logo

Kaymakam V. Oruçoğlu köye gidip inceleme yaptıktan sonra kanaatini açıkladı: “Oymaağaç’ta Tarihi Bir Şehir Çıkabilir.” 31 Mayıs 1970 Pazar

Kaymakam V. Oruçoğlu köye gidip  inceleme yaptıktan sonra kanaatini açıkladı: “Oymaağaç’ta Tarihi Bir Şehir Çıkabilir.” 31 Mayıs 1970 Pazar

Vezirköprü’nün 8 km. kadar yakınındaki Oymaağaç köyünde, tarihi bir şehir kalıntılarına ait izler bulunduğu ilçemiz kaymakamlığına bildirmiş, olay yerine giden Kaymakam vekili Mustafa Oruçoğlu da, köyde kazılmış yerde inceleme yaptıktan sonra:

Binası boş değil, bir şeyler var. Belki tarihi şehir bile çıkabilir. Böyle tarihi bir şeyin çıkması hem bu köyün iktisadi durumunu, hem de Vezirköprü’nün çehresini değiştirir. Arazi sahibi de ayrıca hissesini alır demiştir. Köylülere de izinsiz kazı yapmamalarını söylemiştir. Çok kimse Oymaağaç köyünde define için izin ruhsatı almak amacıyla gerekli yerlere başvurmuş neticeyi beklemekte idiler. Ayrıca define aramak amacıyla müracaat yapan, birbirlerinden haberleri olmayan birkaç ekip de aynı köy ve civarında kazılar yapmak için izin ruhsatı için çalışmakta idiler. İlçemiz Kaymakamı da gerekli yerlere bildirmiştir.
Ne olabilir?
Vezirköprü’de yapılacak arkeolojik kazılar define değil de tarihi şehir çok kıymetli eserlerin çıkmasına sebep olabilir. Bu bakımdan ilgililerin durum üzerine eğilmeleri beklenmektedir.
Samsun’a giden tarihi taşlar
Vezirköprü’den tarihi müzelik taşlar Samsun’a gönderilmiştir. Daha önce de Köprülü Mehmet Paşa konağının tavanı Samsun’a gönderilmişti. Oysa bunlar Fazıl Ahmet Paşa’nın kütüphanesinde müzelenmezse bile saklanabilir. Bu eserler bulunduğu yer için kıymetlidir. Herşeyi Samsun’a taşıyıp ilçeleri kaale almamak doğru bir şey olmaz.
CHP Genel Sekreter Yardımcısı Üstünel
“Fakir Fukaraya Yağmur Gibi Vergi Geliyor” dedi
Köylü ve şehirlinin hayli dertli bulunduğu şu günlerde CHP Genel Sekreter Yardımcısı Besim Üstünel’i Samsun Milletvekili Yaşar Akal’ın Vezirköprü’ye getirmesi halk tarafından büyük bir ilgiyle karşılanmış Vezirköprü’ye CHP’lilerin ayırdığı vakitlerinin çok azlığı dertli vatandaşların dertleşilmesine pek az imkan sağlamıştır.
CHP binasında vatandaşlar bir yıl öncesi 3 lira olan çivinin altı liraya kadar satıldığından yakınmışlar, çiftçi borçlarının ertelenmemesi, çiftçi ürününün değer bulamaması gibi şikâyetler sıralanmıştır.
Daha sonra söz alan Üstünel, Ecevet’in mecliste konuşmalarını anlatmış, mecliste Ecevit gücünün yeterince çalışıyor. Demiştir. Diğer konulara da değinen Üstünel, vergilerden yakınmış, şunları anlatmıştır: Öyle bir zamandayız ki ne köylünün ürünü değer fiyat buluyor ne de köylüye yeteri kadar kredi veriliyor, bu yetmiyormuş gibi bir düzine vergi de meclislerden çıkmak üzere… Bunlara vergi yağmuru demek yerinde olur. Demiştir.
Vezirköprülü il genel meclis üyelerinin harekete geçmesi isteniyor.
Vezirköprü Her Şeyde Üvey Evlat Mı?
Vezirköprü her şeyde üvey evlat muamelesi görmektedir. Okulsuzlukta 31 köyle Vezirköprü birinci gelmektedir. Köy yolları bakımından yolsuzlukta birinci Vezirköprü gelmektedir. Sağlık hizmetleri bakımından geride Vezirköprü gelmektedir. Tüm talihsizlikler bu ilçenin başına bela mı kesilecek…
Bafra köy yolları için Ankara’dan (bakanlıktan) 150 bin lira, Alaçam ise 70 bin lira gelirken Vezirköprü hastanesi için ayrılan 25 bin liracık bile Kavak’a gitmiştir. Kavak ilçesi kendine ayrılan 25 bin lirayı da almıştır.
Kavak’ta bir yol çalışması seferberliği vardır bu yıl… Vezirköprü’de talihsizlik almış yürümüştür. Müteahite verilmesi gerekli Doyran, Derekürt yolları da yatmıştır. Oysa bunlar programdadır. Vezirköprü’ye bu yıl tek ilkokul ancak yapılacaktır. Bunları daha fazla uzatmayalım.
Samsun Vilayeti inceleyip kararını bildirecek:
Vezirköprü Lisesi İçin Ankara’dan Cevap Geldi
Vezirköprü Lisesi için, Ortaokul Üstü Okul Yaptırma Derneği eski başkanı ve yöneticilerinin yaptığı müracaata Ankara’dan cevap gelmiştir.
Öğrenildiğine göre: Ankara, Vezirköprü’nün müracaatını Samsun’da inceleyip, gerekli kanaati bildirmesi için göndermiştir. Samsun’a da ayrıca dernek tarafından bir dilekçe daha gönderilmiştir.
VEZİRKÖPRÜ LİSESİ’nin gerçekleşmesi için Samsun’un Sayın eğitimci Valisi Ertuğrul Ünlüer’in ve Sayın Milli Eğitim Müdürü Hasan Basri Özgen’in yardım ve alakalarını bekliyoruz.

Share
101 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?