logo

KENEVİR VE YER ALTI KAYNAKLARI


İhsan Cömert
comert_ihsan@hotmail.com

Yazının başlığını okuyan okurlarımın Kenevir’le yer altı kaynaklarının ne ilişkisi var(?) diye kafalarında haklı olarak bir soru oluşacak.
İkisi de birbirinden bağımsız, ancak; ikisi de Vezirköprü ile ilişkili. Onun için aynı başlık altında irdelemeyi uygun buldum. Önce Kenevir:
Akp’li Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan; 2019 yerel seçimlerinde Samsun’da aday tanıtımı yaparken Vezirköprü Belediye başkanı Sayın Sadık Edis’in elini kaldırmış, “Vezirköprü Kenevir ekim merkezi olacak.”demişti.
Daha sonraki açıklamalarda;
-Vezirköprü’nün Kenevir’in merkezi olacağı, Kenevirle ilgili 19 Mayıs Üniversitesi bünyesinde Vezirköprü’de bir enstitüsü kurulacağı ayrıca Kenevir işleme fabrikasının da Vezirköprü’ye kurulacağı açıklanmış, tüm resmi ağızlarda üstüne basa basa bunları doğrulamıştı.
Vezirköprü çiftçisi ve Vezirköprü’yü sevenler buna oldukça sevinmiş ve heyecanlanmışlardı.
Ne yazık ki ben geçmiş tecrübelerime ve olan bazı örneklere de dayanarak bu sözlere pek inanmamış hem de gereksiz heyecan duymamıştım.
Üzülerek belirteyim ki, gene haklı çıktım!..
Kenevir enstitüsü Samsun OMÜ Kampüsü’nde kuruldu. Son aldığım duyum ve iddialara göre Kenevir işleme fabrikasında Tekkeköy İlçesine kurulacağı kesinleşmiş gibi.
Vezirköprü’ye gene geçmiş olsun!..
Gelelim yer altı kaynaklarına;
Kunduz – Keltepe’de sondaj çalışmalarına başlanmış, Kunduz yer altından Kastamonu’nun Hanönü ilçesine kadar demir, gümüş ve altın aramasına başlanmıştır.
Ayrıca; sondaj çalışmalarını yürüten bir şirket yetkilisinin iddiasına göre
Vezirköprü – Kabalı kayalarının altından Havza, Samsun ve Bafra sınırları arasında geniş bir alanda demir, gümüş ve altın arama ruhsatı tamamlanmış, yabancı bir şirketin bu günlerde arama çalışmalarına başlayacağı iddia edilmektedir.
Gene ciddi kaynaklardan alınan bilgi ve iddialara göre Türkiye’nin yayla ve dağlarından üç bin beş yüz civarında yabancı şirketlere büyük paralar karşılığı ruhsatlar verildiği, kamuoyundan gelecek tepkilerden korkulduğu için gizli tutulduğu iddia edilmektedir.
Ruhsat verilen bu alanlarda çalışan Türk mühendislerinin konu ile ilgili herhangi bir söz ya da açıklama niteliğinde bilgi sızdırmaları yasaklanmıştır.
Bilgi sızdırmaları olası olanların bu şirketlerden uzaklaştırılacağı iddia edilmektedir. İleri sürülen bu iddialar kısmen bile doğru ise ülkenin yer altı bile yabancılara ne yazık ki para karşılığı satılmıştır.
Bu konular açıklamaya muhtaçtır. Konu ile ilgili kamuoyuna aydınlatıcı bir bilgilendirme yapılmalıdır.

Share
156 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İlla gidecekse Emniyet Müdürlüğü gitmeli

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Giderek Havza'ya doğru ilerlemekte olan Vezirköprü'de özellikle hastanenin yeni binasına taşınmasından sonra bir dağınıklık yaşanmaya başladı. Belediye binasının da olduğu şehir merkezi merkez olmaktan çıkarken eski hastaneye doğru olan kısımda da esnafın eski işgücünü yakalaması güçleşti. İlçemizde Belediye binası ve Hükümet Konağı'nın da merkezden taşınarak Esentepe Mahallesi'ne gitmesine çalışıldığı haberleri yayıldı. Hükümet Konağı için gidiş şimdilik durdu. Ancak Vezirköprü Belediyesi'nin Esentepe'deki Tır Garajı olarak bilinen alana gitm...
 • HAVANDA SU MU DÖVÜYORUZ?

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Yıllardan beri tartışır dururuz. Bu ilçe de turizmi geliştirelim, ancak turizmle kalkınırız sanısındayız. İlçe de sanayi geliştirelim, ancak sanayi ile kalkınırız, göçü sanayi ile durdururuz umuduyla… İnşaat sektörü zaten ölü yatırım. Son yıllarda zaten herkes müteahhit oldu. İnşaat sektörü, ne göçü durdurdu ne de kalkınmayı sağladı. Ancak her köşede bir milyoner yarattı. Toplumsal kalkınmaya olumlu bir etkisi olmadı. Peki; tarım yöresi olan Türkiye nüfusunun tersine, nüfusunun % 70'inin kırsalda yaşadığı Vezirköprü'de, neden tarım...
 • Tatil Sürecini Nasıl Değerlendirmeliyiz?

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Yoğun ve yorucu bir eğitim yılının ardından tatil sürecine girdik. Dönemin yoğun ve yorucu olmasının nedeni pandemiden kalan birikmiş enerjinin bazen ertelenmiş çalışmaların ve edinilmiş alışkanlıkların okula uyumu zorlaştırması oldu. Yine de tüm bunlara rağmen uyum sürecine genel olarak girildi ve dönem bitirildi. Şimdi bizi güzel bir tatil süreci bekliyor. Okul dönemi çocuklar ve veliler için zorlayıcı olsa da tatil dönemi de hem çocuklar hem veliler için belirsizlik oluşturabiliyor. Çocukların gün içinde neler yapacağı, ailelerin sürekli...
 • Küçük Sanayi yapılabilir mi?

  15 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de beklenen işlerden biri de Küçük Sanayi Sitesi. Belediye'nin öncüsü olduğu çalışmayla Avdan Bölgesi'ndeki Karma OSB'nin yapılacağı söylenen alanın yanına mı yapılacak, yoksa Ticaret ve Sanayi Odası'nın öncülüğünde kurulan Vezirköprü Karma Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi ile yürütülen çalışmanın bir ürünü mü olacak, ya da Vezirköprü'de yeni bir küçük sanayi sitesi olabilecek mi? Birlikte göreceğiz. Bu çalışmaların başlangıcından haberdar olmakla birlikte, küçük sanayiler hakkında yaşanan gelişmelerden büyük kısmın haberinin olmadığ...