logo

Kenevir Üretimi İçin Başvurular istenen seviyeye ulaşmadı. Başvuru Bin 500 dönümden 180 dönüme düştü!

Kenevir Üretimi İçin Başvurular istenen seviyeye ulaşmadı. Başvuru Bin 500 dönümden 180 dönüme düştü!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Kenevir’in başkenti olacağı açıklamasının yapılmasından sonra gözlerin çevrildiği ilçe olan Vezirköprü’de kenevir üretimi için müracaatlar bu yıl istenilen seviyeye ulaşamadı.

Açıklamanın yapıldığı ilk yıllarda ciddi üretimi yapılmaya başlanan kenevir zaman içerisinde eskiden olduğu gibi sadece birkaç üreticinin ektiği ürün haline geri döndü.
Vezirköprü’nün gelişmesi için büyük beklenti ortaya çıkaran kenevirde en ufak bir gelişme dahi sağlanamadı.
2016-2017 yıllarında lif ve tohum olmak üzere toplamda 70 dönüm civarında bulunan kenevir üretimi başvurusu bu yıl 178 dönüme çıksa da, istenilen seviyeye ulaşamadığı görüldü.
Kenevir yetiştirmek isteyen üreticilerin 1 Ocak -1 Nisan 2022 tarihleri arasında İlçe Tarım Müdürlüğü’ne başvuru yapmaları gerekiyordu.

“tohum “ ve “elyaf “(lif ) dışında kenevir üretiminin söz konusu olmadığı, yasal izin almadan üretim yapılan kenevirler ruhsatsız üretim olarak değerlendirileceğinin belirtildiği açıklamada; “1 Nisan 2022 tarihi sonrasında Kenevir üretimi için yapılan Çiftçi Kayıt Sistemi kaydı ile kenevir üretim izin başvurusu kabul edilmeyecektir.” Açıklaması yapılmıştı.
Üstelik Havza’da kenevirden tekstil için sap toplayan bir firmanın ve ayrıca Kastamonu’dan iki ayrı firmanın kenevir aldığından bahsedilmesine rağmen talebin sadece 178 dönüme çıkmış olması yeterli bulunmadı.
Güvensizlik mi var?
Kenevir ekiminde daha önce alım yapılacağı duyulunca 39 üretici 14 dönüm lif 1456 dönüm tohum olmak üzere toplamda 1470 dönüm kadar ekim yapmıştı.
İddialara göre; 2020 yılında üretim yapanlar sözleşmelerde geçen ve söz verilen paraları ya alamadı, ya da zamanında alamadı. Bu durumda kenevir üreticisinden alım yapacağını söyleyen kişilere güven de istendiği seviyede olmadı.
Yine kenevir ekiminin diğer üretilen tarım ürünlerinden daha az kazandırdığı iddiası da ekimin az olmasının bir başka sebebi olarak belirtiliyor.
25 üretici başvurdu
Vezirköprü’de kenevir üretimi için ilan edilen tarihlerde başvuru yapan 25 üreticinin olduğu, bunlardan birinin tüzel kişilik diğer 24’ünün özel üretici olduğu kaydedildi.
2022 yılında izinli Kenevir Yetiştiriciliği kapsamında Vezirköprü’de başvuru yapan üreticilerin büyük çoğunluğunu Narlısaray oluştururken, Güldere, Saraylı, Adatepe, Çal ve Karabük mahallerinde olduğu öğrenildi.
Parladı, söndü!
Kenevir ekimi 2019 ve 2020 yıllarında ciddi artış göstermişti. Hem üretici sayısı iki katına çıkmış hem de ekilen alan miktarı katlanarak artmıştı.
Ancak ekimlerden ziyade üreticinin emeğinin karşılığını alamaması nedeniyle bugün özellikle lif alacağını söyleyen (duyduğumuza göre de paralarını taahhüt ettiği zaman içerisinde ödemesine rağmen) firmalar istedikleri ekim miktarına ulaşamıyorlar.
Yine de yapılan çalışmalar karşılığını az da olsa bulmuş olsa gerek ki, 2021 yılında sadece 5 çiftçinin 103,4 dönüm ektiği tohumluk kenevir bu yıl yeninde 25 çiftçiye ve 91 dönümü liflik olmak üzere 178 dönüme çıkmış.
Bu gelişmelere rağmen ekilen alanın azlığı nedeniyle kenevir sanayisinin istediği hammaddeye ulaşamama sıkıntısı ile karşı karşıya kalabileceği belirtiliyor.

Share
19 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?