logo

Kenevir ve Hastane..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vezirköprü’nün iki kenevir tohumu çeşidi Narlı ve Vezir tescillendi.
Peki ne olacak?
Tescil işlemiyle birlikte, endüstriyel olarak gelişmesini sağlamak açısından ilk ve büyük bir adım atıldığı söyleniyor. Yetkililer bundan sonra rahatça endüstriyel anlamda gelişme sağlanabileceğini söylüyorlar.
Bu açıklamalar, kısa süre içerisinde kendisinden beklenen üretimi bile yapmış olan, en ciddi kenevir ekilen bölge olan ve tescilli tohumlardan birine de ismini veren Narlı’daki üreticiye nasıl yansıyacak?
Kısa zamanda yaramayacağını söylemek için falcılığa gerek yok. Çünkü bildiğimiz bir endüstriyel gelişme ortada yok. Böyle olunca ‘keneviri ekin alacağım’ diyen firmaların da dayanma gücü nereye kadar gidecek? Satamadığınız bir malın üretimi kime ne kazandırır?
Hal böyle olunca ister istemez gözlerimiz devletin kurumlarını arar hale geliyor.
Ciddi bir maliyet getiren bu ölçekteki ekimin üzerinden TİGEM (Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü) elini çekince geçtiğimiz yıl kenevir üreticisi kendi tabirleriyle “ortada kaldı.” Üreticinin iddiasına göre, ürettiklerini sattılar, ancak alıcı özel firmalar üreticinin alın terinin ve emeğinin karşılığını ya zamanında ödeyemediler, ya da ortadan kayboldular.
Peki kenevirin başkenti olacağı açıklanan Vezirköprü bu şekilde bir başkent haline dönüşebilir mi?
Bu kadar önemli olduğu anlatılan, kağıttan otomotive, tekstilden yakıta, ilaç sektöründen kozmetiğe kadar kullanım alanı olduğu belirtilen kenevirin gelişmesini istiyorsak özellikle başlangıcında elinden tutmamız gerekmiyor mu?
Devlet, özellikle gelişme aşamasındayken kenevir üreticisi ile bunu alıp işlemek isteyen firmaların arasında köprü ve garantör olarak, iyi niyetli kişilerin arkasında durmalıdır.
Hastanenin tartışması değişmeli..
Vezirköprü Devlet Hastanesi’nin yeni binasının inşaatının birçok eksik ve hatayla teslim edildiği görülüyor.
Hemen her gün bu binadan gelen şikayetleri duyuyoruz. Vatandaşlar bu kadar uzun zaman bekledikleri ve güzel bir binaya kavuştuklarına inandıkları hastanenin müteahhit hataları yüzünden gündeme gelmesinden açıkçası rahatsız.
Yeri yanlıştı, inşaatı bu şekilde olmamalıydı tartışmalarını geride bırakarak geldiğimiz noktada, sadece tıbbi eksiklerini konuşmak istediğimiz Vezirköprü Devlet Hastanesi’nin fiziki eksiklerini konuşmayı sürdürmeyi kim ister?
Samsun’un en uzak ilçesinin insanlarının en iyi sağlık hizmetine kavuşmaları için dışarılara gitmesinin çilesini bitiren bir hastane değil midir istediğimiz?
Yıllarca hasretle beklenen ve sonunda geldi diye sevindiğimiz MR cihazını kullanmak için çevre ilçelerden bile gelenlerin bulunduğunu, Vezirköprü’nün sağlık anlamında bir cazibe merkezi olması gerektiğini, bu yolda da önemli adımlar atıldığını söylemek yerine göçükleri yazmak hangi Vezirköprülüyü sevindirir?

Share
30 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Zorunlu Toplulaştırma..

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de bu hafta yoğun geçti. Özellikle zorunlu arazi toplulaştırma işlemlerine önceki hafta Yağınözü Mahallesi'nde, geçtiğimiz hafta da Adatepe Mahallesi'ndeki vatandaşların itirazlarının damga vurduğu haftada İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in ziyareti de eklenince uzun zamandır olmayan bir yoğunluk oluştu. Arazi toplulaştırma olarak bilinen projenin ilçede yeniden adlandırılarak Zorunlu Toplulaştırma denmesi, halkın bu konuya ne kadar duyarlı olduğunun göstergesidir aslında. Zorunlu Arazi Toplulaştırma işlemine özünde karşı olma...
 • MERAL AKŞENER

  15 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Geçen hafta Vezirköprü'de Meral Akşener fırtınası esti. Her meydanda, her cadde ve sokakta, kahvehaneler ve parklarda İYİ Parti ve lider Akşener konuşuluyordu. Meral Akşener; Özellikle toprakları gelişi güzel toplulaştırılmaya başlanan Vezirköprü'nün 24 köyünden biri olan Adatepe köyünde moral depoladı. Adatepe'de özellikle kadınlar büyük kalabalık halinde Meral Akşener'i coşkun bir tezahüratla karşıladılar. Toprakların toplulaştırılması geçici bir süre için durduruldu ve iş makineleri şimdilik geri çekildi. Ancak; Halk arasında yaygın bir kan...
 • Birlik olmalıyız, ama nasıl?

  08 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Daha önceleri Vezirköprü'nün bölgede en önemli ilçe olduğunu bilirdik. Bunda ilçenin kendi içindeki ürettiklerinin dışarıda Pazar bularak satmaları ve buradan elde edilen paranın ilçe ekonomisine katılmasının önemi büyüktü. Kunduracılık olsun, ipek böcekçiliği olsun, çömlekçilik olsun, ip yapımı olsun.. Daha neler neler. Vezirköprü kendi ihtiyacını kendi karşıladığı gibi, dış pazarda da yer bulan bir ekonomiye sahipti. Türkiye'de de dünyada olduğu gibi üretim modelleri değişince fabrikasyona ayak uyduramayan Vezirköprü de ekonomik yönden zayıf...
 • SAMSUN’DA MUHALEFET VAR MI?

  08 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Yıllardır “Vezirköprü sahipsiz” diye hem Vezirköprülüler hem de Vezirköprü yerel medyası dertlenip durur. Haydi diyelim iktidar Vezirköprü sorunlarının çözümü ile ilgilenmiyor ya da çözümleri savsaklıyor. Peki ya muhalefet ne yapıyor? Samsun'da muhalefet örgütsüz.İl başkanlarını pek bilmem ama özellikle sahipsiz bulunduğumuz Vezirköprü'de örgütün değil kişilere ya da kişiye bağlı “kalk-kalk, yat-yat” emre bağlı ilçe başkanı ile kitlesel muhalefet olmaz!.. Ayrıca özellikle ana muhalefet (Büyük Muhalefet) partisi CHP'nin Samsun'daki milletvekil...