logo

KAZILAN HER YERDEN TARİH FIŞKIRIYOR

KAZILAN HER YERDEN TARİH FIŞKIRIYOR

Vezirköprü ‘de kanalizasyon çalışması çerçevesinde yapılan kazılardan tarih fışkırıyor.

Vezirköprü ilçe merkezinin farklı mahallelerinde yapılan kazıların bir kısmı müzeden görevlendirilen tek arkeolog nezaretinde gerçekleşirken, sit alanı kapsamında olmayan yerlerde kontrolsüz olarak devam ediyor.

Bu güne kadar birçok alanda çok sayıda tarihi yapı elemanlarına denk geliniyor ve kontrolsüz alanlardan çıkan eserler sit alanına nezaret eden arkeologa bilgi veriliyor. Zaman zaman çalışmalar durdurularak çıkan eserler polis nezaretinde incelenerek Vezirköprü’nün çeşitli yerlerinde geçici korumaya alınıyor.

Özellikle son hafta yapılan kazılarda Çanaklı ve Nalbantlı mahallelerinde belki bir Roma dönemi tapınağa ait olabileceği düşünülen eserlere rastlandı. Polis nezaretinde güvenli bölgeye nakledilen eserlerin Vezirköprü tarihine ışık tutacağı belirtiliyor.

Bilindiği gibi Cumhuriyet mahallesinin büyük bir bölümü “Sit Alanı” olarak ilan edildiği için bu alanda yürütülen çalışmalar Samsun Müzesinden görevlendirilen bir arkeolog nezaretinde gerçekleştiriliyor. Ancak son hafta yapılan kazılarda Cumhuriyet mahallesinde herhangi bir tarihi kalıntıya rastlanmazken, sit alanı ilan edilmeyen mahallelerde çok sayıda tarihi bina kalıntısı bulundu.

Tabakhane mahallesinde yapılan kazılarda ise, iki adet ahşap tabak dinlendirme teknesi bulundu. Çam ağacından yapılmış bu teknelerin de bir an önce koruma altına alınması gerekiyor.

 

 

Share
1045 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+3 = ?