logo

KİMLER GELDİ KİMLER GEÇTİ?


İhsan Cömert
comert_ihsan@hotmail.com

Vezirköprü’nün tarihçesini irdeleyecek değilim. Anatomisini de çıkaracak değilim. Zaten buna da gücüm yetmez.
Ancak, Göktan kardeşim geçen haftaki Vatandaş Gazetesinde eski milletvekili Sayın Ali ESER’ in mektubundan esinlenerek “Vezirköprü’ye kimlerin zamanında hangi hizmeti yaptı, hizmet yapanların isimleri neden yaşatılmasın?” mealindeki yazısını okuyunca benim de aklıma geldi.
Sahi Vezirköprü’de üst düzey görev yapmış Vezirköprülüleri hatırlarsak, Cumhuriyet Döneminde Osmanlı Dönemi kadar gözle görünen bir hizmet almamıştır Vezirköprü.
Gelişmelerin olağan seyri içinde zorunlu hizmetleri ancak alabilmiştir Vezirköprü!…
Cumhuriyet Döneminde TBMM’de uyuklayan bir Konya Milletvekilinin kürsüdeki konuşmacının limanlardan bahsettiğini duyunca uyku sersemliği ile “Bende Konya’ya liman isterim” diye bağırdığı bir dönemde Vezirköprü’ye ne yapılmıştır?
O dönemde rahmetli Hacı Şükrü ULUÇAY ve rahmetli Asaf SARAÇOĞLU ile, iki tane milletvekili ile TBMM’de temsil edilmektedir Vezirköprü.
Ölülerimize tabi rahmet dileyerek, “Vezirköprü’ye hangi hizmet verilmiştir?”
Takdiri okurlarımıza bırakıyorum.
Vezirköprü’den seçilenlerin adı kamuoyu tarafından unutulmuşsa, hatırlanmak da istenmiyorsa halkın suçu değil, bu kişilerin Vezirköprü’ye ve herhangi bir şahsa kişisel bir iyiliklerinin dahi olmamasındandır.
Hele bir milletvekilinin PTT binasının yapılışı ile ilgili bir anlatımı vardır, dillere destandır.
Türkiye’de ulufe gibi yatırımlar dağıtılırken Vezirköprü doğal seyrinde bile değil, kaplumbağa hızı ile gitmiştir.
Tabi, bazılarının hakkını teslim edelim. Mesela; Sayın Ali ESER, tarımla geçinen Vezirköprü’nün en büyük ihtiyacı olan Vezirköprü ve Duruçay sulama barajlarındaki, DYP’si ve SHP koalisyonu döneminde verdiği emek inkar edilemez !..
Rahmetli Gülami ERDOĞAN’ın da kısa ömründe verdiği hizmetleri yâd etmek isterim. Dr. Sadi KONUK 1943 yılı büyük depreminde Sağlık Bakanı’dır. Vezirköprü milletvekili olmamasına rağmen depremde Vezirköprü’ye verdiklerini rahmetli Mahmut TEKER’ in anılarından okumak lazım.
Nereden geldik buraya; Vezirköprü’de yüksek makamlarda (Görev yapmış demeyelim de) bulunmuş olanların isimleri (Kendi görevdeyken adına çarşı ismi verenler hariç) bazı sokak ve caddelere verilebilir.

Corona (Covid19) Çin’de ortaya çıktı, ancak Çin’de kontrol altında, Türkiye’de hızını arttırarak devam ediyor.
Dünya nüfusunun ¼’ nü oluşturan Çin birde aşıyı buldu. Dört gözle Çin aşısını bekliyoruz.
Biz hâlâ yol ihalesi yalanları ile sen ben kavgası ile insanlar bağıra bağıra ölürken bile siyaset yapıyoruz.
Sadece Vezirköprü’den değil, tüm Türkiye’den kimler geldi kimler geçti.
“Gururlanma padişahım senden büyük Allah var !”

Share
41 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Birlik olmalıyız, ama nasıl?

  08 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Daha önceleri Vezirköprü'nün bölgede en önemli ilçe olduğunu bilirdik. Bunda ilçenin kendi içindeki ürettiklerinin dışarıda Pazar bularak satmaları ve buradan elde edilen paranın ilçe ekonomisine katılmasının önemi büyüktü. Kunduracılık olsun, ipek böcekçiliği olsun, çömlekçilik olsun, ip yapımı olsun.. Daha neler neler. Vezirköprü kendi ihtiyacını kendi karşıladığı gibi, dış pazarda da yer bulan bir ekonomiye sahipti. Türkiye'de de dünyada olduğu gibi üretim modelleri değişince fabrikasyona ayak uyduramayan Vezirköprü de ekonomik yönden zayıf...
 • SAMSUN’DA MUHALEFET VAR MI?

  08 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Yıllardır “Vezirköprü sahipsiz” diye hem Vezirköprülüler hem de Vezirköprü yerel medyası dertlenip durur. Haydi diyelim iktidar Vezirköprü sorunlarının çözümü ile ilgilenmiyor ya da çözümleri savsaklıyor. Peki ya muhalefet ne yapıyor? Samsun'da muhalefet örgütsüz.İl başkanlarını pek bilmem ama özellikle sahipsiz bulunduğumuz Vezirköprü'de örgütün değil kişilere ya da kişiye bağlı “kalk-kalk, yat-yat” emre bağlı ilçe başkanı ile kitlesel muhalefet olmaz!.. Ayrıca özellikle ana muhalefet (Büyük Muhalefet) partisi CHP'nin Samsun'daki milletvekil...
 • Müze bu ilçeye değer katar!

  01 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  Medeniyetlere KÖPRÜ'lük yapmış olan Vezirköprü tarihi zenginlikleriyle ön plana çıkmalı. İlçenin hemen her bölgesinde ayrı bir tarih fışkırıyor. Ne tarafına gitseniz tarihin içindeki bir medeniyetin izine rastlamanız mümkün. En son definecilerin kazmaya çalışırken yakalandıkları Öz Güney Mahallesi'ndeki kazıda çıkan mozaikler de bunun güzel örneklerinden biri. Ancak böylesi kazı çalışmaları uzun sürdüğü için maliyetleri de oldukça fazla oluyor. Doğal olarak müzelerin kendi başlarına ayırabildikleri bütçelerle sadece 'Koruma Kazısı' denen aç-ba...
 • İNSAN HAYATI VE YAŞAM

  01 Eylül 2021 Köşe Yazıları

  İnsan sokakta gezerken ya da diğer sosyal yaşamda tanıdığı, tanımadığı her sosyal sınıftan insanlarla karşılaşır. Karşılaştığın insanlara soramazsın senin işin ne (?…) bir sıkıntın var mı(?…) diyemezsin. Akşamdan sabaha yemeye ekmeği var mıdır (?…) Ocakta kaynatacak çorbası var mıdır (?…) İnsanların içine girsen, yaşamlarına şöyle bir dokunsan kim bilir nelerle, insanın çekemeyeceği hangi dertlerle karşılaşırsın.!… Terk edilmiş sokak çocukları, kocası tarafından körpe çocukları ile kaderine terk edilmiş yoksul, zavallı kad...