logo

Koronavirüs Salgını Nedeniyle Cadde ve Sokaklarda Sigara İçmek Yasaklandı

Koronavirüs Salgını Nedeniyle Cadde ve Sokaklarda Sigara İçmek Yasaklandı

İçişleri Bakanlığı tarafından, son günlerde yeniden artış gösteren Koronavirüs vakaları nedeniyle cadde ve sokaklarda sigara içmek yasaklandı.

İçişleri Bakanlığı’nca 81 İl Valiliğine gönderilen Koronavirüs Tedbirleri genelgesi kapsamında koranavirüs salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda yeni tedbirler açıklandı.

Buna göre,  Dünya’yı etkisi altına alan Koronavirüs (Covid­19) salgınının yayılımında son dönemlerde tüm ülkelerde artış yaşandığı gerekçesiyle özellikle Avrupa kıtasında bulunan ülkelerde salgının seyrinde çok ciddi yükseliş olduğu ve salgınla mücadele kapsamında birçok yeni tedbir kararları alınarak uygulamaya geçirildiği ifade edildi.

İçişleri Bakanlığı’nca yayınlanan genelgede, “Türkiye’nin de içerisinde bulunulan kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra salgının seyri ve olası riskler göz önünde bulundurularak hayatın her alanına yönelik uyulması gereken kurallar ve önlemler belirlendiği hatırlatılarak, İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca alınması gereken yeni ek tedbirler sıralandı. 

Buna göre; Daha önce valiliklere gönderilen genelge ile meskenler hariç olmak üzere tüm alanlarda (kamuya açık alanlar, cadde, sokak, park, bahçe, piknik alanı, sahiller, toplu ulaşım araçları, işyerleri, fabrikalar vb.) herhangi istisna olmaksızın maske takma zorunluluğu getirilmişti.

Ancak özellikle vatandaşların kalabalık şekilde bulunduğu veya bulunabileceği cadde, sokak, park ve bahçeler gibi yerlerde sigara içtiğinden bahisle bazı kişilerin maskelerini çıkardıkları, aşağıya indirdikleri, doğru şekilde kullanmadıkları görüldü. Solunum yoluyla kolayca bulaşabilen Koronavirüs salgınının yayılımının önlenmesi için maske kullanımında sürekliliğin sağlanması son derece önem taşıyor. Bu nedenle maskenin doğru ve sürekli şekilde kullanımını temin amacıyla 12 Kasım 2020 tarihinden itibaren tüm illerde vatandaşlarımızın yoğun olarak bulunduğu/bulanabileceği cadde ve sokaklar (özellikle trafiğe kapalı olanlar), ihtiyaç duyulan meydanlar ve toplu taşıma araç durakları gibi alanlarda/bölgelerde sigara içme yasağı getirilecek.

 Yine daha önce illere gönderilen genelge ile 65 yaş ve üzeri vatandaşların sokağa çıkmalarına yönelik uygulamanın il bazlı yapılacak analizlere (hasta ve temaslı kişi sayısı, ağır hasta, yatan hasta sayıları ve 65 yaş ve üzeri hastaların bu kategorilerdeki oranı vb.) göre İl Hıfzıssıhha Kurullarınca belirlenmesi gerekiyordu. Bu doğrultuda Valilerce; koronavirüs salgınının illerindeki seyri anlık olarak takip edilerek, hasta ve temaslı kişi, ağır hasta, entübe, vefat sayıları ile 65 yaş ve üzeri hastaların bu kategorilerdeki oranında yaşanan artış trendlerine göre 65 yaş ve üzeri vatandaşların gün içerisinde saat 10:00­-16:00 arasında sokağa çıkabilmelerine, bu saatler dışında sokağa çıkmamalarına dair kısıtlamaya gidilmesi yönünde karar alınacak.

Son dönem gelişmelerine bağlı olarak alınan/alınacak kararlar  belirli aralıklarla gözden geçirilerek, belirtilen kriterlerde iyileşme sağlanması durumunda ise kısıtlama aynı usulle kaldırılacak.” İfadelerine yer verildi.

İlçemizde de sigara yasağını kapsayan cadde ve sokaklar ise Vezirköprü
Kaymakamlığı tarafından açıklandı.
Buna göre; Köprülüler Caddesi (Hastane Yolu), Abdullah Derici Caddesi
(Hastane Yolu), Gazi Caddesi (Havza Caddesi), Gençlik Caddesi (Çamlık
Caddesi), İstiklâl Caddesi, Fazıl Mustafa Paşa Caddesi, 100.Yıl Caddesi, Orgeneral Faruk Cömert Caddesi, Ayşe Hanım Caddesi, Cumhuriyet Meydanı, 121.Sokak (Toplum Sağlığı Merkezi mevkii) ve 110.Sokak (Fazıl Ahmet Paşa Mahallesi Kolay AVM mevkii)’da sigara içmek yasaklandı.

Share
60 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+1 = ?