logo

Kimlik Kartı ve Sürücü Belgeleri Birleşiyor

Kimlik Kartı ve Sürücü Belgeleri Birleşiyor

İçişleri Bakanlığı’na bağlı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından “Hayat Kimliğinle Kolay” uygulaması kapsamında yenilenen kimlik kartlarıyla sürücü belgeleri tek çatı altında yeni kimlik kartları içerisinde toplanmaya başladı.
İçişleri Bakanlığı tarafından 2020 yılının Eylül ayı içerisinde hizmete alınan uygulama kapsamında bugüne kadar toplam 1 Milyon 9 bin 862 kişinin sürücü belgesi yeni kimlik kartıyla birleştirilirken Vezirköprü’de ise bugüne kadar yaklaşık 650 vatandaşın sürücü belgesinin kimlik kartıyla birleştirildiği öğrenildi.
İçişleri Bakanlığı’nca yayınlanan yazıda, “Dünyada ilk ve tek uygulama olan Hayat Kimliğinle Kolay uygulamasına vatandaşlar ilgi göstermeye devam ediyor. Uygulama ile yeni nesil sürücü belgelerindeki bilgiler, çipli kimlik kartlarına entegre ediliyor.
Böylece vatandaşların, trafikte yanlarında ayrıca sürücü belgesi bulundurma zorunluluğu ortadan kalkıyor. Yeni tip sürücü belgesi ve yeni tip kimlik kartına sahip olanlar, kimlik kartlarıyla nüfus müdürlüklerine başvurduklarında ya da kimlik değiştirmek için nüfus müdürlüklerine geldiklerinde bu hizmetten ücretsiz yararlanabiliyor.” İfadelerine yer verildi.
Uygulamaya en çok genç neslin ilgi gösterdiğini ifade eden İçişleri Bakanlığı, 25 yaş ve altı toplam 188.990 kişi uygulamadan yararlandı. Erkeklerde sayı 797.189 iken kadınlarda bu sayının 212.673 olduğu görüldüğü belirtildi.
Nasıl başvuruluyor?
Bilgilerini yeni tip kimlik kartlarında birleştirmek isteyen vatandaşların öncelikle bu işlem için yeni tip kimlik kartı ve yeni tip sürücü belgesine sahip olması gerekiyor. Bu belgelere sahip olan vatandaşların nvi.gov.tr adresinden yada Alo 199 hattından randevu aldıktan sonra il veya ilçesinde bulunan Nüfus Müdürlüklerinde işlemlerini kısa bir sürede halledebiliyorlar.

Share
52 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+3 = ?