logo

Kenevir sanayisi de kurulursa Vezirköprü’de ekilen alan en az 20 bin dönüme çıkar.. Kenevirin entegre tesisi Vezirköprü’de olmalı!..

Kenevir sanayisi de kurulursa Vezirköprü’de ekilen alan en az 20 bin dönüme çıkar.. Kenevirin entegre tesisi  Vezirköprü’de olmalı!..

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Kenevir’in başkenti Vezirköprü olacak!” açıklamasının üzerinden yaklaşık 1,5 yıl geçti. Peki Vezirköprü’nün kenevirin başkenti olması için gerekli çalışmalar yapılıyor mu?

Hemen her alanda işe yaradığı aktarılan KENEVİR bitkisinin yaygınlaşması ve üretildiği Vezirköprü’de sanayisinin de olması için çalışmalar sürüyor.
Daha önce 2019-2020-2021 yıllarında tohum sayısın artırılması için çalışma yapılacağı belirtilen KENEVİR için aynı zamanda sanayi kurulması çalışmalarının da sürdürüleceği aktarılmıştı.
Vezirköprü’de yıllardır süreklilik halinde ekilen KENEVİR’in hem orijinal tohumuna sahip olması, hem de ilçe ikliminin kenevir için uygun olması sebebiyle ekim en fazla Vezirköprü’de yapılıyor.
Edinilen bilgiye göre; özellikle Narlısaray sahip olduğu hava, su, toprak gibi değişmeyecek faktörler sayesinde en kaliteli kenevir üretilen bölge olarak görünüyor. Yıllarca muhafaza ettiği tohum çeşidi de bunlara ek olarak bir avantaj olarak görülüyor.
Daha önce başvurusu yapılan VEZİR ve NARLI isimleriyle kenevirin tescilli hale gelmesi çalışmalarında da sona gelindiği ve bu yılsonuna kadar tescil sürecinin tamamlanacağı belirtiliyor. Tescil için bekleme süresi olan 2 yıl bu yıl Eylül hasadıyla birlikte sona erecek.

Tohumların üniversitelerde de çoğaltılmaya başlandığı da gelen bilgiler arasında.
Üretim 3 kat artıyor..
Vezirköprü’de 2016 yılında 27 çiftçinin toplam 70 dönüm ektiği kenevir, 2019 yılından sonra ciddi artış gösterdi. 2019 yılında 58 çiftçimiz 141 dönüm lif, 287 dönüm tohum olmak üzere toplam 428 dönüm kenevir ekimi yaptı.
2020 yılı içinse 38 çiftçi 13 dönüm lif 1450 dönüm tohum olmak üzere 1463 dönüm kenevir ekimi yapacağını taahhüt etti. Bir başka deyişle Vezirköprü’de kenevir üretimi geçen yıla oranla 3 kat artmış olacak.
Bu rakamlara göre Vezirköprü, Türkiye genelinde en fazla kenevir üretimi yapan yer oluyor.
Entegre Tesis Vezirköprü’de olmalı
Vezirköprü’de üretimin gittikçe artması ve amaçlanan yerinde üretim, yerinde sanayi, yerinde istihdam gereğince sanayisinin de Vezirköprü’de olması için çalışmalar sürüyor.
İşlenmeden ham haliyle nakliyesinin ciddi ekonomik yük getireceği belirtilen kenevirin Vezirköprü’de işlenmesinin daha ekonomik olacağını gösteriyor.
Tahminlere göre Vezirköprü’de oluşacak bir kenevir sanayisi, ilçede kenevir üretiminin de 20 bin dönümü bulmasına neden olacak.
Yetkililer, kenevir için kurulacak bir entegre tesisin de üretimin en yoğun olduğu yer olan Vezirköprü’de olması gerektiğini belirtiyorlar.

Share
98 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+9 = ?