logo

Kenevir Üretim İzni İçin Müracaatlar Başladı

Kenevir Üretim İzni İçin  Müracaatlar Başladı

Geçtiğimiz yıl kenevir ekenlerin kazandıklarından memnun olmaları bu yıl ekimin daha fazla olacağını gösteriyor.

Ülkemizde Kenevir üretimi, 29 Eylül 2016 tarih ve 29842 sayılı Resmi Gazetede Yayınlanan Kenevir Yetiştiriciliği ve Kontrolü Hakkında Yönetmelik kapsamında yapılmaktadır. Bu kapsamda Samsun’da, Kenevir üretimi ruhsatlı olarak yapmakta ve sadece tohum veya elyaf üretebilmektedir.
Konu ile ilgili olarak Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam yaptığı açıklamada; “Toplumsal asayiş ve halk sağlığı gerekçesiyle, kayıt dışı üretimine sadece bizde değil Dünyanın pek çok yerinde kısıtlama getirilmiş olan Kenevir bitkisinin üretiminde bildiğimiz gibi Samsun İlimiz Bakanlığımızca ruhsatlı iller arasında ve hatta lokomotif konumundadır. Dolayısıyla bu ruhsat kapsamında, bitkinin üretimi için yasal başvuru ve üretim amacının beyanı gerekli görülmüştür.” Dedi.
Üretim yapacaklar için gerekli belgeleri de sıralayan Sağlam; Bu husustaki müracaatlar 1 Nisan tarihine kadar en yakın Kaymakamlık veya Tarım ve Orman İlçe Müdürlüklerine yapılabilecek olup gerekli belgeler ise; Nüfus Kayıt Örneği, Üretim yılına ilişkin Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS Belgesi), Üretim yerinin toplam yüzölçümü ile ada/parsel numarasını gösterir kroki, Başvuru sahibinin Kenevir yetiştiriciliği amacını belirtir Yönetmeliğin Ek-1’de yer alan örneğe uygun başvuru formu( İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinden temin edilebilir), Çiftçinin daha önce izinsiz Kenevir ekme, uyuşturucu imal etme, dağıtma, ticaretini yapma veya kullanma suçu işlemediğine ve yetiştiricilik izni verilmesini müteakip bu Yönetmelik hükümlerine uygun olarak hareket edeceğine ilişkin Ek-2’de yer alan örneğe uygun taahhütname (İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinden temin edilebilir)” şeklinde konuştu.
Sağlam; “Adı geçen Yönetmelik hükümlerine göre “tohum “ ve “elyaf “ dışında kenevir üretimi söz konusu olmayıp, yasal izin almadan üretim yapılan kenevirler ruhsatsız üretim olarak değerlendirilecektir.1 Nisan 2020 tarihi sonrasında Kenevir üretimi için yapılan Çiftçi Kayıt Sistemi kaydı ile kenevir üretim izin başvurusu kabul edilmeyecektir.
Yönetmelik hükümlerine uygun şartları taşıyan parsel ve üreticilere üretim izini üretim yapılan parselin kayıtlı olduğu mülki amirlik (İlçede Kaymakam, İllerde ise Vali)tarafından verilmektedir. Bu bağlamda üreticilerimizin belirtilen mercilere istenen evraklarla birlikte şahsen başvurmalarını önemle hatırlatır, bol bereketli bir üretim sezonu dilerim.” Dedi.

Share
97 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+6 = ?