logo

KEPEZ’de yapılan Baraja yanlış isim: Neden “Boyabat Barajı” Deniyor 27 Haziran 1999 Pazar

KEPEZ’de yapılan Baraja yanlış isim: Neden “Boyabat Barajı” Deniyor 27 Haziran 1999 Pazar

Geçtiğimiz hafta önce telefon edip sonra Vatandaş’a gelen bir okurumuz haklı olarak soruyor.
Durağan’a gelen Kızılırmak köprüsünü geçince, sol tarafta 15-20 tane apartman görürsünüz. Kepez mevkiinde yapılmakta olan barajda çalışanlar oturur bu konutlarda…
Buraya Saraydüzü ilçesi de yakındır. Aslında Saraydüzü de birkaç binlik nüfusuyla yanlışlıkla ilçe yapılmış bir Boyabat beldesidir.
Buraya Boyabat Barajı demek Vezirköprü’ye haksızlık demektir. Aslında (Vezirköprü-Boyabat) Barajı olmalıdır. Çünkü bu KEPEZ Barajının 25-30 Km sınırı Vezirköprü’ye aittir.
Bu baraj için Erduası ve Kızılkese köylerinin arazileri etkilenecek, Aşağısusuz, Aşağıdarıçay, Darıçayalanı köyleri kalkacak.

Fakat bu kadar köyünü etkileyecek bu barajdan Vezirköprü ismi esirgeniyor.
DSİ Genel Müdürü bu konuyu düzeltemez mi?
Sanayi Çarşısında Hırsızlar Kasayı Yürüttü
İlçemizde hırsızlıkların sonu alınamıyor.
Bir hırsızlık şebekesi araba teyplerine dadanırken, bir başka şebeke de dükkan ve evlere musallat oldu.
Gece kimliği saptanamayan hırsızlar Mehmet (Nuri) Gergin’in dükkanına camı kırarak giren hırsızlar, koca kasayı alıp götürdüler.
İlgililer, kasada: 1 milyarlık döviz, 2 adet çek karnesi bulunduğunu bildirdiler.
Polis konuyu araştırdığını, çeşitli kişilerin ifadelerine başvurduğunu söyledi.
Televizyon Görüntülerinden Şikâyet
Vezirköprü acayip zihniyetler diyarı…
Geçtiğimiz hafta gazetemize birçok şikayet geldi. Televizyon yayınlarını kendi kafalarına göre ilçede yayına sokan bir zihniyetin; TRT, ATV, SHOW, STAR, KANAL D, TGRT gibi kanalları bozduğu, kalitesiz kanallara görüntü verdiği ileri sürüldü.
Yurttaşlar konuya belediye ve diğer ilgililerin el koyarak, geceleri halkın tek eğlencesi ve kültür kaynağı olan televizyonların görüntü ile oynanmasının engellenmesi gerekir. Demektedirler.
Telefon açan vatandaşlar bu tip anormal hareketin çeşitli amaçlara yönelik yapıldığını ileri sürdüler.
İlçede hergün çeşitli kanallarda görüntüler bozuluyor, kaymalar başlıyor, hele STAR hiç verilmiyor.
Danıştay 10.Dairesi, Samsun İdare Mahkemesi (Red) kararını bozdu.
Orüs Davası Samsun’da Yeniden Görülecek
Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı adına, KİGEM avukatlarınca açılan ORÜS A.Ş.’ye ait Vezirköprü İşletmesinin satışıma ilişkin, ÖYK Kurulunun 19.01.1996 tarih ve 96/4 kararının iptali istemiyle açılan davanın reddine karar veren Samsun İdare Mahkemesinin kararının davacılar (KİGEM) tarafından temyizen incelenip bozulması istenmekteydi.
Danıştay Savcısı da; Anayasa Mahkemesinin iptal kararı karşısında satış işleminin hukuki dayanaktan yoksun olduğu, temyiz isteminin kabulüyle İdare Mahkemesinin bozulması görüşünü belirtmiştir.
Karar
Danıştay onuncu dairesi davanın Samsun İdare Mahkemesinde tekrar görüşülmesine verdiği kararda şöyle demektedir:
-Samsun İdare Mahkemesinin 19.03.1997 tarihinde verdiği kararın bozulmasına dosyanın yeniden bir karar verilmek üzere anılan mahkemeye gönderilmesine 13.04.1999 tarihinde oy birliği ile karar verilmiştir.
KİGEM tarafından özelleştirmelere ilişkin mücadelelerin Vezirköprü ORÜS’üne ilişkin bölümüyle ilgili hukuki mücadele 3.5 yıldır sürmektedir. Dosya yeniden Samsun İdare Mahkemesine gelecek, yeniden görülmeye başlanacaktır.

Share
168 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+4 = ?