logo

Kenevir, Vezirköprü’den gittikçe uzaklaşıyor..

Kenevir, Vezirköprü’den  gittikçe uzaklaşıyor..

Önce Vezirköprü’nün başkenti olacağı açıklanan kenevirin sanayisini Havza’ya kaptırdığı için bu yönde atım atamayan Vezirköprü’ye bir kötü haber de Rize’den geldi.
Edinilen bilgiye göre; Rize’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla kenevir fabrikası için çalışmalar başlatıldı.

Rize Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre, kentte kurulması planlanan kenevir fabrikasıyla ilgili ilk toplantı Vali Kemal Çeber başkanlığında yapıldı. Rize’de kenevir fabrikası kurulması amacıyla çalışmalara başlandı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘kenevirin başkentini Vezirköprü yapacağız’ açıklamasıyla gündeme gelen ve o günden sonra Vezirköprü’de kenevir üretimi ve sanayisinin gelişmesi hakkında yeşeren umutlar gün geçtikçe yerini karamsarlığa bırakıyor.
Daha önce kenevir sanayisi için adım atılan Havza’ya kaptırıldığı düşünülen kenevirin sanayisi için bu kez de Rize devreye girdi.
Edinilen bilgiye göre Rize’ye kurulması planlanan kenevir fabrikası için ilk toplantı gerçekleştirildi.
Rize Valiliği’nin yaptığı açıklamaya göre; kurulması planlanan kenevir fabrikası ile ilgili yapılan ilk toplantıda Rize Valisi Kemal Çeber başkanlığında plan ve projeler ele alındı.
Kenevirin geçmiş yıllarda da Rize’de yaygın şekilde yetiştirildiğini söyleyen Vali Çeber; “Kenevir, coğrafi tescilli ürünlerimizden Rize bezi üretiminde de kullanılıyordu. Zaman içinde kenevir üretimi yapılmayınca kenevirden üretilen ip, elyaf ve kumaş gibi ürünler de yaygınlığını kaybetmişti.” Dedi.
Vali Çeber; “Özellikle Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çiftçileri kenevir üretimine teşvik etmesi sonrası bizde ilimizde kenevir üretimini artırmak ve kenevir fabrikası kurmak için çalışmalara başladık. Bu anlamda arkadaşlarımızın yaptığı çalışmaları değerlendirmek üzere son derece önemli bir toplantı düzenledik. Çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah ilimizde kenevir üretimini arttırarak, kenevirden üretilen ürünleri ilimiz ekonomisine kazandırmayı hedefliyoruz.” Dedi.

Share
256 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+7 = ?

BENZER HABERLER

Anı İnceleme Araştırma
Sorunlarımızla kim ilgilenecek?

Sorunlarımızla kim ilgilenecek?

Anı İnceleme Araştırma
YENİ BAŞKAN BELEDİYE’de

YENİ BAŞKAN BELEDİYE’de

Anı İnceleme Araştırma
BAŞKAN OSMAN ÖZER

BAŞKAN OSMAN ÖZER

Anı İnceleme Araştırma
YARARLI OLABİLİYORSAK, MUTLUYUZ

YARARLI OLABİLİYORSAK, MUTLUYUZ