logo

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi İle Mücadele Çalışmaları Sürüyor

Kırım Kongo Kanamalı  Ateşi İle Mücadele  Çalışmaları Sürüyor

Samsun İl Gıda tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Kırım Kongo Kanamalı Ateşine karşı mücadele çalışması başlattı.
Vezirköprü gibi geniş kırsal alanda daha çok karşılaşılan kene vakalarının en aza indirilmesi için Büyükşehir Belediyesinin ücretsiz olarak ilaç dağıttığı bildirildi. Çiftçilerin bu gibi durumlarla karşılaşmamasının hedeflendiği söylendi.
Hayvanlarda görülen Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığına karşı, Samsun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz tarafından, hastalık riskinin olduğu ilçelerde bulunan büyükbaş ve küçükbaş hayvanlara dönemler halinde Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesinin temin ettiği Ektoparaziter ilaçların ücretsiz olarak uygulanmasına devam edilmektedir. Denildi.
Samsun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür V. Bekir Karaosmanoğlu konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Birer ay arayla dört dönem halinde yapılması planlanan uygulama kapsamında ilk iki dönemde toplam 176.000 büyükbaş ve 80.000 küçükbaş hayvana ektoparaziter ilaç uygulaması yapılmıştır. Kenelere karşı büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda uygulanan ilaçlama çalışmaları ile kenelerin kan emme zincirinin kırılarak kırsal yaşamda faaliyet gösteren özellikle risk altındaki çiftçilerdeki hastalık bulaşma ihtimalinin de azaltılması hedeflenmektedir.” Dedi.

Share
503 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?