logo

Kenevir ve Hastane..


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Vezirköprü’nün iki kenevir tohumu çeşidi Narlı ve Vezir tescillendi.
Peki ne olacak?
Tescil işlemiyle birlikte, endüstriyel olarak gelişmesini sağlamak açısından ilk ve büyük bir adım atıldığı söyleniyor. Yetkililer bundan sonra rahatça endüstriyel anlamda gelişme sağlanabileceğini söylüyorlar.
Bu açıklamalar, kısa süre içerisinde kendisinden beklenen üretimi bile yapmış olan, en ciddi kenevir ekilen bölge olan ve tescilli tohumlardan birine de ismini veren Narlı’daki üreticiye nasıl yansıyacak?
Kısa zamanda yaramayacağını söylemek için falcılığa gerek yok. Çünkü bildiğimiz bir endüstriyel gelişme ortada yok. Böyle olunca ‘keneviri ekin alacağım’ diyen firmaların da dayanma gücü nereye kadar gidecek? Satamadığınız bir malın üretimi kime ne kazandırır?
Hal böyle olunca ister istemez gözlerimiz devletin kurumlarını arar hale geliyor.
Ciddi bir maliyet getiren bu ölçekteki ekimin üzerinden TİGEM (Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü) elini çekince geçtiğimiz yıl kenevir üreticisi kendi tabirleriyle “ortada kaldı.” Üreticinin iddiasına göre, ürettiklerini sattılar, ancak alıcı özel firmalar üreticinin alın terinin ve emeğinin karşılığını ya zamanında ödeyemediler, ya da ortadan kayboldular.
Peki kenevirin başkenti olacağı açıklanan Vezirköprü bu şekilde bir başkent haline dönüşebilir mi?
Bu kadar önemli olduğu anlatılan, kağıttan otomotive, tekstilden yakıta, ilaç sektöründen kozmetiğe kadar kullanım alanı olduğu belirtilen kenevirin gelişmesini istiyorsak özellikle başlangıcında elinden tutmamız gerekmiyor mu?
Devlet, özellikle gelişme aşamasındayken kenevir üreticisi ile bunu alıp işlemek isteyen firmaların arasında köprü ve garantör olarak, iyi niyetli kişilerin arkasında durmalıdır.
Hastanenin tartışması değişmeli..
Vezirköprü Devlet Hastanesi’nin yeni binasının inşaatının birçok eksik ve hatayla teslim edildiği görülüyor.
Hemen her gün bu binadan gelen şikayetleri duyuyoruz. Vatandaşlar bu kadar uzun zaman bekledikleri ve güzel bir binaya kavuştuklarına inandıkları hastanenin müteahhit hataları yüzünden gündeme gelmesinden açıkçası rahatsız.
Yeri yanlıştı, inşaatı bu şekilde olmamalıydı tartışmalarını geride bırakarak geldiğimiz noktada, sadece tıbbi eksiklerini konuşmak istediğimiz Vezirköprü Devlet Hastanesi’nin fiziki eksiklerini konuşmayı sürdürmeyi kim ister?
Samsun’un en uzak ilçesinin insanlarının en iyi sağlık hizmetine kavuşmaları için dışarılara gitmesinin çilesini bitiren bir hastane değil midir istediğimiz?
Yıllarca hasretle beklenen ve sonunda geldi diye sevindiğimiz MR cihazını kullanmak için çevre ilçelerden bile gelenlerin bulunduğunu, Vezirköprü’nün sağlık anlamında bir cazibe merkezi olması gerektiğini, bu yolda da önemli adımlar atıldığını söylemek yerine göçükleri yazmak hangi Vezirköprülüyü sevindirir?

Share
45 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Siz varsanız, biz olacağız!

  19 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Vatandaş Gazetesi bu sayısıyla birlikte yeni yaşına giriyor. 63 yıllık kesintisiz yolculuğunda her sayısında Vezirköprü olan, her hazırlığında Vezirköprü için üretmeye çalışan bir gazete olarak VATANDAŞ Gazetesi, bu kadar uzun zaman aralıksız çıkan az sayıdaki gazetelerden biri. Binlerce yıllık tarihi olan Vezirköprü'nün yakın zamanının yazılı tarihi. Kimi zaman bireylerin sıkıntılarına kimi zaman ilçenin genel sıkıntılarına yer vererek kâh olanları aktardık, kâh dilimiz döndüğünce geleceği için daha iyi olduğuna inandıklarımızı aktardık. Hale...
 • VATANDAŞ 1959-2022

  19 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Vatandaş Gazetesi'nden söz ederken hiçte mütevazı davranmaya gerek yok. Gerçeği söylemek gerekirse 63 yılda neler yaşanmadı ki? Vezirköprü'ye yapılan her hizmette Vatandaş Gazetesi'nin damgası vardır. Söylemek gerekirse Türkiye'de 63 yıl yaşamını sürdürebilen yerel gazete var mıdır? Bilmiyorum. Vatandaş'ın geçmiş yıl dönümlerinde dilim döndüğü kadar, kalemim çalıştığı kadar kuruluşu sırasında, daha ileriki zamanlarda ne zorluklarla karşılaşıldığını çok anlatmaya çalıştım. Vatandaş Gazetesi'nin yaşamını sürdürmek için verdiği yaşam ...
 • 10 Ocak!..

  12 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Gazetecilik, mevcut olmadığında kıymeti anlaşılan mesleklerden biridir. Vezirköprü'de uzun zamandır var olduğu için olmamasının eksikliği pek bilinmez. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü her gazeteci için olduğu kadar bizim için de önemlidir. Gazetecilik mesleğinde çalışanların sosyal haklarından bugün bile aynı şekilde var olan hakların kazanıldığı tarih olduğu için kutlanır 10 Ocak. Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti'nin 10 Ocak için düzenlediği gecede diğer birçok gazeteci ile birlikte ilçe gazetelerini de atlamamış olması bizim için sevind...
 • KAFAMIZA TAKILAN SORULAR

  12 Ocak 2022 Köşe Yazıları

  Ülkemizi yöneten ya da yönetmek isteyen siyasilere bazı sorular sorsak ilgilenirler mi acaba? İktidardakilere soracak pek bir şey yok. Onlar bir yol tutturmuş gidiyorlar. Vahşi kapitalizmin dostu onlar; - “Bırakın yapsınlar, bırakın geçsinler.” Yolu, ayrıca tek kişilik yönetim sisteminde “Her şeyi ben bilirim, benim yaptığım her şey doğrudur” anlayışı. Sorularım daha çok iktidar olmak için halktan yetki isteyen muhalefete. - İşsizliği yok etmek için satılan şeker fabrikalarını devletleştirip tam kapasite üretime geçirecek misin...