tanesinin Vezirköprü’ye alınabilmesi ilçenin rengini değiştirecektir.
Traktörcüler, traktörünüzü Namazgâh’a çekmezseniz minderlerinizi kaybedersiniz.
Belediye Traktörlere Minder Cezası Kesiyor
Bir süre sebze hali olarak yapılan Namazgâh, şimdi de traktör park yeri olarak düzenlenmiştir.
Buraya çekilen her traktörden 150 kuruş park ücreti alınmakta, traktörün şehrin trafiğini aksatır vaziyette sağda solda bırakanlardan derhal ceza alınmaktadır.
Ancak traktörcüyü bulup para cezası tahsili mümkün olmayacağını düşünen belediye bu işi daha pratik hale getirmiş, traktörünün minderini yerinde bulamayan traktör sahibi de, park yerine çekmediğini ve cezaya uğradığını anlamaktadır.

Share
174 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+1 = ?