logo

11 Eylül 2018

Kaymakamlık önce izin verdi, sonra iptal etti: Soğucak Mahalleliler Kaymakamlık Önünde Su Eylemi Yaptı

Kaymakamlık önce izin verdi, sonra iptal etti:  Soğucak Mahalleliler Kaymakamlık Önünde Su Eylemi Yaptı

Önce Kaymakamlık izni alan sonra izinleri iptal edilen Soğucak Mahallesi sakinleri su getirmek için mücadele ediyorlar. 42 hanelik Soğucak Mahallesinde yaşayan yaklaşık 500 kişinin 3 aydır susuzluk çektiği belirtiliyor.

1 hafta kadar önce Mahallelerine su getirmek için çalışmalara başlayan Soğucak Mahallesi sakinlerine Gümüşhacıköy Dumanlı köylüleri karşı çıktı.

Jandarmayı çağıran Dumanlı köylüler jandarma marifetiyle, izinleri olmadığı gerekçesiyle, çalışmaları durdurdular.

Vezirköprü’ye gelerek Kaymakamlıktan gerekli izni alan Soğucak sakinleri ertesi gün tekrar çalışmalara başladılar. Ancak Harem Deresi üzerinden su getirmek için çalışma başlatan Soğucak Mahallesi sakinlerine Dumanlı Mahallesi Muhtarı yanında Jandarma ile gelerek yine engel oldu.

Vezirköprü’ye gelerek kaymakamlığa itiraz eden Dumanlı muhtarının başvurusuyla izin bu kez iptal edildi.

Su için çalışmaları devam ettirmeye çalışan Soğucak muhtarına iznin iptal edildiği ise burada söylendi.

Önce izin veren daha sonra iptal eden kaymakamlığa gelen Soğucak sakinleri Kaymakam Yunus Emre Altıner’den konuyu çözüme ulaştırmasını istediler.

Harem Deresinin Vezirköprü sınırları içerisinde bulunduğunu iddia eden mahalleliler çalışmalara engel olunduğu gerekçesiyle Vezirköprü Kaymakamlığı önüne giderek eylem yaptılar.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan mahalle sakinlerinden Süleyman Bedirhan; “Kendi imkanlarımızla yaklaşık 2500 metre uzaklıktan su getirebilmek için Vezirköprü Kaymakamlığı’ndan gerekli izinleri alarak çalışma başlattık. 2000 metrelik alana boru döşemesini yaptık. Bu iş için yaklaşık 10 bin lira masraf ettik. Neredeyse tamamlayacaktık ki, Dumanlı Mahallesi sakinleri jandarma zoruyla çalışmamıza engel oldu.”dedi.

Bu sırada mahalle sakinlerinin yanına gelen Kaymakam Yunus Emre Altıner, mahallelileri sakinleştirerek, içme suyundaki engeli kaldırmak için gerekli yazışmaların yapıldığını ifade etti. Altıner; “Dumanlı Mahallesinden su getirmek için başlatmış olduğunuz çalışma alanı Tapu Kadastro’da o mahalleye ait olarak güncellenmiş. Biz kadastro ile gerekli yazışmaları gerçekleştirdik. Çıkan sonuçla eğer bu bölgenin bizim sınırlarımız içerisinde olduğu onaylanırsa çalışmalarınıza devam edebilirsiniz. Ancak süreç sonuçlanana kadar beklemek zorundayız.” Dedi.

Eylemin ardından bir basın açıklaması yapan Kaymakam Altıner; “Burada iki mahallemizin anlaşmazlığı nedeniyle bir sorun oluştu. Bizler Kadastrodan yarın çıkacak karar göre hareket edeceğiz. Eğer bu alan bizim sınırlarımız içerisinde çıkarsa çalışmalarına devam edebilmeleri için müsaade edeceğiz. Ancak Gümüşhacıköy sınırları içerisinde çıkarsa bu durumu da Gümüşhacıköy Kaymakamlığı ve Amasya Valiliği ile ikili ilişkiler içerisinde çözeceğiz. Neticede su kimin sınırları içerisindeyse kullanım hakkı da onun olur.” İfadelerini kullandı.

Açıklama sonrası kaymakamlık önünden olaysız bir şekilde dağıldı.

Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz Soğucak Mahallesi Muhtarı Mustafa Demirci:

  • Vezirköprü sahipsiz kalmış. Gümüşhacıköy kadastro çalışması yapıyor, bizim sınırlarımızdan 8 km eninde 4,5 km genişlikte bir alanı kendi alanı olarak gösteriyor Vezirköprü’den kimsenin haberi yok. İlçemizin bu büyüklükte toprak kaybına kimse ses çıkarmamış. Biz Ahmetbaba Mahallesi’nden ayrıldık. Daha önce Ahmetbaba’ya ait olan bu alan artık bizim mahallemize ait olmalı. Zaten yıllarca bu alanda biz kesim yaptık, yapıyoruz. Kadastro’dan işin çözüleceğine ve lehimize karar çıkacağına eminiz. Dedi.

Share
531 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+3 = ?