logo

Konaklama tamam, sırada diğer eksikler var.


Göktan Tek'er
goktanteker@hotmail.com

Havalar ısındıkça insanların içini gezme isteği kaplıyor.
Bu durumda yakından uzağa doğru, ekonomisine ve tatil süresine göre gezmeye başlıyor insanlar.
Vezirköprü’de bu gezmeye başlayan insanların bir kısmını ağırlayarak ilçe ekonomisine biraz olsun canlılık getirmeyi hedefleyen yerlerden biri.
Burada yıllardır turizmin altyapılarından olan konaklama eksikliğinin giderilmesi gerektiğini söyleyip durduk. Ne kadar etkili oldu bilemeyiz ancak Vezirköprü Belediyesi’nin önce Butik Oteli, ardından Taşhan ve sonrasında Vezir Otel’in devreye girmesiyle birlikte yaklaşık 70 oda ve yaklaşık 120 yatak kapasitesi sağlanmış oldu.
Turizmin gelişmesi için gerek bu konaklama merkezlerinde gerekse lokanta ve diğer hizmet sektöründe çalışacak eğitimli kişilerin yetiştirilmesi için bir Meslek Yüksek Okulu gerekliliğini söyledik.
Önceki İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Demircan Vezirköprü’ye bir Uygulama Oteli kazandırmak için uğraş verdi.
Geçtiğimiz hafta itibariyle yaklaşık 56 yatak kapasitesiyle Şahinkaya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesindeki Uygulama Oteli misafirlerini ağırlamaya başladı.
Böylece Vezirköprü konaklama işini büyük ölçüde halletmiş oluyor. Bundan sonraki yatak sayısı butik pansiyonlarla gelişecektir, bu da gelecek turist sayısına ve verilecek hizmetle birlikte turistlerin Vezirköprü’de kalmasını sağlayacak etkinlikleri gerçekleştirmeye bağlı.
Vezirköprü’nün Şahinkaya Kanyonu, çok farklı bölgelerden birçok turistin ilgisini çeken bir Turizm Bölgesi. Sadece Kanyon değil, Kunduz ve Oymaağaç’taki Nerik kazısı başta olmak üzere ilçenin merkezinin ve çevresinin barındırdığı kültürel ve tarihi miras Vezirköprü’yü her zaman ilgi odağı olarak tutacaktır.
Ancak Kanyon’a turlarla gelen birçok kişinin Vezirköprü merkezi bile görmeden ayıldığını biliyoruz.
O zaman bu turları özellikle İlçe merkezine girmeleri için ikna edecek işlerin yapılması olmalı sırada.
Bunun için özelikle yine önemli altyapı çalışmalarından biri olan Derici Konağı Müzesi etrafında turistlerin dinlenebilmesi için alanlar yaratılması gerekliliği olduğunu düşünüyorum.
Bu çalışmaların yanı sıra gastronomi denen yöresel yiyeceklerin sunulduğu dükkanlara ihtiyacı var ilçenin. Bugün herkesin kabul ettiği gibi yiyecek sektörü turizmde olmazsa olmaz. (Belki Şahinkaya Mesleki Teknik Anadolu Lisesi bundan sonraki planlarının içerisine yöresel mutfağı da kapsayacak çalışmaları katar)
Bir dönem Vezirköprü’deki birkaç gönüllü öğretmenin gezi haritası çıkardıklarını da gördük. İlk denemeler için başarılı çalışmalardı, arkası gelmedi.
Bu konuda bir Turizm Ofisi gerektiğinin de altını çizmiştim. Vezirköprü hakkındaki bilgilendirici ve yol gösterici broşürlerin gelen turistlere verilmesi, yönlendirilmeleri açısından önemli olacağı kanaatindeyim.
Belki ilerleyen dönemlerde Vezirköprü’nün isminin ülke ve dünya çağında duyulmasını sağlayacak festivaller de yapılabilir. Bunların çalışmalarının bugünden yavaş yavaş başlatılması gerekir.
Bir de bunların sistematik şekilde hayata geçirilmesini isteyen başarılı bir irade gerekli.

Share
19 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İlla gidecekse Emniyet Müdürlüğü gitmeli

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Giderek Havza'ya doğru ilerlemekte olan Vezirköprü'de özellikle hastanenin yeni binasına taşınmasından sonra bir dağınıklık yaşanmaya başladı. Belediye binasının da olduğu şehir merkezi merkez olmaktan çıkarken eski hastaneye doğru olan kısımda da esnafın eski işgücünü yakalaması güçleşti. İlçemizde Belediye binası ve Hükümet Konağı'nın da merkezden taşınarak Esentepe Mahallesi'ne gitmesine çalışıldığı haberleri yayıldı. Hükümet Konağı için gidiş şimdilik durdu. Ancak Vezirköprü Belediyesi'nin Esentepe'deki Tır Garajı olarak bilinen alana gitm...
 • HAVANDA SU MU DÖVÜYORUZ?

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Yıllardan beri tartışır dururuz. Bu ilçe de turizmi geliştirelim, ancak turizmle kalkınırız sanısındayız. İlçe de sanayi geliştirelim, ancak sanayi ile kalkınırız, göçü sanayi ile durdururuz umuduyla… İnşaat sektörü zaten ölü yatırım. Son yıllarda zaten herkes müteahhit oldu. İnşaat sektörü, ne göçü durdurdu ne de kalkınmayı sağladı. Ancak her köşede bir milyoner yarattı. Toplumsal kalkınmaya olumlu bir etkisi olmadı. Peki; tarım yöresi olan Türkiye nüfusunun tersine, nüfusunun % 70'inin kırsalda yaşadığı Vezirköprü'de, neden tarım...
 • Tatil Sürecini Nasıl Değerlendirmeliyiz?

  22 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Yoğun ve yorucu bir eğitim yılının ardından tatil sürecine girdik. Dönemin yoğun ve yorucu olmasının nedeni pandemiden kalan birikmiş enerjinin bazen ertelenmiş çalışmaların ve edinilmiş alışkanlıkların okula uyumu zorlaştırması oldu. Yine de tüm bunlara rağmen uyum sürecine genel olarak girildi ve dönem bitirildi. Şimdi bizi güzel bir tatil süreci bekliyor. Okul dönemi çocuklar ve veliler için zorlayıcı olsa da tatil dönemi de hem çocuklar hem veliler için belirsizlik oluşturabiliyor. Çocukların gün içinde neler yapacağı, ailelerin sürekli...
 • Küçük Sanayi yapılabilir mi?

  15 Haziran 2022 Köşe Yazıları

  Vezirköprü'de beklenen işlerden biri de Küçük Sanayi Sitesi. Belediye'nin öncüsü olduğu çalışmayla Avdan Bölgesi'ndeki Karma OSB'nin yapılacağı söylenen alanın yanına mı yapılacak, yoksa Ticaret ve Sanayi Odası'nın öncülüğünde kurulan Vezirköprü Karma Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi ile yürütülen çalışmanın bir ürünü mü olacak, ya da Vezirköprü'de yeni bir küçük sanayi sitesi olabilecek mi? Birlikte göreceğiz. Bu çalışmaların başlangıcından haberdar olmakla birlikte, küçük sanayiler hakkında yaşanan gelişmelerden büyük kısmın haberinin olmadığ...