logo

Kenevir’de İlk Hasat Törenle Söküldü

Kenevir’de İlk Hasat Törenle Söküldü

Narlısaray Mahallesinde Cuma günü Kenevir ilk hasadının sökümü yapıldı.

Narlısaray Kenevir ekim alanında düzenlenen programın açılış konuşmasını Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü Bayram Ay gerçekleştirdi.

Ay; “Bugün tarihin en eski Kenevir yetiştiricisi olan Narlısaray Mahallesinde bir araya geldik. Geçen yıl sadece Vezirköprü ilçemizde Kenevir ekimi gerçekleştirilmiş olup 113 dekar olarak ekim yapılmıştı.
Cumhurbaşkanımızın 19 Ocak’ta Samsun’da Kenevir ile ilgili açıklamalarına istinaden Kenevir’e yoğun bir talep olmaya başladı. Bu vesileyle Samsun’da üretici sayısı bakımından iki kat alan bakımından da dört kat artmış bulunmaktadır. Yoğun bir ekim talebi olduğundan dolayı tohumlukla ilgili çalışmalar yapılmaya başlandı. Bu konuda il müdürlüğümüz, araştırma enstitümüz üniversitemiz ve Tigem işbirliğiyle sözleşmeli üretim çalışması yapıldı.
Şu anda Amasya Gökhöyük Tarım İşletmesi Müdürlüğü’nde. Narlısaray mahallemizde 26 çiftçimiz Tigem’e tohum üretmek için sözleşme imzaladı. 464 dekar Kenevir ekim alanı Kaymakamlık ve Valilik aracılığıyla izinlendirildi.
Bunlardan 428 dekarı bulunduğumuz Narlısaray Mahallesinde ekilişi gerçekleştirildi. Ekilişin yoğunluk bakımından 280 dekarı tohumluk amacıyla izinlendirildi. 140 dekarı liflemek için izinlendirildi. Bu vesileyle izinlendirilen 19 ilde tohumluk talebini karşılamak üzere üretim talebimiz gerçekleşmiştir. Samsun’da 5.si düzenlenecek olan Tarım Fuarında da gösteriler olacaktır. 25-29 Eylül’de Samsun’da düzenlenecek olan fuarımıza da tüm çiftçilerimiz davetlidir.
Burada üniversitemizin de ev sahipliğinde Kenevirle ilgili bir panel düzenlenecek. Kenevirin her yönüyle değerlendirileceği panele üretici çiftçilerimizin ve vatandaşlarımızın katılmasını istiyoruz.” Şeklinde konuştu.

Aytaç; “Kenevir İşleme Tesislerinin Buraya Yakın Olması Şart
OMÜ Kenevir Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Selim Aytaç ise; “Görüyoruz ki Kenevir anlamında kültür biraz yok olmuş. Kenevir endüstriyel olarak işlenmesi gereken bir ürün, işlendikçe de katma değeri artan bir ürün. İşleme tesislerinin de üretim yerine yakın olması gerekiyor. Çünkü sapın içerisi boş olduğundan nakliye masrafları yüksek.
Ekonomik açıdan baktığımızda buğday, mısır gibi diğer ürünlere göre karşılaştırdığımız zaman Kenevir daha yüksek gelir getiren bir ürün. Kenevir parasalın da yanında toprağı da temizleyen bir ürün. Toprakta yabancı otlarla mücadele ederek temiz bir tarla bıraktığı için kendi içerisinde ilaç kullanmadan temizleme özelliğine de sahip olması nedeniyle önemli bir üründür.
Kenevir alanında sanayi alanında da belli bir girişimler var. Bunlara da cesaretlendirmek adına birtakım girişimler yapılması lazım. İnşallah Vezirköprü’ye yakın yerlerde de sanayi sektörünün kurulması için öncülük edeceğiz.” Dedi.
Amasya Gökhöyük Tarım İşletmesi Müdürü Hüseyin Yılmaz ise; “Bu sene 26 çiftçimizle toplamda 126 dekar alanda tohumluk üretimi amaçlı Kenevir sözleşmesi yaptık. Buradaki temel amaç biz vatandaşın tohumunu belli bir birim fiyattan alırken lifi de kendilerinin değerlendirmesine yönelikti. Ancak daha sonraki süreçte sözleşmeli üretim yaptığımız çiftçilerimiz lifinde alınarak pazarlanması için böyle bir fikir piyasaya çıktı. Ben lifinin pazarlanması yönünde bir sorun yaşanacağını düşünmüyorum. Tohumunuza ve lifinize sahip çıkın yakın bir zamanda çok kıymetli bir hale gelecek.” Şeklinde konuştu.
Başkan Edis; “Dağıtımından bugüne kadar tohum çoğaltma süreci başladı. Narlısaray halkımızın odun, kelek konusunda şu endişesini görüyorum. İlçemize Amerika’dan gelen bir yatırımcı kenevirin her şeyine talip olduğunu söyledi. Tesis kurma talepleri de var. Biz de Vezirköprü Belediyesi olarak hem lifine hem de kendir bölümüne talibiz.
Kenevirle ilgili olarak İhtisas Organize Sanayi’nin çalışmalarını sürdürüyoruz ve bu altyapıyı oluşturmaya çalışıyoruz. 2020 yılında da kenevir üretim sahasını sağlamak için altyapıyı oluşturuyoruz. Biz bu sahayı oluşturduğumuz zaman yerinde üretim, yerinde imalat, yerinde istihdam.” Dedi.
Kaymakam Kudret Kurnaz ise; “Bu yıl 428 dekar alanda üretim izni verdik. Bunun 287 dekarı tohumluk kalan kısmı da lif üretimi için verdiğimiz izinler doğrultusunda. Üreticilerimiz tarafından üretim gerçekleştirildi. Bu yıl kenevirden dekar başına ortalama 50 kilo, lif için ise 120 kilo bir verim bekliyoruz. Tigem tarafından kilogram başına 40TL ödeme yapılarak bunlar satın alınacak. Tigem üreticilerle sadece tohum konusunda sözleşme yaptı. Bunun içerisinde kök ve sap kısımları yok. Ancak üreticilerimizin de tereddütlerini ortadan kaldıracak her türlü garanti de verilmiş vaziyette.” Şeklinde konuştu.
AK Parti Samsun İl Başkanı Ersan Aksu ise; “Yıllardır uyuşturucu ve benzeri gerekçelerle üretimi önce daraltılan daha sonra ise yasaklanan bir ürün olarak keneviri Cumhurbaşkanımız Kenevir Üretiminin Merkezi Vezirköprü Olacak dedi. Bu ifadenin ardından tüm bürokrasimizle bunun arkasında duracağız ve ben inanıyorum ki önümüzdeki 3-4 sene içerisinde kenevir en iyi şekilde değerlendirilecek bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın.
Son on beş yılda Vezirköprü’ye tarımsal ve hayvansal amaçlı desteklerin tutarı yaklaşık 180 Milyon TL civarında. Bunun alan bazlı desteği, tarımsal desteği, hayvancılık açısından desteği var. Bunu yılda böldüğümüzde de yaklaşık 20 Milyon TL’ye tekabül ediyor. Kenevir ürünü yaklaşık 10-15 sektörde değerlendirilebilen bir ürün.” Dedi.
Son konuşmayı ise Samsun Valisi Osman Kaymak gerçekleştirdi. Kaymak; “Biliyorsunuz geçen yıl burada 4-5 çiftçimiz üretim yaparken bugün 15-20 çiftçi 464 dekara ulaştı. Bu kenevir üretimi artacak. Cumhurbaşkanımızın açıklamalarının ardından artık kenevir Türkiye gündemine girdi ve Türkiye’de de Samsun Vezirköprü merkez olarak kabul edildi. Bu çok önemli bir karar ve milattır. Onun için çok dikkatli olun.
Çiftçimizin en büyük sorunu olan ürettiklerimizi nasıl satacağız konusuydu. Hükümetimiz bu konuyla ilgili çok ciddi çalışmalar yapıyor. Sürekli olarak bu konuyla alakalı araştırma geliştirme çalışmaları devam ediyor. Dünyada pek çok ülke bundan çok büyük gelir elde ediyor ama biz maalesef esrar bahanesiyle bunu yasak etmişiz. Artık Türkiye bunları aşacak ve kuralları mevzuatı ile kenevirden en yüksek şekilde nasıl yararlanacağımızın arayışı içerisindeyiz.
Dışarıdan gelecek ürünlere çok dikkat edin tohumunuzu bozmayın. Aksi takdirde hiçbir kıymeti kalmaz bu anlamda lütfen bize güvenin.“ dedi.

Daha sonra Vali Kaymak ve beraberindeki heyet çiftçilerin sorularını cevaplandırdı. Narlısaray’da düzenlenen programın ardından Vali Kaymak ve beraberindekiler Karadenizbirlik Ofisi’ni ziyaret etti. Vali Kaymak yetkililerden burada yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Share
234 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?