logo

Kırsal Mahalleler büyük indirim ve muafiyetten yararlanacaklar. Vezirköprü’de 132 köy kırsal mahalle olacak!..

Kırsal  Mahalleler büyük indirim ve muafiyetten  yararlanacaklar. Vezirköprü’de 132 köy kırsal mahalle olacak!..

Tüzel kişiliğini kaybederek Vezirköprü Belediyesi’ne katılan köylerden 132’sinin Kırsal Mahalle olmaları için Belediye Meclisi’nde çalışma başlatıldı. Kırsal Mahalle olacak köylerin emlak vergisi muafiyeti ya da %50 indirimi, inşaat harcı ve imarla ilgili harçlar alınmaması, içme suyu bedellerinde büyük indirimler gibi bazı maddelerden yararlanabilecekler.

Vezirköprü’de Belediye Meclisinde alınacak kararla bazı köylerin kırsal mahalle statüsüne geçmeleri sağlanacak. Daha önce 6360 Sayılı Kanunla kaldırılan köy tüzel kişilikleri Belediyelere katılmıştı.
Kanunla Vezirköprü’deki köylerin tamamı tüzel kişiliğini kaybederek Vezirköprü Belediyesi’ne katılmış ve mahalle olmuşlar-dı.
Büyükşehir Belediyesi Kanunu’na eklenen ek maddeyle köy veya belde belediyesi iken mahalleye dönüşen ve büyükşehir belediyesi sınırlarında kalan sosyo-ekonomik durumu, şehir merkezine uzaklığı, belediye hizmetlerine erişebilirliği, mevcut yapılaşma durumu ve benzeri özellikler dikkate alınarak ilgili belediye meclisi kararıyla ve teklifiyle büyükşehir belediyesinin de 90 gün içinde alacağı kararla kırsal yerleşim yeri özelliği taşıyan mahalleler kırsal mahalle kabul edilecekler.
Vezirköprü’de de Belediye Meclisi’nin Kasım ayı toplantısında 132 mahallenin kırsal mahalle olması için çalışma başlatıldığı ve imar komisyonundan gelecek teklifle kırsal mahalle olmaları için Büyükşehir Belediyesi’ne sunulacakları öğrenildi.

Hangi köyler..
Kırsal Mahalle tespitine ilişkin yapılan değerlendirme sonucuna göre; Ağcayazı, Ağcaalan, Ahmetbaba, Alan, Alanbaşı, Alancık, Alanşeyhi, Altmkaya, Arıca, Avdan, Aydoğdu, Aydınlı, Ayvalı, Bahçekonak, Bahçesaray, Bakla, Başalan, Başfakı, Bayram, Bektaş, Belalan, Beşpınar, Boğa, Boğazkoru, Boruk, Burhaniye, Büyükkale, Çal, Çaltu, Çalman, Çamlıca, Çamlıdere(eski Danabaş), Çamlıkonak, Cebeli, Çekalan, Çekmeden, Çeltek, Çorakdere, Darıçay, Darıçayalanı, Devalan, Duruçay, Elaldı, Elbeği, Elmalı, Esen, Özesentepe, Esenyurt, Göllüalan, Gömlekhisar, Güder, Güldere, Hacılı, Halilbaba, Halkahavli, Hayranlı, İmircik, İncesu, İnkaya, Kabalı, Kadıçayırı, Kadıoğlu, Kapaklı, Kapaklıeşme, Kaplancık, Karacaören, Karabük, Karadoruk, Karaköy, Karanar, Karapınar, Karkucak, Karlı, Kavakpınarı, Kılıçgüney, Kıranalan, Kıratbükü, Kırma, Kızılcakoru, Kızılkese, Kocakaya, Kocalı, Köprübaşı, Kumral, Özkuruçay, Kuşçular, Kuyaş, Kuyumcu, Küçükkale, Kületek, Mahmatlı, Melikli, Meşeli, Mezrea, Orta, Oruç, Ovacık, Oymaağaç, Öğürlü, Örencik, Özyörük, Paşa, Pazarcı, Samukalan, Samur, Saray cık, Sarıalan, Sarıdibek, Sarıyar, Soğucak, Sofular, Susuz, Şentepe, Tahtaköprü, Taşlıyük, Tatarkale, Teberük, Tekkekıran, Tepeören, Türkmen, Yağınözü, Yağcı, Yarbaşı, Yeniçelik, Yenidüzce, Yeşiltepe, Yolpınar, Yukarınarlı, Yurtdağı, Yörükçal, Habibfakı ve Sırbaşmak Mahallelerinin ve Belediye meclisimizce yapılan müzakere neticesinde ilaveten Adatepe, Kızılcaören, Doyran, Narlısaray, Saraylı, Göl, Göl Yeni, Özgüney Mahallelerinin mahalle ya da kırsal mahalle olarak belirlenmesi için imar komisyonunda çalışma başlatıldığı öğrenildi.

Kırsal Mahalle’nin avantajları neler?
Kanun uyarınca; “Kırsal mahalle veya kırsal yerleşik alan olarak belirlenen yerlerde; gelir vergisinden muaf esnaf ile basit usulde gelir vergisine tabi mükellefler tarafından bizzat işyeri olarak kullanılan bina, arsa ve araziler ile mesken amaçlı kullanılan binalar ve zirai istihsalde kullanılan bina, arsa ve araziler 29/7/1970 tarihli ve 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanununa göre alınması gereken emlak vergisinden muaftır. Bu yerlerde, ticari, sınai ve turistik faaliyetlerde kullanılan bina, arsa ve araziler için emlak vergisi %50 indirimli uygulanır. Kırsal mahalle veya kırsal yerleşik alan olarak belirlenen yerlerde, 26/5/1981 tarihli ve 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu uyarınca alınması gereken bina inşaat harcı ile imarla ilgili harçlar alınmaz; anılan Kanuna göre alınması gereken diğer vergi, harç ve harcamalara katılma payları %50 indirimli uygulanır. Bu yerlerde içme ve kullanma suları için alınacak ücret en düşük tarifenin işyerleri için %50’sini, konutlar için %25’ini geçmeyecek şekilde belirlenir. Bilanço esasına göre defter tutan mükellefler için bu fıkrada belirtilen muafiyet ve indirimler uygulanmaz.
6831 sayılı Orman Kanununun ek 17 nci maddesi hükümlerinden yararlanan yerler; kırsal mahalle veya kırsal yerleşik alan olarak belirlenmesi halinde bu madde hükümlerine aykırı olmayan hak, sorumluluk ve imtiyazlardan faydalanmaya devam ederler.” Denmektedir.
5216 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu’na eklenen madde doğrultusunda 132 mahallenin vasıflarının Mahalle ya da Kırsal Mahalle olarak yeniden belirlenmesi için imar komisyonuna havale edilmesine Belediye Meclisinin 03.11.2021 tarihli toplantısında işaretle yapılan oylama sonucu üyelerin tamamının müspet oyları ve oybirliği ile karar verildi.

Share
6 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+3 = ?